Bosch MAS62R1 – Cena: 1584 Kč

Kráječ chlebaBosch přichází s obměnou svého veleúspěšného typu, který pro velký zájem stále zdokonaluje. Tentokrát se nám představuje tento oblíbený kráječ v líbivém červeném provedení – ty tam jsou doby, kdy kráječe měly jen fádní kovové provedení.

Nevýhodou tohoto typu ale stále zůstává nemožnost jeho sklopení a poněkud robustní provedení, které je sice náročné na skladování, ale můžeme se zcela spolehnout na jeho stabilitu.

Příkon je 110 W a pracuje až při 110 až 120 otáčkách za minutu. Provoz tohoto typu je klasicky impulzní, tak jak je u moderních typů pravidlem. U kráječů se dá očekávat jejich poměrná hlučnost – u tohoto typu je to 68 dB, čímž se stále řadí mezi tišší typy.

Oceňujeme možnost nastavení šířky řezu až na 1,5 cm. Při testu chodu se nám velice líbil nůž, kterým typ disponuje. Je určen pro různé typy potravin, je prakticky vlnitě zbroušený a vyrobený je z vysoce kvalitní nerezové oceli. Praktický je také držák zbytků, které po krájení zůstávají. Tento kráječ má také řadu bezpečnostních prvků, jako jsou gumové přísavky nebo speciální ochrana prstů.

Plusy: Nejlevnější typ, stabilní, speciální vlnitý nerezový nůž.

Minusy: Je náročnější na místo, ale jinak jsme žádné závaznější nedostatky neshledali.

Krups TR522341 TR5 – Cena: 3500 Kč

Kráječ chlebaDruhý testovaný typ už patří mezi zástupce těch dražších kráječů. Je u něj kladen důraz zejména na kvalitní zpracování a vysokou výkonnost a efektivnost krájení. Také tento typ se pro své robustní provedení nevejde všude a nemá možnost sklopení. Na druhou stranu svou funkčností se řadí do kategorie takřka profesionálních kráječů.

Příkon činí 140 W a provoz je i u tohoto typu impulzní neboli momentový. Kotouč lze nastavit také pro rozmezí do 1,5 cm. Kotouč je dostatečně velký (19 cm) a silný pro zvládnutí krájení šunky, salámů, sýrů, ale také například zeleniny. Na tomto typu vyzdvihujeme snadné čistění díky odnímatelné desce a kotouči.
Přístroj má také řadu bezpečnostních prvků před náhodným spuštěním například dětmi, navíc bez desky je nefunkční zcela. Chod signalizují světelné kontrolky. Součástí je také tác pro nakrájené potraviny.

Plusy: Kvalitní provedení, rychlý a efektivní typ.

Minusy: Nejvyšší cena v testu, hodí se pouze pro domácnosti, kde se často využívá.

Zelmer 493.5 Alexis symbio line – Cena: 1700 Kč

Kráječ chleba Kompromis mezi oběma předchozími typy – spojuje v sobě příznivější cenu, drobnější provedení, ale přitom poměrně slušné krájecí vlastnosti. Typ rovněž není sklopný a nemá možnost regulace otáček. Oceňujeme na něm největší příkon v testu – 200 W. Nůž kráječe je rovněž kvalitní, nerezový a je možné dokoupit speciální nože na uzeniny a sýr.

I tady nacházíme účinný systém zabránění náhodného spuštění a vysunutí vozíku. Součástí je také malý, nepříliš praktický, plastový tácek na nakrájené potraviny. Hlučnost je o malinko vyšší než u předchozích testovaných kráječů (73 dB). Tloušťku řezu lze i u tohoto typu regulovat.

I tady nacházíme protiskluzové gumové nožičky. Praktická se nám zdála možnost nastavení části přístroje na šikmo pro komfortnější krájení.

Plusy: Nejvyšší příkon v testu, nezabírá tolik místa.

Minusy: O trochu větší hlučnost než u prvního, cenově srovnatelného typu.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz