I když se otázka může zprvu zdát zcela bezpředmětná, protože elektronika v takovýchto soubojích běžně vítězí, právě u vah nemusí být odpověď jednoznačná.

Je bez diskuzí, že už průměrně kvalitní digitální váha váží s mnohem větší přesností než mechanická, a pokud je vybavena funkcí dovažování, dostává se v moderní domácnosti do čela.

Mechanická váha však může kontrovat tím, že je připravena do práce kdykoliv, třeba i po roce nečinnosti ve spíži. Nepotřebuje totiž baterii, takže pro ty, kdo pečou opravdu výjimečně, může být jistějším řešením. Také jednoduchým dovažováním si může bilanci vylepšit. Jasnou volbou bude i pro konzervativce, kteří mají k novým věcem nedůvěru nebo v nich elektronické ovládání vyvolává posvátnou hrůzu. Rovněž milovníci retro stylu budou mít ve výběru jasno.

Malá sonda do skutečně rozmanité nabídky trhu možná napoví víc.


Digitální váhy s miskou

Máme české Vánoce, pečeme české cukroví a vánočky, tak se sluší začít přehlídku i českými váhami. Hned tři produkty z této kategorie dodává na trh ETA. U prvních dvou se jedná o stejný systém a téměř shodný design. Hlavní rozdíl je v jejich váživosti.

První, s produktovým kódem 277690000 se může pochlubit schopností vážit suroviny až do 5 kg, a to s přesností na 1 g. Funkce TARE odečítá hmotnost nádoby. Nechybí ani funkce postupného dovažování a automatické vypínání prodlužuje životnost baterie. Podsvícený displej pomáhá k lepší čitelnosti údajů. Napájení zajišťuje knoflíková baterie typu CR2032, která je součástí balení. Vážicí miska je odnímatelná a lze ji využít i pro další přípravu pokrmu. Rovněž lze vážit na samotné vážicí desce bez misky nebo použít při vážení jinou nádobu.

Pro domácnosti, kde postačí menší váha, se nabízí druhý typ, s produktovým kódem 077690000 a maximální váživostí 2 kg. Funkce jsou prakticky totožné s předchozí váhou. Miska kopírující tělo váhy usnadňuje skladování.


Digitální váha závěsná

Třetím produktem značky ETA je závěsná váha ve střízlivém designu s broušeným nerezovým povrchem těla a výběrem černého nebo bílého provedení rámečku. Na závěsnou váhu disponuje vyšší váživostí - váží do 5 kg. Pro svoji skladnost a schopnost být stále při ruce ji ocení ti, pro něž je váha častým pomocníkem. Funkce jsou opět totožné s předchozími typy. Navíc oznamuje přetížení váhy a vybití baterie. Napájení je zajištěno třemi AAA bateriemi.

Za určité mínus lze považovat příliš rychlé automatické vypínání po 30 sekundách.


Sencor SKS 5011

Elegantní, maximálně skladná a lehce udržovatelná v čistotě. To jsou zjevné plusy, kterými se váha prezentuje už na první pohled. S nadsázkou lze říct, že vypadá jako kuchyňské prkénko s digitálním displejem. Právě jednoduchý tvar, tloušťka pouhých 16 mm a zcela hladká kompaktní plocha zabraňující vniknutí nečistot do vnitřního prostoru váhy jsou jejími přednostmi. Horní část tvoří 4 mm silné tvrzené bezpečnostní sklo ve vícebarevných úpravách, ale svěží jarní zelená je jasným favoritem.

Přes svou vzhledovou subtilnost váží až do maxima 5 kg s přesností 1 g. Je možno přepnout i na ml a odměřovat tekutiny. Ve výbavě má funkce nulování hmotnosti nádoby a postupného dovažování, indikaci slabé baterie a přetížení i automatické vypínání po 60 vteřinách. Intuitivní dotykové ovládání zvládne každý i bez nastudování manuálu. Velký LCD displej uvítají všichni s nepříliš dobrým zrakem.

Jediným menším nedostatkem je trochu delší odezva při požadavku vynulování.


Digitální kuchyňská váha - nutriční EV-8

Všem, kteří si chtějí udržet i po vánočním hodování štíhlou linii nebo jsou kvůli zdravotním obtížím nuceni hlídat nutriční hodnoty potravin, je určena tato váha značky Orava kombinovaná s nutriční kalkulačkou s integrovanou databází 999 energetických hodnot potravin. Váha nabízí 99 uživatelských předvoleb a má maximální zatížení 2 kg. Váží rovněž s přesností 1 g. Je vybavena automatickým vypínáním a napájena je dvěma AA bateriemi.

 

König váha/odměrka

Netradičním, ale velmi praktickým řešením zaujme digitální váha, která vypadá jako obyčejná plastová odměrka. To je však pouze jedna její funkce. V rukojeti je zabudovaný displej s předprogramovaným nastavením obvyklého množství surovin uváděných v receptech. Nechybí ani možnost dovažování. Vážitelnost je 3 kg. Plusem je i příjemný design.

Designově i funkčně je jí podobná váha a odměrka SCOOP Orion s odnímatelnou měřicí rukojetí usnadňující mytí.


SOEHNLE 65003 Silvia

Klasická mechanická váha v retro designu s celonerezovým tělem i odnímatelnou miskou. Nosnost váhy je 5 kg a přesnost vážení s odchylkou 20 g, což je u mechanických vah dobrý průměr.


Kuchyňská váha 1 kg EVA SOLO

Designovou lahůdkou mezi mechanickými váhami je menší kuchyňská váha kombinovaná s odměrkou, s viditelným vážícím mechanismem. Váží do 1 kg, odměřuje do 1 l. Materiálové provední je sklo-nerezové, což umožňuje mytí v myčce.

 

 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.com, ETA, Orava, MALL CZ, SOEHNLE/LEIFHEIT, EVA SOLO