Zápas se špuntem zažil asi každý, kdo se pokoušel o jeho vyndání z láhve obyčejnou manuální vývrtkou, která nebývá na konci příliš ostrá, a tak se snadno stane, že se korek drolí nebo ho navrtáme šikmo.

Razantnější pokusy pak končí odštípnutím skla nebo prasknutím hrdla, což má za následek v lepším případě rozloučení se s obsahem láhve, v horším představuje zdravotní riziko. Vyplatí se tedy mít po ruce kvalitní vývrtku, ať už mechanickou, jakou používají profesionální barmani a sommelieři, nebo elektrickou, u níž nemusíme vyvíjet žádnou sílu.

Nevhodný otvírák přinese podobně krušné chvilky při otevírání kovových zátek na pivu a dalších lahvích.


Vývrtka s pohonem

Elektrická vývrtka zvládne všechno sama. Jediné, co jí musíme dodat, jsou nabité baterie. Hodí se k otevření všech typů lahví s korkovou zátkou, ať už pravou, nebo z plastové napodobeniny. Stačí ji nasadit na láhev a stisknout tlačítko. Tak jednoduchého úkonu se zhostí i abstinent, kterého situace přiměla vzít na sebe úlohu nápojové obsluhy.

Vyrábí se i otvíráky na šumivá vína, které nejen pomohou dostat bez námahy zátku z láhve, ale zamezí jejímu nekontrolovatelnému vylétnutí, které může mít nepříjemné následky a zároveň je v dobré společnosti nepřípustné, slovy Jiřího Kodeta doslova "plebejské".

V nabídce trhu jsou i multifunkční spotřebiče, které v sobě ukrývají kromě otvíráku kovových zátek například otvírák konzerv a brusič nožů.


Jako v trezoru

Otevřená láhev jakéhokoliv alkoholu může lákat k ochutnání zvídavé nezletilce nebo neukázněné nemocné. Jednoduchým, i když poněkud neobvyklým řešením může být zátka s kódovým zámkem. Při pokusech prolomit klíč jistě každého nenechavce chuť záhy přejde.

 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.com, MALL.CZ, www.jdarky.cz, www.bestdarky.cz