Speciální výrobníky a drtiče ledu se nevyplatí těm, kteří si čas od času přihodí do pití pár kousků ledu. Jim postačí produkce tvořítek, pohotovostně připravených v mrazicím prostoru chladničky. Ledem dostatečně zásobí domácnost i výrobník ledu zabudovaný v chladničce amerického typu. Pokud ho nemáte a patříte k milovníkům studených nápojů, nebo často pořádáte party pro přátele, stane se výrobník a drtič ledu vaším věrným pomocníkem.

 

Ledoví kouzelníci

Výrobníky ledu, tak jako všechny spotřebiče, mají značné odlišnosti ve svých schopnostech, spotřebě energie atd. Nejdůležitější bude při výběru objem ledu, který zvládne v určitém časovém úseku vyrobit. Průměrně výrobníky připraví okolo 10 kostek za 10 - 15 minut. Luxusnější přístroje vás informují o průběhu přípravy na digitálním displeji. Lze u nich také nastavit požadovanou velikost kostek. Právě velikost a tvar jsou důležité. Ne všechny se totiž hodí do koktejlů. Hranatý tvar napomáhá k lepšímu promíchání a pomaleji taje.

Při výběru byste neměli opomenout velikost přístroje, respektive to, kam ho v kuchyni umístíte. Zjistěte si také, zda jde o typ, který musí být napojen na vodovod, nebo zda se nádobka na vodu plní ručně. Spotřeba energie, zvlášť při častém používání, nebude rovněž zanedbatelná. Některé typy se automaticky vypnou po skončení přípravy nebo když je nádržka na vodu prázdná. Ani hlučnost výrobníku byste neměli podcenit, jinak bude společenská konverzace pravidelně přerušována výrobou nové ledové zásoby.

 

 

Drtící síla

Když už máte hotové ledové kostky, můžete použít drtič, což samozřejmě nebudete dělat z nějakého rozmaru vítězení nad hmotou, ale jednoduše proto, že získáte tříšť, která dodá nápojům zcela jinou chuť i konzistenci. Vyzkoušet můžete i různé sorbety. Drcený led nasypaný do chladicí nádoby poslouží k rychlejšímu ochlazení alkoholického i nealkoholického moku v lahvi.

Výběr přístroje by se měl opět řídit požadavky na objem a rychlost přípravy, hlučnost a spotřebu energie. Drtiče můžeme rozdělit na mechanické a elektrické. U těch mechanických budete  zdrojem energie vy sami a drtič funguje jako mlýnek. Točíte jednoduše klikou a velké kostky tím měníte na drť. Naopak drtiče elektrické obstarají téměř vše sami.

Není třeba příliš zdůrazňovat, že oproti elektrickému je ruční drtič pomalejší, poradí si jen s několika kostkami najednou a při lehké společenské únavě se nejspíš nikomu točit klikou nebude chtít. Jeho nejsilnější stránkou však je, že ho lze použít všude, kde není zavedena elektřina, například v zahradním altánu či při kempování. Oceníte ho i na chatách, kde jističe nezvládají větší zatížení a připojení každého dalšího spotřebiče má za následek výpadek proudu.

Elektrický drtič si oproti tomu s ledovým nákladem poradí velmi rychle, takže můžete připravovat  ledovou tříšť, mojito a další nápoje v rychlém sledu i ve větším množství. I mezi těmito přístroji jsou však lenoši, kteří zvládnou najednou jen pár kostek a drť u nich nepadá do určeného zásobníku, nýbrž se lepí na stěny drticí nádobky.

Nejste-li notoričtí pořadatelé společenských večírků, spíš než samostatný drtič ledu využijete multifunkční mixér, jehož součástí je i nástavec na drcení ledu.

 

Malá zdravotní rada na závěr

S pitím ledových nápojů počkejte, pokud jste příliš uhřátí. Neměli byste je pít ani při příliš vysoké teplotě vzduchu. V obou případech může teplotní šok způsobit zdravotní potíže, od bolení v krku po žaludeční či střevní obtíže. Opatrní by měli být především astmatici a lidé náchylní na nachlazení.
 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.com, Mall.cz, Hyper Elektro, Paderno