Ať už zavařujete, zamrazujete nebo vyrábíte šťávy rádi, nebo pouze z pocitu, že by bylo neomluvitelné nechat dary zahrady shnít a nezásobit rodinu kvalitním zdrojem vitamínů bez všech éček, šikovný pomocník v podobě kuchyňského spotřebiče, který práci usnadní a urychlí, se hodí vždycky.


Robustní pomocník

Jedním z takových je nový kuchyňský robot ETA GRATUS, který svému majiteli může být k ruce prakticky po celý život. Jedenáctikilový macek má v celokovovém těle ukrytý silný motor, nerezová mísa o objemu 5,5 l pojme najednou nemalé množství surovin a praktická ucha poslouží k jejímu snadnějšímu přenášení. Transparentní kryt umožňuje kontrolovat průběh zpracování. Rovněž odklopné rameno přístroje vybavené bezpečnostním systémem proti nežádoucímu spuštění napomáhá k lepší manipulaci. Možnost nastavení výšky háků a metel zase umožňuje dobře zpracovávat obsah o různém objemu. Časovou úsporu představuje i možnost mýt všechny odnímatelné části v myčce.

Motor se zpětnou vazbou na zatížení o příkonu 1 200 W, který si automaticky upravuje rychlost podle tuhosti těsta, a planetový systém otáčení, zajišťující kompletní zpracování obsahu nádoby, jsou zárukou, že těsto bude správně uhnětené a zároveň bude díky konstrukci motoru šetřena elektrická energie, ale i sluch obsluhující osoby.

První možnost zpracování úrody je formou sladkých i slaných koláčů či ovocných knedlíků, což bude s robotem snadnější i ve velkém množství, z něhož část lze použít okamžitě a část uložit coby polotovar do mrazáku.

Pro přípravu koktejlů, dření, pomazánek, kečupů nebo pikantních příloh typu čatní poslouží skleněná mixovací nádoba s objemem 1,2 l.

K výrobě salátů a čalamád, ale i k přípravě ovoce a zeleniny na sušení budou nápomocna struhadla o různé hrubosti nebo typ krájející suroviny na tenké plátky.

Vzhledově je GRATUS ovlivněn retro stylem, elegantní barevnost sází na kombinaci zlatavé a nerezu. Plášť spotřebiče je celokovový, stejně jako vnitřní převodová kola.

Příslušenství robotu je možné rozšířit dokoupením mlýnku na maso či nástavců na výrobu těstovin.

Běžná záruka je u tohoto spotřebiče tři roky. Prodlouženou záruku deset let na motor v rámci akce Prodlužka záruky, která trvá do konce roku, si lze aktivovat na webu firmy ETA nebo prostřednictvím prodejny, kde je spotřebič zakoupen. Výrobky ETA mají i tu výhodu, že je v případě poškození možné dokoupit většinu součástí či příslušenství jako náhradní díl.

A jak vidí GRATUS jeho majitelé? Celkově ho hodnotí jako velmi dobrý. Nejvíce oceňují kvalitní materiál a pevnost výrobku i silný, spolehlivý motor. Dále velký objem nerezové nádoby a širší příslušenství. Za negativum považují jistě méně trvanlivý plastový převod na struhadle. Diskutabilní je další použití plastů, například na koncovkách, které výrobku ubírá i na kvalitě vzhledu. Vyšší cena také nepatří k plusům, ale při porovnání s obdobnými roboty jiných značek ji považují majitelé za dobrou.

Oravské duo

Jednoduchým a cenově příznivým ekvivalentem třeba pro trvalou pohotovost na chatách či chalupách, aby bylo možné úrodu zpracovat aspoň zčásti hned na místě a co nejčerstvější, je kuchyňský mixér Orava RM-205. Přístroj disponuje motorem o příkonu 500 W, šestičepelovým antikorozním nožem, dvěma rychlostmi chodu motoru a speciální funkcí PULSE, zajišťující okamžitý přechod motoru na maximální výkon pro hladké rozmixování potravin. Konstrukce sekacího nože umožňuje i přípravu drceného ledu pro osvěžující ledovou tříšť.

Také v tomto případě výrobce vsadil na retro design. Mixér v tradičním tvaru má tělo v kombinaci lesklého antikorozního materiálu a černého plastu. Z něho je vyroben i masivní regulátor rychlosti. Celek doplňuje nádoba z čirého skla s obsahem 1,5 l.

Druhým pomocníkem z Oravy, který slouží jak k přípravě čerstvé ovocné či zeleninové šťávy, tak při přípravě šťáv a sirupů do zásoby, je odšťavňovač Orava OS-109 se 700W dvourychlostním motorem s tichým chodem. Předností spotřebiče je velký průměr plnicího otvoru, kterým lze do odsťavňovace vkládat celé plody. Dužnina a ostatní zbytky z lisovaného ovoce a zeleniny se ukládají v separační nádobě. Ovládání je řešeno křížovým přepínačem. Automatická tepelná ochrana hlídá bezpečný provoz.

Elegantní nadčasový design opět v barevné kombinaci nerezu a černého plastu doplněný tentokrát průhledným plastem umožňuje spotřebiči sdílet společnou domácnost s moderními i retro kolegy.
 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: ETA, ORAVA,Thinkstock.com