Při troše cviku, který získáte poměrně rychle, malého pomocníka postupně zapojíte do více a více přípravných i závěrečných úkonů. Jediné, co je třeba se naučit odhadnout, je síla a délka plamene, vzdálenost od flambovaného pokrmu i ostatních věcí umístěných v jeho dosahu a doba flambování.


Na karamel i na peří

Kromě zkaramelizování cukru tvořícího vrchní vrstvu zmíněného dezertu, na což je flambovací pistole ideální, protože plamen vedený shora zasáhne skutečně jen cukr, aniž by ohříval celý krém jako v případě karamelizace pod grilem, můžete stejným způsobem gratinovat sýr položený na toastech nebo mase. Na dezertech a dortech lze pomocí horkého plamene vytvořit nápisy či různé ozdoby.

Při dodržení pokynů výrobce je pistole také mnohem bezpečnější pro klasické flambování za pomoci destilátu, neboť při zapalování sirkami či zapalovačem se ruka dostává přílišné blízkosti plamenů.

Dále se tato šikovná kuchařská hračka hodí na opékání zeleniny nebo k vytvoření zlatavé kůrčičky na minutkových masech. Umí pomáhat i ve fázi prvotní přípravy, jako například při opalování zbytků peří u drůbeže a loupání slupek z paprik a rajčat, kde nahradí jejich opékání na sucho na pánvi nebo na plechu.


Hobby nebo profesionál

Manipulace s otevřeným ohněm v sobě vždy nese určité riziko. Jednou věcí je opatrné zacházení, druhou samotný zdroj ohně. Flambovací pistoli proto vybírejte takovou, která se vám dobře drží i ovládá, nejlépe s protiskluzovou úpravou rukojeti. Dále s dobrou stabilitou při postavení, což je důležité při odložení použité pistole s horkým hořákem. Zejména v domácnostech s dětmi se osvědčí i vybavení bezpečnostní pojistkou.

Podle četnosti používání se můžete rozhodovat mezi hobby a profesionálními typy, dále pak mezi výrobci. Profesionální pistole bývají z kovu, tělo hobby pistolek tvoří většinou plast.

Typově lze ještě volit buď kompaktní pistoli, která se plní klasickým plynem do zapalovačů, nebo flambovací hořák, který se nasazuje na plynovou kartuš.

Cena se pohybuje mezi třemi sty až dvěma tisíci korun. Hobby pistoli lze koupit v kamenných obchodech i e-shopech, profesionální verze seženete nejlépe v gastro prodejnách nebo potřebách pro cukráře.
 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.com, TESCOMA, UNIPRO - CZECH, www.kuchynskedoplnky.cz