Soehnle 67060 Bretagne – Cena: 1369 Kč

Váha značky Soehnle nepatří právě mezi nejlevnější váhy. Při testu aleSoehnle 67060 Bretagne. Klikněte pro zvětšení! příjemně překvapila maximální váživostí 5 kg, což je u takto malé váhy neobvyklé. Naopak samozřejmostí by měla být přesnost vážení na 1 g, což tato váha splňuje. Nejvíce platíme asi za kvalitní tělo a vážící desku z ušlechtilé nerez oceli. Přehledný a praktický LED displej s velikostí číslic 1,3 cm umožňuje práci s váhou i starším osobám a osobám s poruchami zraku. Navažovací deska je prostorná, můžeme použít libovolně velkou nádobu. Výrobce sice navrhuje použití váhy s touto přesností pro dietní programy, my ale pro tento případ u váhy postrádáme přepočet nutriční hodnoty vážených potravin. Plusem všech tenkých kuchyňských vah je velice snadná údržba – u této váhy je údržba vůbec nejsnazší, protože má na desce jen jedno tlačítko. Snadné je též skladování, váha je skutečně minimálně prostorově náročná. K váze je přiložena kvalitní lithiová baterie, která zaručí dlouhodobé používání bez neustálých výměn baterie.

Plusy: Nosnost 5 kg, přesnost vážení, přehledný LED displej.

Minusy: Z testu nejvyšší pořizovací cena.

Eta 7774 90000 Nutri style – Cena: 869 Kč

Váha značky Eta je levná a praktická zároveň. Jediným minusem oproti přEta 7774 90000 Nutri style. Klikněte pro zvětšení!edchozí testované váze je maximální nosnost pouze 3 kg a využití obyčejnějších čtyřech AAA baterií – i tak, ale váha při běžném používání vydrží dlouho. Váha je rovněž vyrobena z nerezu. Její hlavní předností je možnost určení nutriční hodnoty vážené potraviny – převod na energetickou hodnotu v kaloriích i kilojoulech, určení obsahu proteinů, tuku, karbohydrátů a cholesterolu. Váha dokáže rozeznat na 476 různých potravin a nápojů. Má paměť na 99 měření nutričních hodnot – umožňuje tak jejich sčítání. Praktická je též funkce „tare“, díky níž si nejprve zvážíme nádobu, poté stiskneme „tare“, váha odpočte váhu nádoby a můžeme pohodlně vážit pouze suroviny. Praktická je možnost postupného dovažování. Pozor! Pokud s váhou víc než minutu nepracujeme, dojde k automatickému vypnutí a anulování hodnot – je třeba mít ingredience po ruce. Postupujete-li někdy podle cizojazyčných receptů, využijete také tlačítko přepočtu na libry nebo unce zpět na gramy nebo kilogramy.

Plusy: Přepočet nutričních hodnot vážených potravin, funkce „tare“

Mínusy: I přes nižší váživost (do 3 kg) se stal tento typ vítězem našeho testu.

Zelmer 34Z050 – Cena: 580 Kč

Poslední testovaná váha od Zelmeru patří sice mezi ty obyčejnější typy, přesto ale mile překvapila. Za takto nízkou cenu nabízí nosnost až 5 kg a poměrně kZelmer 34Z050. Klikněte pro zvětšení!valitní nerezové provedení. Také design po straně s černými proužky není k zahození. LCD displej disponuje velkými číslicemi, na které snadno dohlédne každý. Stejně jako u předchozích typů se i tato váha vypíná automaticky. Praktický na tomto typu je ukazatel životnosti baterie, za to výrobcem propagovaným indikátorem přetíží disponují všechny testované váhy. Stejně tak možnost zavěšení na stěnu se v případě kuchyňské váhy nejeví jako příliš praktické řešení, a to ani pro úschovu, neboť s výškou pouhých 3 cm nebude velkým problémem váhu skladovat. Hluboká je váha 19 cm a široká 17 cm. Poslouží všude tam, kde od váhy neočekávají žádné speciální funkce. Nízká cena, skladnost a praktičnost se ale tomuto typu upřít nedají.

Plusy: Nízká cena, vyšší nosnost, ukazatel životnosti baterie.

Minusy: Méně kvalitní LCD displej a absence jakýchkoli přídatných funkcí.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.obchodni-dum.cz