Co to vlastně je?

Jedná se o novinku mezi bílou technikou, která v sobě na malé ploše integruje to nejpodstatnější, co je potřeba v každé kuchyni. Hodí se do malých bytů, využije se třeba ale i ve studentských kolejích a dočasných pronájmech nebo chatách a chalupách.

Minikuchyně většinou obsahuje dvouploténkový vařič, dřez a malou pracovní plochu. Ve spodní části najdeme menší ledničku, ideálně kombinovanou s mrazničkou.

V druhé, otevírací části pod dřezem, je umístěn klasický ukládací prostor na kuchyňské potřeby. U některých typů není chladnička s mrazničkou součástí vybavení, na to tedy při nákupu pozor.  

Guzzanti MK-AR100P – Cena: 7050 Kč

Guzzanti MK-AR100PSpolečnost Guzzanti přišla s minikuchyněmi jako vůbec první. Pro náš test jsme si vybrali typ, který má otevírání dvířek doprava, k dostání je samozřejmě i verze s otevíráním doleva.

U minikuchyně je velice důležité rozdělení na „pravou“ a „levou“ variantu kvůli umístění chladničky. Tu je třeba v tomto případě dokoupit. Obrázek je pouze ilustrační, za výše uvedenou cenu obdrží nakupující „pouze“ skelet minikuchyně s otevíracími dvířky, kvalitním nerezovým dřezem a nerezovým dvouploténkovým vařičem. Minikuchyně je 100 cm široká, 96 cm vysoká a do hloubky měří 60 cm. Je sice dodávána demontovaná, montáž ale není příliš složitá, pokud máte zkušenosti s instalací dřezu a sifonu.

Plusy: Hezké provedení od tradičního výrobce.

Minusy: Chladnička není součástí typu, minikuchyň je běžnou hospodyni dost vysoká.

Gorenje MK 100 S-R – Cena: 12 340 Kč

Minikuchyně od firmy Gorenje měla sice v manuálu uvedenou orientaci nalevo, lednička a varné ploténky ale byly umístěny na pravé straně stejně jako u prvního testovaného typu. U tohoto výrobku je cena o pět tisíc korun vyšší, neboť lednička s mrazničkou již jsou součástí typu.

Tato minikuchyně má podobné rozměry jako první testovaná, je jen o 10 cm nižší. Váží kolem 60 kg. Oceňujeme kvalitní, dostatečně široký (50 cm) dřez z kvalitní nereze. Přední litinová varná deska je o něco menší o příkonu 1500 W, zadní o 4,5 cm v průměru větší a o 500 W větším příkonu.

Objem podstavné ledničky je 103 litrů, tedy klasický objem podobných typů chladniček. Má prakticky řešené rozložení drátěných polic, dle potřeby lze jimi pohybovat. Objem mrazničky je také pro menší domácnosti dostačující – 17 litrů. Spotřeba energie je průměrná, spíše vyšší než průměr – 0,6 kWh za den. Tento typ se nám v testu líbil o něco více nejen díky již kompletnímu provedení s ledničkou.

Plusy: Kvalitní a propracované provedení. Lednička i mraznička s dostatečným objemem.

Minusy: Lednička (i když s mrazícím prostorem) by mohla mít i menší spotřebu energie.

Text: Zuzana Veselá
Foto: appliancist.com; obchodni-dum.cz