Scarlett SC 342 – Cena: 1010 Kč

Tento typicky bílo-žlutý parní hrnec od ScarlettuScarlett SC 342 představuje v současnosti nejlevnější značkový typ na trhu. Mimo zdravého vaření nabízí také možnost ohřevu pečiva, chleba nebo vajec. Hrnec má celkem tři patra – jedna nádoba je větší (4 l) a dvě jsou menší, třílitrové. Jedno patro hrnce je volně odnímatelné a lze v něm tedy uchovávat potraviny v ledničce nebo převážet na chaty a chalupy. Navíc je k typu přiložena ještě jedna extra nádoba na rýži nebo jiné potraviny a čtyři šálky. Všechny nádoby lze také využít pro ohřev v mikrovlnné troubě. Oceňujeme funkci rychlá pára, díky které jsou některé druhy potravin hotové již za půl minuty. Praktický je také časový spínač s automatickým vypnutím po dokončení programu – maximální dobu 60 minut u vaření v páře takřka nevyužijete. V parním hrnci je třeba stále kontrolovat hladinu vody, k tomu slouží kontrolka maximální a minimální hladiny. Nevýhodou hrnce je neprůhledné provedení, které neumožňuje vizuální kontrolu přípravy.

Plusy: Nejnižší pořizovací cena, možnost ohřevu pečiva a dalších potravin. Možnost samostatného využití nádobek.

Minusy: Obyčejnější typ, neprůhledné nádobky.

Tefal VC400330 Vitamine – Cena: 1650 Kč

Nový zelenkavý model značky Tefal láká kupce na funkTefal VC400330 Vitamineci Vita +– tedy funkci, která zajišťuje uchování většiny vitamínů při rychlé přípravě v páře. Množství zachovaných vitamínů lze ověřit jen těžko, co je lze říct s jistotou je fakt, že potraviny připravené v tomto typu jsou o poznání chutnější a šťavnatější než bez použití této funkce. Ke skvělému efektu přispívají také tři perfektně konstruované oválné nádoby. Jejich kapacita dohromady je až 11 litrů. Součástí balení je také rošt s držákem na vejce. Většina součástí je odnímatelná a lehce omyvatelná. Samozřejmostí je funkce automatického zastavení po skončení programu. Výrobce tohoto typu myslel i na vyjímání již hotových potravin z přístroje tak, aby nedošlo k znehodnocení potravin, ale zároveň aby bylo vyjímání vařených potravin pro uživatele bezpečné. Řešením je jedinečná nasazovací rukojeť, která všechny tyto požadavky splňuje. Unikátní systém umožňující vařit celou rybu ve velké nádobě a zeleninu v menší naráz během maximálně 25 minut!

Plusy: Funkce Vita+, vynikající a rychlé vaření, v poměru k funkcím i relativně nízká cena. Co do kvality a chuti připravených pokrmů je tento typ vítězem našeho testu!

Mínusy: Většinu součástek nelze přímo omývat ve vodě.

Philips HD9140/90 – Cena: 1850 Kč

Na první pohled „nejpokrokovější“ typ s digitálnímPhilips HD9140/90 ukazatelem. Pro nás ale zůstává na prvním místě kvalita připravovaných potravin, která je u tohoto typu také velice dobrá – minimálně srovnatelná s předchozím vynikajícím produktem. Tento typ má navíc jedinečnou funkci, tzv. zvýrazňovače chuti, který umožňuje přidat do vaření bylinky a koření. Mimo různých programů na vaření umožňuje tento typ také udržovat vařené potraviny až několik hodin stále teplé. Plusem je také vnější otvor, kterým lze přilívat vodu k vaření i během přípravy. Většinu částí lze i tady omývat v myčce, údržba je tedy bezproblémová. Tento typ disponuje také ukazatelem, který poukazuje na nutnost odstranění vodního kamene a ukazatelem nutnosti doplnění vody. K příslušenství patří ještě menší nádoba na rýži a jiné potraviny (1,2 litru) a držák na vejce. Provedení tohoto typu je velice kvalitní – jedná se o tvrzený plast s díly vyrobenými z nerezové oceli.

Plusy: Možnost dochucení bylinkami a kořením, funkce uchování potravin teplých. Dobrá údržba.

Minusy: Nejvyšší cena z testovaných.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz