Nejvíce se systém inteligentní elektroinstalace využívá v nových rodinných domech, kde řídí vytápění, osvětlení, případně ovládání žaluzií. Využití je samozřejmě mnohem širší. Dá se říct, že obsáhne všechny funkce u zařízení napájeného elektrickým proudem. Pro složitější úkony je třeba, aby bylo vybaveno i potřebnou elektronikou.

Jaké výhody představuje konkrétně pro kuchyňské pracoviště? Pojďme si systém v krátkosti představit.


Co umí moderní domácnost

Systém inteligentní elektroinstalace umožňuje řídit provoz domácnosti pomocí ovládacích jednotek, a to buď okamžitě na základě pokynu, který jste dali dotykem, hlasem nebo vypsáním příkazu, nebo automaticky na základě dlouhodobějšího nastavení. Systém si poradí s regulací vytápění a klimatizace, ovládáním osvětlení, žaluzií a spotřebičů, přehráváním hudby i filmů, se zabezpečením domu jak proti vloupání, tak proti požáru, povětrnostním vlivům apod. S nadsázkou lze říci, že s takovým systémem byste ani nemuseli vstát z postele nebo se naopak domů vůbec vracet. Vše lze řídit podle ovládaní buď z jednoho místa interiéru, nebo ze všech jeho místností, stejně jako z kteréhokoliv místa na světě, v prvním případě pomocí řídícího panelu či dálkového ovládání, v druhém pak pomocí mobilu nebo prostřednictvím internetu.

Systém rovněž dokáže rozpoznat změny funkcí oproti požadovanému stavu a včas vás o těchto změnách informovat přes mobilní telefon, PDA nebo internet. Ochrání tím domov před vznikem požáru, odpojením od sítě v důsledku zkratu nebo přetížení, před nebezpečným dotykem v prostorách koupelny, kuchyně apod. Efektivnějším využitím spotřebičů, světel a vytápění šetří energii.


Kdo ji využije

Těmi, kdo systém využijí beze zbytku, jsou dočasně nebo trvale imobilní členové domácnosti, kteří jsou tak schopni celý byt či dům ovládat z jednoho místa a třeba jen pouhým pohybem ruky nebo hlasem. Poslední možnost ocení každý, i když je naštěstí zcela zdráv, právě v kuchyni, například když má špinavé ruce nebo nemůže odejít od přípravy jídla.

Vzhledem k tomu, že nejčastěji se systémem ovládají zásuvky, do nichž jsou spotřebiče připojené, můžete ovládat i jednoduché spotřebiče, které nemají ve své programové nabídce odložený start, automatické vypnutí po uplynutí nastaveného času nebo regulaci teploty a délky přípravy pokrmů apod. Tímto řešením také můžete zabránit například vzniku požáru od zapomenuté žehličky, kterou se systémem dokážete vypnout i na dálku.

Systém inteligentní elektroinstalace ocení i rodiče malých dětí, kteří mohou nejen v kuchyni pozorovat na monitoru počítače nebo na obrazovce televize obraz z připojených kamer a mají tak přehled o jejich pohybu nebo kontrolu při spánku.

Pokud se děti bojí tmy, můžete jim nechat při usínání rozsvíceno a po usnutí jim na dálku světlo ztlumit nebo zhasnout, aniž byste je budili svým příchodem do pokoje. Tady ovšem platí skutečně všeho s mírou. Sebelepší systém nestačí zasáhnout ve všech nebezpečných situacích, o nichž zpravidla dokáže pouze informovat, a už vůbec nenahradí komunikaci rodičů s dětmi, takže reklamní podbízivost informace jednoho z prodejců, že: "Dokonce už nemusíte chodit do dětského pokoje hledat a pouštět dětem jejich oblíbené pohádky. Vše učiníte přes televizi, na kterou se právě díváte", neberte vážně jako ultimátní návod na pohodlnou péči o potomstvo.

Stejným způsobem jako na děti můžete dávat pozor na seniory, a to i v jejich vlastní domácnosti. Tu navíc dokáže instalace systému pro ně učinit mnohem bezpečnější a pohodlnější.

V neposlední řadě může systém s kamerami posloužit k monitorování domácích mazlíčků, kteří si s vymýšlením nebezpečných situací mnohdy nezadají s dětskými kamarády. Také ničení domácího zařízení z nudy nebo ze smutku lze při kontrolování jejich pohybu alespoň z části zabránit.


Jak modernizaci realizovat

Kromě využití stávající klasické elektroinstalace, která má svá omezení, lze volit pro již fungující byty či domy bezdrátovou elektroinstalaci, která umožňuje bezdrátovou komunikaci v dosahu cca 200 m, podle typu systému, ale také stavebních materiálů použitých k výstavbě domu a jejich tloušťce. Příliš mnoho si nemůžete slibovat od takové instalace ve starém domě s kamennými metrovými zdmi. Pro novostavby je ideální sběrnicová elektroinstalace, kdy je datový vodič veden ve stěnách napříč celým domem. Řídící jednotky lze různě doplňovat nebo měnit, měnit je možné i funkce jednotlivých tlačítek. Při multimediální nástavbě máte nejen širší využití systému, ale můžete se k němu připojit odkudkoliv, kde je signál mobilního operátora nebo internet.

Nejste-li dostatečně zběhlí v této oblasti, ale inteligentní domácnost vás svými možnostmi přitahuje, je nejvhodnější poradit se o výběru systému s odborníky, a to nejen co se týče jeho efektivního využití, ale i jeho instalace v závislosti na technologii stavby vašeho domu a stávajících elektrických rozvodech, včetně jističů .

 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: archiv firem