Goddess RSB 085 GW8 – Cena: 4500 Kč Goddess RSB 085 GW8

Tato chladnička je sice malá (55 cm na šířku, 85 cm do výšky a 58 cm do hloubky), nabídne ale svému majiteli takřka stejné možnosti jako lednička velká. Naopak poskytne výhodu snazší manipulace, neboť s hmotností 32 kg pohne každý doma sám bez odborné pomoci. Disponuje šikovným rozvržením přihrádek i mrazícím prostorem. V lednici je jedna posuvná police z tvrzeného skla, jedna napevno a velký šuplík na ovoce a zeleninu. Ve dveřích najdeme tři přihrádky a držák na vejce. Celkový objem 118 litrů se dělí mezi chladničku (má 103 l) a mrazák (15 l). Tento typ se tedy hodí spíše do domácností, kde se mrazák tolik nevyužije. Spotřeba energie je nízká – 0,43 kWh, což dělá roční potřebu cca 157 kWh. Energetická třída je tedy A+, klimatická třída je N. Mrazící výkon u takto malého mrazáku je dostatečný, asi 2 kg za den. Odmrazování chladícího prostoru provádí chladnička sama, mrazák je nutno odmrazovat čas od času ručně. Hlučnost přístroje je 40 dB. Plusem je možnost změny otevírání dveří a výškově nastavitelné nožičky.

Plusy: Přes malé rozměry největší vnitřní objem, nejkvalitnější zpracování.

Minusy: Žádné výraznější nedostatky nebyly testem odhaleny.

Beko TSE 1262 – Cena: 4700 Kč Beko TSE 1262

Druhá testovaná chladnička je velice podobná prvnímu typu. Je rovněž jednokompresorová s mrazícím prostorem a podobnými rozměry. Užitný objem je o něco menší – celkově 114 litrů, v poměru 101 litrů prostoru v chladničce ku mrazáku, který má 13 litrů. Spotřeba energie je o něco vyšší – 0,46 kWh, ročně tedy v průměru 168 kWh. Zato hlučnost u tohoto typu je nižší – 37 dB. Také v tomto případě je občas nutno provést odmrazování ručně. Police jsou také skleněné, uspořádání je takřka shodné jako u prvního testovaného spotřebiče. I v tomto případě je možná změna stran dveří. Velkým plusem je také možnost odmontování horní desky, což se hodí nejen v případě, že je deska z jakéhokoli důvodu nevyhovující, ale také, pokud dojde omylem k jejímu znehodnocení.

Plusy: Nejmenší hlučnost v testu.

Minusy: Možné horší dílenské zpracování, nezajímavé provedení.

Hyundai RSB085GW8S – Cena: 4890 Kč Hyundai RSB085GW8S

Také u poslední testované ledničky se jednalo o typ s jedním kompresorem a mrazícím prostorem. Tento typ má na šířku jen 48 cm, čemuž odpovídá nejmenší vnitřní objem (celkem 92 litrů) a nízká hmotnost (24 kg). Z toho 82 litrů připadá na ledničku a 10 litrů na mrazničku. V tomto případě se tedy jedná o větší mrazničku v poměru k celkovému objemu spotřebiče, než u ostatních typů. Velkou výhodou v tomto případě je skutečně minimální spotřeba energie 0,26 kWh, což dělá ročně asi 106 kWh, tedy zhruba o třetinu menší spotřebu než u ostatních typů. Je proto třeba opravdu dobře zvážit, jak velký objem ledničky využijete. Energetická třída je tedy v tomto případě také A+, klimatická třída je N. Hlučnost je i přes menší velikost shodná jako u prvního typu 40 dB. Vnitřní uspořádání je shodné jako u prvního typu. Nožičky jsou rovněž výškově nastavitelné, je tu i možnost změny stran otevírání dveří.

Plusy: Velmi nízká energetická spotřeba, nezatěžuje životní prostředí.

Minusy: Minusem může být malý objem, ale tomu odpovídají malé rozměry ledničky.

Odborná poradnaOdborná poradna o velkých spotřebičích – ptejte se odborníků

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz