Indesit K 3G5 (W) – Cena: 4990 Kč

Zájemců o koupi plynových sporáků ubývá, a tak ani jejich výběr na trhu už není takový, jako tomu bylo dříve. Například výrobce prvního testovaného typu, firma Indesit, aktuálně v podstatě žádné další varianty nenabízí.

Tento typ je cenově velice příznivý, tomu ale bohužel odpovídají také některé nedostatky. Energetická třída u trouby spadá do kategorie B, na varné desce zase chybí bezpečnostní pojistka hořáku.

Je s podivem, že tento typ není zdaleka jediným moderním plynovým sporákem bez této pojistky – zhruba třetina sporáků na plyn je stále montována bez pojistky. Sporák je opravdu velice jednoduchý, nemá ani displej s minutkou.

Nabízí program pro klasický horní a dolní ohřev (s možností ventilace), samostatný horní ohřev, gril, gril s ventilátorem a funkci rozmrazování. Řešení varné desky je poměrně praktické – nabízí jeden malý, dva střední a jeden velký hořák.

Desku lze přiklopovat smaltovaným příklopem. Oceňujeme alespoň dvojité sklo dveří u trouby a odkládací prostor pod troubou. Jde o typ vhodný spíše pro občasné použití například na letním bytě.

Plusy: Funkce grilování, jednoduché ovládání.

Minusy: Nejhorší poměr ceny ku kvalitě v testu.

Zanussi ZCG562GW1 – Cena: 4074 Kč

Také výrobce Zanussi se již momentálně zaměřuje jiným směrem, a plynových sporáků tak nabízí jen omezený výběr. Přesto ale přichází s tímto novým typem, který se v rámci možností snaží o nový a lepší design.Tento typ je ještě levnější než předchozí testovaný, funkce mají ale velice podobné.

Oproti prvnímu sporáku postrádáme smaltovaný příklop. Také tento typ má jednoduché mechanické ovládání pomocí knoflíků. Také zde bohužel chybí pojistka plynových hořáků.Nelíbí se nám také, že plynové hořáky jsou bez zapalování.

Trouba nabízí funkce srovnatelné s prvním testovaným typem. I zde se nám velice líbilo konstrukční zpracování dvířek od trouby, která jsou dvojitá a také vybavená zrcadlovou úpravou.

Nechybí ani praktický odkládací prostor. Oceňujeme ale kvalitní technické řešení, které mimo jiné umožňuje fungování plynu jak na zemní plyn, tak i na LPG. Ve srovnání s prvním testovaným typem má tento lepší poměr cena:kvalita, stále ale nejedná o příliš vhodný typ pro každodenní využití.

Plusy: Funguje na zemní plyn i LPG, nový moderní design, nejnižší cena.

Minusy: Chybí pojistka plynových hořáků.

Mora MG 51100 GW – Cena: 4700 Kč

Tuzemská Mora se naopak na výrobu plynových sporáků specializuje, proto nabízí výběr z více než deseti různých typů v cenové relaci od 3800 Kč do cca 8000 Kč. My jsme vybrali typ, který je ve střední cenové relaci.

Oproti předchozím dvěma testovaným spotřebičům disponuje pojistkou plynových hořáků, za což udělujeme veliké plus. Také tento spotřebič nemá příklop, ovládá se pouze mechanicky, velice jednoduše, pomocí madla a knoflíků se speciálními ergonomickými úchyty.

Vnitřek trouby je vybaven víceméně kvalitním eco emailem, jehož čištění je poměrně snadné. Dveře mají dvojité sklo s reflexní povrchovou vrstvou. Dveře trouby jsou prakticky vyjímatelné.

Varná deska také nabízí jeden malý, dva střední a jeden velký hořák. Varná deska je pěkně zpracovaná, tak jako u všech výrobků od oblíbené Mory. Ze všech testovaných typů se nám tento zdál v této cenové relaci nejvíce praktický.

Plusy: Pojistka plynových hořáků, kvalitní zpracování.

Minusy: Určitě by se jich několik našlo, ale vzhledem k nízké ceně je můžeme odpustit.

Text: Zuzana Veselá
Foto:korunka.cz; obchodni-dum.cz