Pořízení rychlovarné konvice sice vypadá jako úplná hračka, ale i tak má zdánlivě jednoduchý spotřebič své vrtochy nebo mu prostě chybí funkce, kterou bychom zrovna uvítali.


Velikost a síla

První vodítka při nákupu jsou příkon a objem spotřebiče. Čím vyšší příkon, tím kratší bude doba vaření. Pro singl domácnost nebo pár může dobře posloužit konvice o objemu 1 litr. Schází-li se zde často společnost, pak je pro její rychlejší obsluhu vhodnější konvice větší, ale s možností vařit jako minimum vodu pro jediný šálek nebo 1/4 l, to už záleží na značení.


Možnost volby

Ti, kdo holdují bílému a zelenému čaji, instantní kávě nebo v konvici chtějí ohřívat vodu nebo mléko pro dětské pokrmy, by měli dát přednost dražším konvicím s nastavitelnou výslednou teplotu. Stupně se různí, proto je jim třeba věnovat při nákupu zvýšenou pozornost, zpravidla konvice nabízí ohřátí na 60 ° nebo 70 °, 80 °, 90 ° nebo 100 °, některé 40 °. Pokud jste nerozhodní v chutích, volte konvici, u níž se dá nastavení teploty měnit i v průběhu vaření. Samozřejmě to lze pouze za předpokladu, že už nebyla nově požadovaná teplota překročena.


Co je minus a co plus

K nejvážnějším nedostatkům patří horký povrch konvice a pára procházející kolem rukojeti, víčka, nebo dokonce vypínače. Neznámé značky spotřebičů o sobě někdy dávají vědět pachem plastu, který nezmizí ani po několikátém vyvaření konvice, a naskýtá se tak otázka, jestli je daný materiál skutečně zdravotně nezávadný. Užívání dokáže znepříjemnit i nevhodně umístěný vodoznak. Za estetické minus lze považovat viditelné otisky prstů na povrchu nerezových typů.

Samozřejmostí tohoto typu spotřebiče by mělo být automatické vypnutí při vyvaření vody. V rodinách s dětmi je vhodná jak bezpečnostní pojistka, tak šroubovací nebo jinak zabezpečené víčko, případně funkce vypnutí konvice při jeho zvednutí. Nejen dětem a seniorům může být nebezpečný také pletoucí se přebytečný kabel. Ideální je typ konvice s navíjením kabelu do podstavce, což umožňuje, aby od spotřebiče k zásuvce vedl jen jeho nezbytně dlouhý kus. Také možnost postavit konvici na podstavec v jakémkoliv místě zamezí jejímu možnému převrhnutí.

Užitečné je rovněž uložení topného tělíska ve dvojitém dnu. Je tak chráněno před tvorbou vodního kamene, což má následně vliv jak na rychlejší ohřátí tekutin v konvici, tak na delší životnost samotného tělíska. Ke kvalitnímu chodu obdobně přispívá i vyjímatelný a omyvatelný filtr. Příjemnou funkcí je zvukové ohlášení konce vaření. Funkce udržování teploty a pamatování předchozího nastavení také potěší.

 


Design jako tečka

Rychlovarná konvice by měla zároveň odpovídat vzhledu kuchyně či naturelu uživatele. Na trhu je natolik široký výběr, že není problém najít konvici, která bude splňovat všechna kritéria. Jen cena může někdy výběr nepříjemně ovlivnit, zvlášť půjde-li o designový kousek s více funkcemi.

K nejelegantnějším typům jistě patří konvice z nerezi nebo její kombinace se sklem či černým plastem. Barevné konvice kuchyň příjemně oživí. Ani retro vybavení už nemusí kazit příliš moderní konvice, vyrábějí se totiž i takové, které si s klasickou konvicí vzhledem nijak nezadají.

Především bychom se ale neměli nechat unést jen prvním dojmem. Krásně vypadající kousek, který nám bude dělat potíže při manipulaci, bude nebezpečný pro děti nebo méně motoricky schopné či zapomnětlivé seniory, nebude mít odpovídající volbu teploty nebo velikost, bude spíš pro zlost a líbivý exteriér problémy nevyváží.
 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: ETA, ORAVA, MALL.CZ