Nové a nové spotřebiče v kamenných i internetových prodejnách se neustále snaží upoutat zákazníkovu pozornost. Které ale skutečně stojí za to? Pojďme si představit trojici, která má co nabídnout.


Všestranná šikulka

V malých domácnostech nebo jako pomocnice klasické velké kolegyně najde uplatnění minitrouba Pangourmet EOB 2071 od DeLonghi.

Do jejích rozměrů 51,5×40×29,5 cm se vešly funkce hned dvou kuchyňských spotřebičů - domácí pekárny a multifunkční trouby. Ve funkci trouby ovšem s menším objemem, konkrétně 20 l, ale běžným rozsahem teplot od 60 °C do 220 °C poskytuje 5 režimů včetně klasického či horkovzdušného pečení, k tomu zvládá ještě jemné pečení, grilování a rozmrazování. Samostatnou funkcí je pekárna s kompletní přípravou pečiva z 1 kg těsta, čímž se rozumí promíchání těsta, nakynutí a upečení. Umí upéct tradiční kváskový nebo bezlepkový chléb, ale i pizzu či dorty. Díky nové technologii a kulaté formě upeče křupavý okrouhlý bochník, nikoliv pro domácí pekárny obvyklou kostku. Poradí si také s přípravou marmelád.

Programování je řešeno otočnými ovladači a tlačítky s možností nastavení až 30 funkcí a termostatem s funkcí udržování teploty. Nastavení i průběh pečení se zobrazují na LED displeji.

Skleněná dvířka a vnitřní osvětlení dovolují kontrolovat průběh přípravy pokrmů. Dvojité sklo a izolace stěn snižují energetické ztráty a zabezpečují větší bezpečnost při provozu. Nepřilnavá úprava usnadňuje čištění. Malé rozměry umožňují mít troubu buď trvale umístěnou na kuchyňské lince, nebo při nevelkém prostoru kuchyňského pracoviště uloženou ve spíži či uvnitř linky, odkud se snadno vyndá a po zapojení do zásuvky je ihned připravena pustit se do práce.

Cena na MALL.CZ 7 990 Kč.


Šestý smysl

Nerezová trouba AKZM 656/1 IX z řady Cube Fusion od Whirlpool potěší nejen elegantním designem, u něhož mají hlavní slovo ocel a sklo, jejichž hladkou plochu nenarušuje ani u tohoto typu zapuštěná rukojeť. Na dvířka je použito zrcadlové sklo s ochranou proti poškrábání a otiskům prstů.

Snadné nastavení pečicích a dalších funkcí se odehrává na 8 cm vysokém dotykovém ovládacím panelu. Kromě běžného nastavení teploty a délky procesu trouba poskytne malou kuchařku, z níž lze vybrat některý ze 30 přednastavených receptů klasických pokrmů, díky nimž přípravu jídel zvládne i uživatel kuchařským uměním nedotčený. Navíc s ním trouba komunikuje formou krátkých zpráv zobrazujících se na středovém JET MENU displeji. A v pomoci svému pánu jde ještě dál. Stará se i o to, aby příprava jídel byla vždy perfektní, za což vděčí technologii 6. smyslu, neustále kontrolující optimálnost podmínek uvnitř trouby.

Spotřebič je zařazen do energetické třídy A+, má extra velký objem 67 litrů a umožňuje pečení na 5 různých úrovních, přičemž 3 je možné zapnout současně. Nabídne nízkoteplotní duální funkci 35 °C nebo 60 °C určené pro udržování teplých pokrmů, ale i rozmrazování nebo kynutí těsta. Zajistí i rychlý ohřev trouby během 6 minut na 250 °C. Pro funkce pečení si lze vybrat z několika základních typů či jejich kombinací, neboť trouba disponuje standardním horním a spodním ohřevem. Gril je možné zkombinovat s ventilátorem, čímž plnohodnotně nahrazuje otočný gril. Rovněž umožňuje spojit spodní a horní ohřev s ventilátorem pro přípravu různých druhů pokrmů ve dvou úrovních. Horkovzdušný režim lze ještě zkombinovat se spodním ohřevem.


Snadné čištění a vysoká bezpečnost

Novinková vestavná pyrolytická trouba BOP8858AX firmy Gorenje zaujme třemi hlavními přednostmi: za prvé velkým pečicím prostorem o obsahu 60 l, za druhé funkcí pyrolytického čištění a do třetice i designem, vycházejícím z tvaru tradiční kamenné pece, který přinese do kuchyňské sestavy nový prvek.

Materiálově firma Gorenje vsadila také na osvědčenou kombinaci kovu a skla. Dvířka i ovládací panel jsou z tónovaného skla v kombinaci s nerezovou ocelí.

Nastavení funkcí probíhá pomocí dotykových elektronických programovacích hodin s termosondou EPM1.1C. Trouba nabízí celou škálu pečicích a dalších funkcí, které lze i v jejím případě různě kombinovat. K dispozici je horní a spodní topné těleso, dále kruhové těleso, ventilátor pro rozhánění horkého vzduchu po celém vnitřním prostoru trouby a variabilní gril s motorovým pohonem. Na výběr je i malé, střední a velké infra topné těleso. Funkce rychlý předohřev pomůže zkrátit čas přípravy pokrmů, další funkce je zase dokáže udržovat ohřáté. V troubě lze předehřát rovněž talíře, aby jídlo na stole nevystydlo.

Bezpečnost nade vše! To by byl možná nejvýstižnější slogan pro uvedení tohoto spotřebiče. Do rodin s malými dětmi bude trouba jistě ideálním pomocníkem, neboť ochranu před popálením poskytují čtyřmi skleněnými vrstvami osazené dveře, výrobcem označené jako Extra Cool Door, spínač pro vypnutí ventilátoru při otevření dveří trouby a samozřejmě nezbytný mechanický dětský zámek dveří. Trouba BOP8858AX je zároveň opatřena dynamickým chladicím systémem - DC+.

Každý, kdo má zkušenost s drhnutím napečených nečistot ze spotřebiče, víc než uvítá, že trouba dostala do vínku samočistící funkci v podobě pyrolytického čištění, fungujícího na principu spálení všech nečistot při velmi vysoké teplotě, což ale nepředstavuje nijak nadměrnou spotřebu energie, protože právě vysoká teplota zajistí efektivní čisticí výkon.
Odnímatelné skleněné dveře rovněž umožní snadnější běžnou údržbu.

Cena trouby u výrobce činí 27 990 Kč.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: DeLonghi, Whirlpool, Gorenje