Kávovary a espressa se těší čím dál větší oblibě. Není proto divu, že se výrobci předhánějí nejen v technických parametrech, ale i v designu, aby oslovili opravdu každého. Kromě tradičních elegantních barevných kombinací kovu a černého plastu nechybí na trhu nejrůznější barevné kreace, ale i přístroje pruhované nebo vesele puntíkaté.

Letošnímu podzimu, snad aby se dařilo zahnat pošmournou náladu, budou vládnout kávovary v červených barvách, od jasně červených po metalické. V závěsu budou osvědčené kombinace černé a stříbrné, černé a bílé nebo retro béžové a černé. Pro odvážnější jsou přichystány různé tóny fialové, hřejivý vzhled propůjčuje přístrojům hnědá, zejména čokoládová.

Orientace směřuje také více ke kapslovým, které usnadňují a urychlují přípravu, ale mají své minus právě v ceně kapslí. Notorickým kafařům nebo větší rodině tento typ přípravy nejmilejšího nápoje přijde poněkud draho. V takovém případě už se vyplatí uvažovat o kvalitním přístroji nejlépe s integrovaným mlýnkem a připravit si vždy tu nejčerstvější kávu.

Moderní design a kompaktnější rozměry

Značka NESCAFÉ DOLCE GUSTO vysílá do světa v pořadí už třetí model s názvem Melody. Úprava spočívá zejména v modernějším designu. Melody 3 přichází ve dvou provedeních, s manuálním ovládáním a se systémem Play&Select, který zajišťuje automatické přerušení toku vody.

Pro energetickou úsporu jsou obě varianty kávovaru vybaveny funkcí vypínání po pěti minutách nečinnosti přístroje. Stejně jako všechny ostatní modely této značky, umí i Melody 3 připravit jak teplé, tak studené nápoje. Volit lze jednoduše tlačítkem teplá/studená voda. Na výběr je už 27 druhů, z toho některé nekávové.

Příprava kávy probíhá už od počátku intuitivně, neboť již na kapsli je viditelně vyznačeno doporučené množství vody pomocí piktogramu. To ale uživatele nijak neomezuje v tom, aby si v případě automatu navolil dávkování podle své chuti od silnějšího nápoje po slabší, a to až v 7 množstevních úrovních dávkování vody. K ovládání slouží tzv. mouse wheel, kolečko na vrchní straně přístroje, kdy počet navolených čárek odpovídá piktogramu na kapsli. Pro urychlení přípravy nápoje a pro kontrolu správné teploty vody pro spaření kávy probíhá ohřev vody v thermobloku.

Kávovary mají tlak čerpadla 15 barů, příkon činí 1 500 W. Obsah nádržky na vodu je 1,3 l. Odkapávací tácek lze nastavit do třech výšek podle velikosti hrnku. Verze automat se vyrábí v černém, hnědém, metalově červeném a titanovém provedení, verze s manuálním ovládáním v červené, čokoládové, matné černé a slonové kosti. K vybavení patří magnetický držák na kapsle. A ke každému kávovaru přidává nyní výrobce 6 kapslí jako uvítací balíček.

Soutěž Euro Design Contest

Krups potažmo značka NESCAFÉ DOLCE GUSTO přichází s projektem, který má spojit fanoušky značky, nadšence designu a kreativní lidi z 19 evropských zemí formou soutěžního meetingu Euro Design Contest. Na facebookových stránkách NESCAFÉ DOLCE GUSTO mohou zájemci vytvářet ve speciální aplikaci vlastní návrh designu kávovaru Melody 3. Namísto poroty ohodnotí nejdříve návrhy sami návštěvníci stránky, čímž dají výrobci najevo, které by si přáli mít doma. Potom z 10 nejúspěšnějších návrhů každé země vybere tentokrát již odborná porota jeden nejlepší a ten pojede spolu se svým autorem na velké evropské finále do Milána.

První, národní kolo odstartovalo 10. září a potrvá do 15. října 2012. Druhý listopadový víkend bude 19 týmů reprezentovat svou zemi na velkém finále Euro Design Contest. To bude zakončeno v neděli 11. listopadu a vítězný návrh bude následně vyráběn v limitované edici na jaře roku 2013. Zúčastnit se může prakticky každý, není to soutěž vyhrazená profesionálům. Více o pravidlech se dočtete na www.facebook.com/dolcegustoczsk.

Inovace a vylepšená receptura

Inovovaný kapslový kávovar Tchibo Cafissimo Classic s vylepšenými uživatelskými funkcemi a moderním designem je pokračovatelem původní úspěšné řady z roku 2009. Spolu s loňským modelem Tchibo Cafissimo DUO využívá kapsle Tchibo Cafissimo, kterým se nyní dostalo vylepšené receptury a nového designu, který má za úkol zpřehlednit rozrůstající se nabídkovou řadu.

Espresso je v odstínech červené, caffe crema oranžové a překapávaná káva modré. Nově se také pro všechny kapsle Cafissimo používají výhradně kávová zrna z trvale udržitelné produkce s certifikacemi Rainforest Alliance nebo UTZ. Kávovary se ovládají opět jednoduše pomocí tlačítek. Lze jimi volit intenzitu nápoje i množství vody v šálku.

Kapslový kávovar Tchibo Cafissimo Classic je vybaven unikátní technologií tří tlaků spařování kávy pro přípravu překapávané kávy, caffe crema či espressa a integrovanou napěňovací tryskou.

Designéři mysleli při navrhování i na úsporu místa, proto je přístroj užší než předchozí typy. Úsporný je samozřejmě i energeticky, neboť se po 7 minutách sám vypne a dále spotřebovává jen 0,04 W. V žebříčku Eko Top Ten nezávislé organizace Ökö-Institut se umístil jako energeticky úsporný, ohleduplný k životnímu prostředí a s vyváženým poměrem cena-výkon.
Vyrábí se v kombinacích černé, červené, fialové se stříbrnou nebo v celokovovém vzhledu.

Model z přelomu roku Tchibo Cafissimo DUO je označován jako nejmenší kapslový kávovar na světě s technologií dvou tlaků spařování kávy pro přípravu lahodného espressa či caffe crema, není ale určen pro přípravu překapávané kávy. Je ideální pro singl a malé domácnosti či kanceláře. Je rovněž energeticky úsporný. Jak je malý, tak je v barvách odvážný. Kromě nevýrazné bílé s nerezovými částmi se oblékl buď do černé nebo červené, čokoládové, fialové či fuchsiové.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: NESCAFÉ DOLCE GUSTO, Tchibo