Vhodně zvolené rádio nebo správný přehrávač se může stát trvalým vybavením kuchyňského pracoviště, některé si lze naopak vzít s sebou nejen kamkoli v prostoru domácnosti, ale i do letní kuchyně nebo se jimi lze nechat bavit při sběru ovoce, samozřejmě za předpokladu, že to příliš neroztočíte a nebudete rušit sousedy nebo děsit divokou zvěř.


Co nabízí Bang & Olufsen

Dánský výrobce špičkových integrovaných audiovizuálních řešení Bang & Olufsen posílá na trh nové produkty pod značkou B & O Play, která se zaměřuje na kvalitní přenosnou elektroniku určenou pro každodenní běžné používání. Z tohoto důvodu je rovněž cenově dostupnější, než je pro produkty Bang & Olufsen obvyklé.

Prvním výrobkem v této řadě je přenosný hudební systém BeoLit 12 s technologií Apple AirPlay, umožňující přehrávat dokonale čistou hudbu z digitálních zařízení jako je iPod, iPhone, iPad, Mac, PC nebo smartphone.

Podle zástupců značky se vymyká průmyslovým standardům špičkovou kvalitou
zvuku, flexibilními aplikacemi i výrazným kompaktním designem. Systém disponuje 120wattovým digitálním zesilovačem třídy D, dvěma dvoupalcovými samostatnými reproduktory a čtyřpalcovým basovým reproduktorem s přesným zvukovým výkonem, se kterým lze bez problému ozvučit středně velkou místnost.

Ovladače hlasitosti, síly zvuku a síťová kontrolka jsou umístěny v horní části přístroje. Ta je opatřena protiskluzovou pryžovou podložkou, zajišťující bezpečné umístění mobilního zařízení při přehrávání hudby nebo nabíjení.

Systém je vybaven zabudovaným napájecím zdrojem a akumulátorem, který lze nabíjet právě prostřednictvím připojeného zařízení a který při přehrávání hudby v normální zvukové hladině vydrží až 8 hodin. Napájecí kabel se po ukončení nabíjení uloží do těla přístroje.

Robustní retro vzhled je dílem dánské návrhářky Cecilie Manz a Bang & Olufsen jeho prostřednictvím vzdává hold stále oblíbeným tranzistorovým rádiům Beolit z roku 1960. Kompaktní tvar přístroje, jehož dominantou je ručně montované hliníkové pouzdro v modré, tmavošedé, šedé nebo žluté barevné variantě spolu s popruhem z kvalitní italské kůže, uchyceným pro větší stabilitu při  přenášení úhlopříčně, z něj dělají mobilního společníka domů i na cesty.

BeoLit 12 je momentálně nejdostupnějším zvukovým systémem Bang & Olufsen za mnoho let. K dostání by měl být ve všech prodejnách Bang & Olufsen a ve vybraných obchodech Apple. 


Retro dvojčata

Na druhé straně cenového spektra lze najít poměrně velký výběr rádií a "tranzistoráků" ve vintage designu. Cena víceméně odpovídá tomu, co mohou tyto retro kousky nabídnout. Z toho důvodu se hodí zejména na chaty a chalupy, vzhledově nejlépe na ty, kde se zastavil čas. Nemusíte se u nich bát, že by se s nimi chtěl zloděj táhnout někam do zastavárny. Jednoduché ovládání, na něž byli zvyklí z dřívějška, ocení dříve narození posluchači. Také při práci v kuchyni není problém rádia přeladit nebo změnit hlasitost ne právě nejčistší rukou.

Při výběru možná narazíte na jednu raritku. Rádia, která jsou si podobná jako vejce vejci. Liší se vůbec něčím? Pojďte si je porovnat.

Orava RR-19

Retro rádio s dřevěnou ozvučnicí a zvukovým projevem se zvýrazněním hlubokých tónů má jednoduché manuální ladění AM/FM stanic či hlasitosti zvuku. Pro snadnější manipulaci i příjem je vybaveno teleskopickou anténou. Maximální výstupní výkon dosahuje 3,5 W. Hmotnost přístroje činí rovných 1 000 g.

Roadstar HRA-1200

Co se vzhledu týče, jeho v o něco tmavším dřevu vyvedený kolega nabídne totožné ovládání a naladění AM,/FM, modře podsvícenou stupnici stanic, vestavěný reproduktor, teleskopickou anténu. Maximální výkon rádia je 1,2 W. Napájení lze volit buď síťové nebo bateriové, což přijde vhod na chatách, kde dosud není zaveden elektrický proud nebo má časté výpadky, například při bouřkách. Oproti oravskému modelu je to cvalík s hmotností 1 600 g.

Uživateli není příliš dobře hodnoceno zpracování, názory na kvalitu zvuku se liší. Kladné hodnocení si vysloužilo snadné ovládání.

 

 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: Bang & Olufsen, Orava, MALL CZ