Sporák Mora MEC 51100 GWMora MEC 51100 GW – Cena: 6690 Kč

Sporák od českého specialisty – firmy Mora – patří k těm skutečně nejlevnějším. Nevýhodou toho typu je energetická třída B. Spotřeba energie při předehřátí na 200 stupňů se pohybuje kolem 0,94 kWh. Deska disponuje čtyřmi klasickými varnými zónami, z toho dvě jsou tzv. HiLight, druhé dvě jsou vybaveny standardními topnými tělesy. Trouba je vybavena na klasický ohřev prostřednictvím horního a spodního topného tělesa vybaveného systémem Aqua Clean. Vnitřní objem trouby činí 49 litrů. Plusem je vnitřní zpracování trouby – osvětlení, odnímatelné dvojité skleněné dveře, zadní vertikální odvod par a úprava eco emailem. Ovládání je jednoduché, prostřednictvím šesti klasických otočných knoflíků. Provedení v bílé barvě se hodí do každé kuchyně, tento typ navíc působí elegantně a nezabírá se svými rozměry 50 cm na šířku, 85 cm na výšku a 60,5 cm do hloubky zbytečně moc místa. Hodí se tak do menších domácností, kde nejsou kladeny na sporák velké nároky.

Plusy: Nízká pořizovací cena, kvalitní provedení.

Minusy: Energetická třída B, v testu levných sporáků se ale jedná o nejlepší výrobek.

Sporák Zanussi ZCV562NW1Zanussi ZCV562NW1 – Cena: 7219 Kč

Druhý testovaný sporák se vzhledově velice podobá sporáku od Mory, jen pořizovací cena je o několik set vyšší. Přesto se u tohoto typu jedná o energetickou třídu C. Spotřeba při stejném předehřátí na 200 stupňů je v tomto případě 1,18 kWh. Také tento typ nemá časovač, trouba ale navíc disponuje grilem. Gril nemá otočný rošt. Mimo grilu zvládá tento typ také už jen klasický ohřev v podobě horního a spodního ohřevu, eventuálně buď spodního nebo horního ohřevu. Samozřejmostí je osvětlení interiéru trouby a termostat. Dvířka trouby mají velice kvalitní provedení v podobě trojitého skla, dvířka jsou rovněž vyjímatelná. Výkon varných desek je na střídačku 1,2 a 1,8 kW. Tento sporák má rozměry 50 cm na šířku, 85,5 cm na výšku a 60 cm do hloubky, tedy velice podobné jako u prvního testovaného typu. Ke spotřebiči patří rošt, malý a velký pečící plech a odkapávací plech.

Plusy: Kvalitní a propracované provedení, bohaté příslušenství.

Minusy: Energetická třída C, tedy vyšší spotřeba energie.

Sporák Indesit K3C11 (W)/R Indesit K3C11 (W)/R – Cena:7490 Kč

Poslední testovaný typ patří také bohužel do energetické třídy C. Tento typ na rozdíl od ostatních disponuje mechanickým časovým spínačem. K ovládání rovněž slouží klasické otočné knoflíky. U tohoto posledního testovanému typu není velký rozdíl v sklokeramické desce oproti ostatním testovaným výrobkům, trouba ale nabízí o několik funkcí více. Trouba disponuje grilem, u tohoto typu ovšem s otočným rožněm, což považujeme za velkou výhodu. Dále je tu možnost přípravy jemného pečiva v troubě. Objem trouby je 58 litrů. Příslušenství k troubě je mřížka a plech. Rozměry typu jsou obdobné ostatním testovaným typům. Tento sporák doporučujeme do domácností, kde se využívá často trouba včetně grilu a dalších funkcí.

Plusy: Mechanický časový spínač, trouba s otočným grilem.

Minusy: Energetická třída C, nejvyšší cena v testu.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.obchodni-dum.cz