Moulinex JU650 – Cena: 3050 Kč

Moulinex JU650 – Cena: 3050 Kč První testovaný odšťavňovač má skutečně luxusní vzhled – zejména oceňujeme citlivé spojení černé barvy, metalické červené a stříbrných doplňků z broušené nereze.

Příkon typu je vysoký – 1000 W. Plusem jsou také stabilní otáčky poměrně výkonného motoru. Ten ale kupodivu není vůbec hlučný a přístroj nevibruje. Jeho konstrukce je ale masivní, a tak pevně stojí na podložce. Díky vysokému příkonu a výkonnosti motoru dochází k opravdu maximální extrakci šťávy, což je na celém přístroji to nejdůležitější.

Nádobka na odpad je na dva litry, nádobka na čistý džus má 1,25 litru, což je tak akorát. Velkým plusem u tohoto typu je tzv. XXL plnící trubice, kterou projdou i 8,5 cm široké kusy ovoce. To bývá velkým zádrhelem u jiných typů s užší trubicí.

Při lisování disponuje přístroj dvěma rychlostmi, pomalejší lze použít na měkké ovoce či zeleninu, výkonnější na tvrdší. Plusem je vybavenost nerezovým filtrem, který vydrží dlouhodobé lisování. Ve výbavě je i kartáček pro čištění méně přístupných ploch. Praktický je uzávěr nádoby pomocí kovového ramene, který je bezpečný.

Plusy: Nejširší plnící trubice, největší příkon, kartáček pro čištění.

Minusy: Žádný jsme při testu neodhalili.

Philips HR1858/90 – Cena: 2400 Kč

Philips HR1858/90 – Cena: 2400 KčDruhý testovaný odšťavňovač je o bezmála pětistovku levnější. I přesto by ale nemusel mít oproti prvnímu testovanému spotřebiči o tolik nižší příkon – 650 W. Nádobka na odpad je rovněž dvoulitrová, nádobka na čerstvou vylisovanou šťávu větší, 1,5litrová. Plusem tohoto typu je rovněž široké hrdlo (7,5 cm), které pojme celé kusy ovoce bez předchozí úpravy.

Maximálnímu vylisování napomáhá i kvalitní mikrosítko. Také tento typ disponuje dvěma rychlostmi chodu pro měkké (1.-7 700 otáček za minutu) a tvrdé (2-10 000 otáček za minutu) ovoce či zeleninu. Vyzkoušeli jsme všech deset receptů uvedených v návodu, všechny džusy chutnají opravdu lahodně. Všechny části tohoto typu lze omývat v myčce.

Nevýhodou tohoto celého uzavřeného typu ale je, že nemáme zcela přehled o tom, kde se nečistoty zachytily. Oceňujeme bezpečnost – protiskluzové nožičky, bezpečnostní svorky i úložný prostor pro 1,2 m dlouhý přívodní kabel. Vzhled v kombinaci kovu, převládající černé s nádechem červené se hodí i přes svou nevšednost do každé kuchyně.

Plusy: Široké hrdlo, mikrosítko, omyvatelnost v myčce.

Minusy: Kvůli konstrukci na výšku nemusí být typ tak stabilní, zvláště není-li povrch zcela hladký a rovný. Do spotřebiče navíc není při práci vidět.

Bosch MES 3000 – Cena: 3400 Kč

Bosch MES 3000 – Cena: 3400 KčNejdražší spotřebič v našem testu má ve srovnání s prvním typem nižší příkon - 700 W. Má ale dobře udělané průhledné plastové víko, přes které je dobře vidět, co se v přístroji při práci děje. Tělo je potom vyrobené z kombinace plastu a nerezu. Má nerezový mikrofiltr pro úplné vylisování šťávy. Filtr integrovaný v přístroji je dokonce dvojitý pro zvýšení jeho účinnosti.

I tento odšťavňovač disponuje dvěma rychlostmi. Přístroj se snadno čistí – automaticky je schopen odstranit dužninu a všechny části mimo motoru jsou omyvatelné v myčce. Navíc je sám schopen oddělit z hotové šťávy pěnu a vylisovanou masu sám převádí do vedlejší přihrádky. Přístroj funguje jen v případě, že je dobře složen. Při chodu je tichý a stabilní díky své konstrukci na šířku i gumovým nožičkám.

Tento odšťavňovač je vhodný i pro tvrdší a vláknitější kusy ovoce a zeleniny (cukrová třtina, mango, fíky). Náš tip! V návodu tohoto přístroje stojí zajímavá, námi ozkoušená rada: vyrábíte-li si jablečnou šťávu, přidejte do ní trochu citronu – oddálíte zahnědnutí šťávy.

Plusy: Praktický typ, který takřka celé lisování zvládne sám.

Minusy: S pořizovací cenou kolem 3 500 Kč se řadí mezi nejdražší modely, příkon navíc takto vysoké ceně příliš neodpovídá.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz; images.philips.com