Nejen po Vánocích se pro mnohé milovníky dobrého jídla a pití stává osobní váha největším nepřítelem. Zkuste ji vidět naopak jako společníka na cestě za štíhlejším a zdravějším tělem. Dnešní váhy totiž umí mnohem víc než nekompromisně spočítat vaše kilogramy. Vybavené prakticky medicínskou diagnostikou měří navíc tělesný tuk, poměr kostí a svalové hmoty, podíl vody a dokáží spočítat podle těchto hodnot a zadaných informací o věku a pohlaví BMI a spotřebu kalorií (AMR, BMR). Pokud jsou vybavené pamětí, lze nové a předchozí měření snadno porovnat. Dokáží také uchovat zadané hodnoty více uživatelů, takže se na nich postupně může zvážit i velmi početná rodina.

 

Vážně nevážné vážení

Designově můžete váhy snadno sladit s vybavením kuchyně, neboť se vyrábějí v designu od minimalisticky čistých sklo-nerezových přes nášlapnou plochu ozdobenou florálními či zvířecími motivy, šachovnicí, proužky až po veselé, na něž se pro neúprosnou pravdu nemůžete zlobit a vezmete ji s lehčím svědomím, když na vás mrká třeba ovečka nebo žába. Vždyť stačí trochu zhubnout a po vstupu na váhu dojde k proměně jako ve známé pohádce. A nedaří-li se vám hubnutí, bude ideálním typem váha, kterou pro uvedení do chodu musíte podle instrukcí výrobce nakopnout.

 

Co je třeba při nákupu zvážit

Nenakupujete-li přes internet, nechte si váhu předvést. Zkuste si na ni vícekrát stoupnout, jestli ukazuje stejné hodnoty. Dobré je znát i svoji hmotnost (nejlépe od lékaře) a zjistit tak, jestli váha váží přesně. Rovněž věnujte pozornost maximálnímu zatížení váhy, je-li kdokoliv v rodině korpulentnějších tvarů nebo má postavu hráče basketbalu.

Některé diagnostické váhy nemají paměť, takže si vše musíte zapisovat ručně. Pokud vám to připadá obtížné, volte váhu s pamětí. Nemáte-li zrovna ostříží zrak, vybírejte váhu i podle velikosti číslic na displeji nebo zvolte typ s odnímatelným dispejem. Automatické zapnutí a vypnutí váhy je příjemnou samozřejmostí, i když vám ohýbání nedělá potíže. Vhodná je i indikace slabé baterie, protože váhy mají tendenci nevážit při slabší baterii přesně. Nechcete-li řešit problémy s baterií, zvolte váhu na solární energii. Nemusíte se bát, že se v tmavém koutě kuchyně nenabije. Stačí jí zpravidla osvit v hodnotě 15 luxů. Prodloužená záruka je dobrým bonusem.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.cz, Soehnle, MALL.CZ