Bio-Bravo jogurt – Cena: 499 Kč 

Naším prvním testovaným výrobkem byl na první pohled velice pěkný přístroj, který se skládá ze dvou základních částí. Má dno, do něhož se pokládají skleničky pro kultivaci jogurtu, a poloprůhledné plastikové víko s vyznačenou škálou doby zrání.

Příprava vlastního jogurtu tedy spočívá v kultivaci mikrobiální kultury v netrvanlivém pasterizovaném mléce. Mléko se „očkuje“ jogurtovou kulturou zakoupenou v drogerii.

Dále postupujeme podle přiloženého receptu. Jogurt pak můžeme sami libovolně ochucovat kousky ovoce, celozrnnými lupínky nebo marmeládou. Je třeba počítat s dobou přípravy v rozmezí 4 až 6 hodin.

Vyrobený jogurt ale v ledničce určitě nejméně den vydrží. Přístroj je určen pro přípravu maximálně 7 lahviček o objemu 150 ml. Nezabírá moc místa – jeho průměr činí 25 cm a na výšku měří 12 cm. Příkon činí 130 W.

Navíc obdržíte receptář na přípravu jogurtů i probiotického nápoje, pomazánek nebo zdravých a chutných majonéz a pohárů.

Plusy: Pěkný vzhled, praktické provedení, zavedená firma pro výrobu jogurtovačů.

Minusy: Žádné závažnější nedostatky jsme neshledali.

Severin JG 3516 – Cena: 600 Kč

Jedná se o velice oblíbený typ jogurtovače. Je vyroben v atraktivní barevné kombinaci bílé a světle modrých víček sklenic. Víko je vyrobeno z tvrzeného průhledného plastu a je na něm prakticky vyznačená tzv. škála memo pro snadné nastavení doby zrání.

V případě rozbití skleničky je možné ji jako náhradní díl dokoupit za zhruba 50 Kč. Příkon tohoto přístroje činí cca 12 W. Spotřebič se uvede do chodu stisknutím spínače pro zapnutí/vypnutí. Zároveň je opatřen světelnou signalizací chodu.

Jinak funguje shodně s prvním testovaným jogurtovačem. Naráz lze připravit také maximálně sedm skleniček jogurtu a je třeba počítat s několika hodinovou přípravou jogurtu.

Výrobek se hodí například do domácností, kde některý ze členů bere nebo bral antibiotika – pro obnovu přirozené střevní mikroflóry se doporučuje konzumovat jednu skleničku 2x denně.

I v tomto typu lze samozřejmě připravovat všechny výše jmenované pochoutky – nápoje, poháry i majonézy.

Plusy: Přístroj je velice oblíbený pro své kvalitní zpracování a dlouhou trvanlivost.

Minusy: Rovněž jsme nenarazili na významnější nedostatky.

Yogurtiera od G3Ferarri – Cena: 305 Kč

Poslední testovaný jogurtovač funguje na mírně odlišném systému než první dva. Nepraktikuje kultivaci v malých skleničkách umístěných na kruhovém tácu, nýbrž je připraven vyrobit až litr jogurtu naráz v nádobě vystavěné na výšku.

Spotřebič má zajímavý design v kombinaci bílé a žluté, víčko je průhledné a umožňuje tak na přípravu dohlédnout. Výroba jogurtu je o něco snazší, na druhou stranu se nikdy nedosáhne shodného výsledku jako při kultivaci jogurtu po menších dávkách.

Zároveň se také přístroj při každé přípravě zašpiní, a přestože je plně rozebíratelný, je jeho čištění o něco složitější než u klasických jogurtovačů. Je vybaven časovačem, který mechanicky indikuje zbývající čas přípravy jogurtu.

Části spotřebiče, jimiž prochází teplo, jsou od sebe z důvodu bezpečnosti odděleny. Příkon přístroje je 9 W.

Plusy: Malý, kompaktní a praktický pomocník za nízkou cenu.

Minusy: Nižší kvalita připraveného jogurtu.

Celkové hodnocení:

 Vítězem testu se tentokrát stává jogurtovač Bio-Bravo – za dobrou cenu získáte spolehlivý, designově zajímavý a praktický přístroj.

Text: Zuzana Veselá
Foto: zasilkovyobchod.cz; levne-spotrebice.cz; stefi.inshop.cz; www.isifa.comAutor: Zuzana Veselá | Fotografie: zasilkovyobchod.cz; levne-spotrebice.cz; stefi.inshop.cz; www.isifa.com