Při prázdninové turistice či kempování se lze těžko obejít alespoň bez základního vybavení. Doslova nepostradatelným je přenosný vařič, na němž si lze podle zvoleného typu minimálně ohřát vodu nebo připravit kompletní chod, třeba i včetně grilovaného masa.
Nechcete-li se plně spoléhat na připojení k místní elektrické síti nebo už dopředu víte, že tuto možnost mít nebudete, vyplatí se pořídit si vlastní elektrocentrálu. Jako pojistka proti výpadku proudu bude užitečná i na chatách a chalupách. U moderních typů se není třeba obávat ani velkých rozměrů či znečištění zavazadlového prostoru.

Trampská klasika

Legendární vařič, který se zapsal do hudebních dějin větou "Dusili jsme husu v boudě na primusu, bezvadně se připekla" v písničce Marta, měl nespočet pokračovatelů. Ten nejnovější s označením PRIMUS Omnifuel odvozený od typu MultiFuel nejlépe vystihuje jiná zlidovělá věta: "Malý, ale šikovný!" Kromě vysoké výkonnosti je jeho hlavní předností použití plynného i kapalného paliva. Podle výrobce spálí prakticky libovolné palivo: LPG, benzín, naftu, petrolej a dokonce i letecký benzín. Plamen lze velmi dobře regulovat druhým samostatným ventilem. Vařič dosahuje výkonu až 3 000 W, doba varu 1 l vody se pohybuje mezi 3-4 minutami. Vařič je ideální jako výbava do batohu na výlety, vysokohorské túry apod. pro jednu až dvě osoby. Při větším počtu strávníků bude nutné častěji doplňovat palivo.

Primus je dodáván v textilním vaku s bohatým příslušenstvím, které obsahuje tři trysky na různé druhy paliva, láhev na palivo, závětří – tepelný reflektor a novou ergo pumpu, dále multifunkční nástroj pro údržbu a čisticí jehlu. Hmotnost vařiče s palivovou pumpou činí 441 g.

Uživateli je hodnocen 90 %, zejména pro flexibilitu paliva a skutečnou funkčnost i v extrémních podmínkách. Za méně šikovně vyřešenou považují regulaci samostatným, volně loženým ovládačem ventilu, který lze snadno ztratit. Také manipulaci s tryskami při změně paliva nepovažují za příliš pohodlnou.

Vařit i grilovat

Přesně to umožňuje dvouplotýnkový vařič Camping Kitchen Grill, doplněný odnímatelnou grilovací plochou. Bude vhodným pomocníkem pro rodinné kempování i letní rekreační kuchyni. Dobře poslouží také při výpadcích proudu. Vařič se připojuje k běžné desetikilové PB lahvi, při pořízení regulátoru a odtlačného ventilu ho lze připojit i na 2 kg PB láhev. Plotýnky mají výkon 1 700 a 2 300 W. Ovládací knoflíky jsou opatřeny dětskou pojistkou, vařič je možné zabezpečit také víkem s bezpečným uzavíracím systémem. I samotná příprava jídel je bezpečná díky stabilnosti spotřebiče. Menší odolnost vykazuje grilovací plocha. Tenký materiál má tendenci se při vyšší teplotě kroutit.

S vlastní elektřinou

Daleko více možností, a to nejen co se vaření týče, skýtá pořízení vlastního zdroje energie. Jedním z nich je nejnovější invertorová elektrocentrála Briggs & Stratton P2000 PowerSmart Series, která si na rozdíl od standardních typů udržujících motor ve stále stejně vysokých otáčkách přizpůsobuje díky digitální technologii otáčky motoru přesně na míru odebíranému výkonu. Šetří tím výrazně jak palivo, tak samotný přístroj, který pak má delší životnost. Invertorová technologie zaručuje výrobu elektrického proudu o čistě sinusovém průběhu, což umožňuje bez obav napájet takto vyrobeným elektrickým proudem i citlivou elektroniku, jako jsou nabíječky mobilních telefonů, počítače, televizory nebo herní konzole. Motor je rovněž chráněn systémem automatického vypnutí při nedostatečné hladině oleje. Nechybí ani ochrana proti přetížení.

Elektrocentrála je osazena benzínovým OHV motorem se jmenovitým výkonem 1 600 W a vybavena dvěma klasickými elektrickými zásuvkami a jednou na 12 V. Spotřeba benzínu při 50% zatížení je 0,77 l/hod. Hmotnost činí 24 kg.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: MALL CZ, ASPEN.PR, Briggs & Stratton