Všechny vinotéky, které jsme testovali, spojují dohromady funkci chladící vitríny a vinotéky. Protože zpravidla budou v interiéru plnit i funkci dekorativní, je třeba jejich výběr zvážit i s ohledem na design a vhodnost jejího umístění do prostor bytu.

Baumatic BW 18 – Cena: 3890 Kč Vinotéka Baumatic BW 18

Vinotéka značky Baumatic je jednodvéřová (dvířka jsou z tvrzeného skla) a má rozměry 65 cm na výšku, 36 cm na šířku a 50 cm do hloubky. Objem této vinotéky činí 50 litrů, a pojme tak 18 litrových láhví vína. Praktické je automatické odmrazování chladícího prostoru a vybavení vnitřním ventilátorem. Pohon přístroje je absorpční (typu „Peltier“) a nemá žádné chladivo, díky čemuž nezatěžuje životní prostředí. Spotřeba energie při běžném používání bude za rok asi 438 kWh. Velkým plus tohoto typu je skutečně tichý chod, absence kompresoru také vylučuje vznik vibrací. Vinotéka má nastavitelný termostat a vnitřní osvětlení, což velmi ozvláštňuje ráz interiéru. Standardně je dodáván s pěti zvlněnými chromovanými policemi. Vinotéka má černý interiér i exteriér doplněný stříbrným rámečkem. Je vhodná do moderních bytů i kanceláří.

Plusy: Zavedený výrobce, tichý chod, funkce automatického odmrazování, žádné vibrace vzhledem k absenci kompresoru.

Minusy: Menší objem, větší odběr energie v poměru k ostatním testovaným výrobkům.

Candy CCV 150 EU – Cena: 4999 Kč Vinotéka Candy CCV 150 EU

Vinotéka od firmy Candy se liší od prvního testovaného výrobku cenou, za kterou ale získáte několik dalších funkcí. Pohonem spotřebiče je v tomto případě kompresor a také má, na rozdíl od prvého testovaného typu, chladivo (typ R600a). Spotřeba energie za rok je nižší, činí 314 kWh. Tento typ je rovněž jednodvéřový s rozměry o něco většími – vinotéka je 84 cm vysoká, 50cm široká a 55 cm hluboká. Větší rozměry se obrazí také v objemu vinotéky, který činí v tomto případě 120 litrů. Je tedy k doporučení spíše do domácností, kde potřebujeme naráz uskladnit až 40 lahví, celkem v šesti poličkách. Poličky jsou vyrobeny z pochromovaného drátu, stejně jako madlo od dvojvrstvých skleněných dvířek. Výhoda těchto dveří je, že jsou oboustranné. Součástí je také nosič na lahve. Samozřejmostí je možnost regulace teploty, v rozmezí od 7 do 19 °C. Vinotéka je opět černá (bez stříbrného rámečku) a váží 30 kg.

Plusy: Oboustranné dveře, dostatečný objem, termostat a možnost regulace chodu.

Minusy: Absence funkce automatického odmrazování.

Ariete-Scarlett RS14DJ4SD – Cena: 4799 Kč Vinotéka Ariete-Scarlett RS14DJ4SD

Poslední testovaná vinotéka je od firmy Ariete-Scarlett a podobá se druhému testovanému výrobku. Pohonem je i v tomto případě kompresor, přístroj rovněž využívá chladivo. Jeho celkový objem činí 110 litrů při rozměrech 85 cm na výšku, 55 cm na šířku a 50 cm do hloubky. Naráz lze uskladnit 34 litrových lahví vína. Výhodou tohoto typu je automatické odmrazování chladícího prostoru. Regulace teploty je v tomto případě možná, s přesností na jeden stupeň, v rozmezí mezi 7 a 18° C. I tento typ má záměnné otvírání dveří, lze tak v průběhu užívání změnit směr otvírání prosklených dvířek. Tento typ je navíc vybaven elektronickým kontrolním systémem, který s uživatelem komunikuje prostřednictvím LED displeje. Samozřejmostí je i vnitřní osvětlení. Pěkný je také design v kamenné černi.

Plusy: Zajímavý design, automatické odmrazování, velký objem a oboustranné dveře.

Minusy: Na vítězi našeho testu jsme neshledali závažnější nedostatky.

Odborná poradnaOdborná poradna o velkých spotřebičích – ptejte se odborníků

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz; nakupuj.com