KOMERČNÍ ČLÁNEK

Moderní elektroinstalace je inteligentní – vidí, slyší, komunikuje, komfortně se ovládá a je úsporná. Jsou takové i vaše vypínače a zásuvky?


Jak Ego-n® funguje?

Inteligentní elektroinstalace se uplatní především při společném řízení osvětlení, okenních žaluzií a rolet, elektrických spotřebičů, vytápění, termostatických hlavic, klimatizace, zavlažování a dalších spotřebičů a funkcí, které jsou obtížně realizovatelné běžnými způsoby elektroinstalace. Inteligentní vypínače vypadají prakticky stejně jako ty běžné, ale na rozdíl od nich je stiskem jediného tlačítka možné ovládat různé spotřebiče a mnoho funkcí najednou. Inteligentní elektroinstalace Ego-n® je ekonomicky dosažitelné řešení i při výstavbě běžných rodinných domů.


Co nám inteligentní elektroinstalace přinese?

Inteligentní vypínače (nazývané také snímače) a další prvky elektroinstalace Ego-n® mezi sebou komunikují a vyhodnocují aktuální stav nebo i fyzikální veličiny.

Z pohledu uživatele tím přinášejí řadu výhod:

 • Komfort

Jediným stiskem tlačítka lze vyvolat předem zvolenou kombinaci provozních stavů svítidel, případně i žaluzií, a vytvořit tím tzv. „světelnou scénu“ (např. pro sledování televize, párty apod.). Mezi jednotlivými scénami je možné přepínat pomocí systémových tlačítek či dálkového ovládání. Žaluzie pracují automaticky a samočinně dle denní doby i podle intenzity osvětlení v místnosti. Oceníte i automatické spínání osvětlení např. pro děti, které jednak zapomínají zhasínat nebo je možné spínat automaticky noční osvětlení při průchodu, např. na toaletu a mnoho dalších funkcí.Inteligentní vypínače a snímače – jediným tlačítkem můžete v celém domě ovládat světla, žaluzie topení a mnoho dalších funkcí.

 

 

 • Úspora energie

Řízením více činností ve společném systému inteligentní elektroinstalace je možné zabezpečit jejich vykonávání jen v době, kdy jsou skutečně potřeba, čímž lze dosáhnout úspor energie. Například regulace vytápění pomocí systémově řízených termohlavic dokáže vytvořit příjemnou individuální tepelnou pohodu v každé obytné místnosti a zároveň neplýtvat. Samozřejmostí je ovládání a vzájemná komunikace s tepelnými zdroji:

 • plynové a elektrické kotle
 • tepelná čerpadla
 • klimatizace, vzduchotechnika

 


Programovatelný termostat Ego-n® – design Time Arbo®

 

 

 • Bezpečnost a centrální funkce systému Ego-n®

Při odchodu z domácnosti lze jediným stiskem tlačítka vypnout všechna nepotřebná světla i zásuvky a tedy i připojené spotřebiče (kromě lednice a dalších zařízení, která mají zůstat zapojena), a tím předejít vzniku požáru. Zároveň dojde k zakódování bezpečnostního systému a vytápění se přepne na nižší výkon. Spustí se detekce pohybu, detekce pohybu s automatickým spínáním osvětlení nebo předávání informací o nežádoucím vstupu na pozemek a to i prostřednictvím SMS zpráv na váš mobilní telefon. Na ten je možné přijímat i zprávy od hlásičů kouře.


Inteligentní vypínač s LCD – Time Arbo®

 

 

 • Dálkový přístup a komunikace


Prvky elektroinstalace lze ovládat dálkově (internet, WiFi) pomocí vhodného tabletu, MDA, PC či mobilního telefonu. Ego-n® zasílá uživateli i SMS zprávy.

 

 • Jednoduchou instalaci

Montáž a oživení inteligentní elektroinstalace Ego-n® jsou natolik snadné, že je zvládne každý dobrý elektromontér.


Příklad inteligence a logických funkcí inteligentních vypínačů - aneb „když nastane situace“:

 • Větráte oknem – vypne topné těleso v dané místnosti
 • Začíná pršet –zavře střešní okna a zakryje venkovní bazén
 • Nejste doma – vypne všechny spotřebiče a zásuvky (samozřejmě s výjimkou lednice a dalších předvolených zařízení). Pokud odejdete a zapomenete vypnout např. žehličku, vypne ji!
 • Venku se stmívá – zatáhne žaluzie, a to třeba jen tam, kde se právě svítí
 • Jste na dovolené – Ego-n® simuluje vaši přítomnost a střeží

... a mnoho dalších funkcí


Kombinace klasické a inteligentní elektroinstalace

Inteligentní vypínače a zásuvky Ego-n® lze kombinovat i s nesystémovými přístroji (standardními vypínači, čidly apod.) a s bohatou nabídkou přístrojů spol. ABB s.r.o., Elektro-Praga v designových řadách Neo®, Time®, Time® Arbo a Element®. Jsou plně kompatibilní a zajistí tak dokonalou spolupráci všech elektrických zařízení v interiéru.
 Autor: PR článek | Fotografie: Ego-n®