Zelmer 294.5 NP Alexis Young écru line – Cena: 1200 Kč

Designově „vymazlený“ kráječ určený do modernZelmer 294.5 NP Alexis Young écru lineích kuchyní – to je výrobek firmy Zelmer. Zaujme svou krémově oranžovou barvou s oranžovými prvky a oblými tvary. K typu si můžete dokoupit za čtyři stovky speciální hladký nůž na uzeniny nebo sýry. Maximální dvousetwattový příkon je poměrně dostatečný. Tloušťku řezu je možné regulovat v rozmezí 0 až 15 mm. Přístroj je zajištěn proti nesprávné manipulaci a disponuje tzv. impulsním, momentovým spínačem. Jeho použití by tak mělo být bezpečné. Líbí se nám také přiložený tácek na nakrájené potraviny, oceňujeme minimální hlučnost a vysokou stabilitu přístroje při práci. Vašemu komfortu při krájení poslouží také plastová opěrná deska. Vyzkoušeli jsme také jednoduché čištění přístroje pomocí štětečku a můžeme říci, že údržba i čištění tohoto kráječe jsou velice snadné. Tento typ by měl zvládnout nakrájet pečivo, šunku, sýr, bůček i měkké a tvrdé salámy.

Plusy: Příjemný vzhled, vysoká stabilita, tácek na nakrájené potraviny.
Minusy: Plastové provedení není ideální pro častější krájení.

Hyundai FS 804E – Cena: 1500 Kč

Na pohled takřka profesionální kráječ disponuje Hyundai FS 804Emenším příkonem (130 W) než první testovaný typ. Jedná se také o impulsní typ, který stejně jako předchozí testovaný kráječ nemá možnost regulace otáček a rovněž není sklopný. Přístroj je ale celokovový, a lze tak očekávat jeho dlouhou trvanlivost. Nůž z nerez oceli o průměru 19 cm je největším plusem tohoto kráječe. Volit si můžeme nakrájení v rozmezí 0 až 16 mm.I když to na pohled nevypadá, i tento přístroj je snadno omyvatelný, a to také díky odnímatelným součástkám. U tohoto typu můžeme nastavit také stálý chod patřičným tlačítkem. Nakrájené potraviny dopadají na jedno místo vedle přístroje. I když se to podle obrázku nezdá, není typ o nic větší než předchozí kráječ – záleží tak jen a jen na vás zda dáváte přednost rychlému a dokonale přesnému nakrájení před líbivým designem obyčejnějších kráječů.

Plusy: Celokovové provedení, kvalitní nůž, možnost stálého chodu.
Minusy: Nepříliš líbivý vzhled.

Bosch MAS6200 – Cena: 1500 Kč

Poslední testovaný kráječ značky Bosch představujeBosch MAS6200 kompromis mezi líbivým vzhledem a takřka profesionálním nakrájením potravin. Masivní provedení dává tušit velkou stabilitu, která se při chodu potvrzuje. Typ je celokovový, stříbrný s černými a světle tyrkysovými doplňky. Příkon je nejnižší mezi testovanými kráječi – 110 W. Oceňujeme velice tichý chod a vzhledem ke kovovému zpracování také relativně nízkou váhu kolem 2 kg. Líbí se nám také konstrukce přístroje, díky níž prsty v žádném případě nepřijdou do styku s nožem. Šířka řezu může být rovněž maximálně 15 mm. Nůž je rovněž vyroben z kvalitní nerez oceli, u tohoto typu je ale ještě speciálně zbroušen ve tvaru vlny, což umožňuje přesnější krájení. Během krájení si přístroj sám přidržuje zbytky, takže nemůže dojít k nehodě při pokusu o jejich zachycení.

Plusy: Velice tichý chod, propracované provedení.
Minusy: Na tomto typu jsme žádné nedostatky neshledali, a stal se tak vítězem našeho testu!

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz