Zanussi ZHT 530 X – Cena: 1539 Kč

(www.obchodni-dum.cz) Klikněte pro zvětšení!Digestoř od osvědčeného výrobce kuchyňské techniky, firmy Zanussi, lze koupit ještě o něco levněji, a to v bílé barvě. Nás ale zaujalo černé provedení s nerezovým čelem. V tomto případě se odsavač par lépe udržuje a déle vydrží čistý a elegantní. Tento typ má 3 rychlosti, maximálně zvládne přefiltrovat 170 m3 za hodinu. Můžeme si zvolit mezi funkcemi obyčejného odsávání nebo recirkulace.Plusem je také relativně nízká hlučnost digestoře i při nejvyšších otáčkách (max. 59 dB). Přístroj využívá uhlíkový filtr, který je třeba dokoupit zvlášť. Tato digestoř funguje na jeden motor. Přístroj je široký necelých 50 cm a hluboký 48,2 cm. Při nákupu a výběru skříněk je třeba počítat s váhou 7 kg. Délka přívodního kabelu je dostatečných 1, 8 m. Napětí potřebné k napájení se pohybuje mezi 220-240 V. V ceně výrobku je tukový filtr.

Plusy: Nižší rozměr (šířka jen 50 cm), atraktivní nerezový design, snadná údržba a dlouhá životnost.

Minusy: Vyšší váha výrobku.

Electrolux EFT 6500 W – Cena: 1579 Kč

(www.obchodni-dum.cz) Klikněte pro zvětšení!Druhý testovaný typ odsavače par představuje klasickou bílou digestoř. Tento typ je ale o něco rozměrnější – do šířky zabírá 60 cm. Ve většině ostatních funkcí je pak stejný jako první testovaný výrobek. Na tomto spotřebiči oceňujeme zejména skutečně minimální hlučnost, která u těchto levnější typů bývá největším problémem. U tohoto typu je maximální hlučnost slušných 49 dB. Také tento typ má celkem tři rychlosti a funguje na jediný motor. Maximálně zvládne za hodinu odsát také 170 m3 par. K balení dostaneme látkový tukový filtr, zatímco uhlíkový filtr předepsaného typu je třeba si samostatně dokoupit. Součástí přístroje je 40 W osvětlení – bohužel jen na jednom místě, což se při jinak zhasnutém světle může jevit jako nedostačující.

Plusy: Nejnižší hlučnost, kvalita zpracování vzhledem k ceně.

Minusy: Během testu nebyly závažnější nedostatky objeveny.

Mora OP 5711.1060 – Cena: 1390 Kč

(www.obchodni-dum.cz) Klikněte pro zvětšení!O digestoře do firmy Mora je stále velký zájem. Na tomto typu oceňujeme především efektivitu odsávání par, bezmála dvounásobnou než u ostatních testovaných výrobků. Zároveň byl tento výrobek nejlevnější z testovaných. Při nákupu je rovněž třeba počítat s šířkou 60 cm. Také tento typ disponuje celkem třemi rychlostmi odsávání a jedním motorem. Volit si můžeme mezi horním odtahem a recirkulací. Za hodinu zvládne přefiltrovat až 320 m3 par! U takto efektivního motoru je třeba počítat s o něco vyšší hlučností (maximálně však 59dB).S tím souvisí také využití jiného typu uhlíkového filtru než u předchozích dvou testovaných spotřebičů (rovněž není v ceně). Také tento typ disponuje menším 40 W osvětlením. Oceňujeme především kompaktní a moderní provedení přístroje, který se svou nenápadností pod kuchyňskou linkou takřka zcela ztratí. Také údržba tohoto typu je velice snadná vzhledem k rovným plochám bez možnosti usazování nečistot.

Plusy: Snadná údržba, hezké provedení, zavedený výrobce, nejvyšší efektivita odtahu při nízké ceně.

Minusy: Absence tukového filtru v ceně přístroje.

Text: Zuzana Veselá