Pomocníků je nyní velmi třeba, protože deštivé počasí nepříjemně útočí na letošní úrodu. Aby převážná většina neshnila na stromech a záhonech, nutí nás k urychlenému zpracování. Bylo by ovšem škoda všechno zakonzervovat, vždyť čerstvé ovoce a zelenina jsou nejen nejchutnější, ale také nejzdravější, neboť jak známo obsahují nejvíce vitaminů a dalších prospěšných látek.

Pro jejich zužitkování se nabízí celá škála možností od nejrůznějších pohárů a koktejlů přes studené polévky a saláty až k tepelné úpravě v podobě dortů, sladkých i slaných koláčů atd. Čas při jejich přípravě vám ušetří právě malí električtí pomocníci.

 

Kuchyňský robot Choppic - cena 1 199 Kč

Z rodiny miniprocesorů je to například kuchyňský robot Choppic od firmy Eta. Nevelký spotřebič se skleněnou nádobkou o objemu 0,9 l ve střízlivém designu dokáže nakrájet cibuli na větší kousky či úplně nadrobno, což oceníte zejména u jemných pomazánek. Stejně tak si poradí s masem a dalšími tuhými potravinami. Ideální je pro přípravu dětských přesnídávek a kašiček. Podlehnou mu i ledové kostky, které zpracuje na tříšť vhodnou do koktejlů. Šlehací metla za pár minut připraví hustou šlehačku i lehký sníh.

Na skleněné nádobce oceníte nejen praktická ouška, ale i to, že nepohlcuje pachy, snadno se nepoškrábe a lze ji mýt v myčce. Protiskluzová podložka zabrání, aby robůtek při práci "tancoval".

Příkon spotřebiče je 400 W, vybaven je také bezpečnostním spínačem. Záruku má po dobu dvou let. Aby přístroj dobře a dlouho sloužil, vyplatí se dodržovat návod k použití od výrobce, například co se týče pulsních přestávek.

 

Univerzální tyčový mixér Eclipse - cena v akci 499 Kč

Druhým vhodným pomocníkem od Ety je tento elegantní tyčový mixér, který lze rozšířit o bohaté příslušenství. Za hlavní devizu lze považovat celonerezový mixovací nástavec odolávající vysokým teplotám. Mixér je dvourychlostní s plynulou regulací otáček, kterou oceníte především při přípravě kašovitých pokrmů a šlehačky. Má také tišší chod než předchozí Choppic. Plusem je i měkčené protiskluzové držadlo.

Mezi jeho pracovní náplň patří mixování, s přídavnými nástavci pak šlehání, sekání od masa, bylinek, apod. Díky kalenému nerezovému noži ustojí i tuto namáhavou činnost bez nutnosti broušení. Příkon spotřebiče je 600 W, záruka taktéž dvouletá.

 

 

 

Prep` Line HB713 - cena od 1 060 Kč

Tyčový mixér od Tefalu s promyšleným příslušenstvím. Stejně jako předchozí Eclipse má nerezovou nohu umožňující mixování horkých pokrmů přímo v hrnci. Ergonomicky tvarovaná rukojeť umožňuje lepší manipulaci při použití mini sekáčku. K sekání se používá nižší z obou plastových nádob, pro šlehání a mixování slouží vyšší s vyznačenou odměrkou. Silný plast u nižší 0,8 l nádobky zaručuje už na první pohled vyšší odolnost. Příslušenství lze mýt v myčce.

Mixér je dvourychlostní, příkon má 700 W, Systém „Silence Plus“ zajišťuje jeho velmi tichý chod. Spotřebič je navíc opatřen úchytkou pro zavěšení na zeď.

Uživatelé hodnotí kladně především poměr mezi kvalitou a cenou, snadnou výměnu nástavců a pohodlnou manipulaci díky rukojeti.

Máte-li ve své kuchyni k dispozici velkého kuchyňského robota, pravděpodobně vám pro rychlé mixování postačí tyčový mixér bez příslušenství, jakým je například Prep` Line HB711, který má stejné technické parametry jako základ sestavy Prep` Line HB713. Cena na trhu se pohybuje od 783 Kč.

 

 

Ponorný mixér MSM 7800 - výrobcem doporučená cena 2 990 Kč

Novinkou od firmy Bosch je tichý přístroj se silným a výkonným bezvibračním motorem, vybavený čtyřbřitou čepelí mixxo quattro, která je zárukou perfektního výsledku. Příslušenství sestávající z mixovací nádoby s měrkou a víkem, nástavců na sekání, krájení, drcení a strouhání a nerezové metly na sníh zase zaručí, že vás váš pomocník nenechá na holičkách a zvládne všechny přípravné práce.

Ergonomický design spolu s neklouzavým povrchem soft touch napomáhá snadnému ovládání. Jakmile uvedete mixér do chodu, indikátor vám ukazuje vybranou rychlost a LED ukazatel vás neustále informuje o elektronicky řízené rychlosti otáček. Pro dosažení maximálního výkonu slouží turbo tlačítko.

Výsuvný mechanismus umožňuje snadné odejmutí nerezové mixovací nohy a jednoduché čištění. Všechny komponenty, samozřejmě vyjma pohonu, jsou určeny pro mytí v myčce. Výstup kabelu vám může sloužit jako poutko i jako držák kabelu. Rozměry spotřebiče jsou 390x58x57mm.

Multifunkční robot 8 v 1 Orava KR - 408 - výrobcem doporučená cena 1 399 Kč

Další novinkou na trhu je robot, který, jak už napovídá jeho označení, disponuje osmi programy: sekáním, plátkováním, strouháním, mixováním, hnětením, šleháním a dvojím odšťavňováním.

Je vybaven 500 W motorem a dvěma různými rychlostmi, kterými se reguluje intenzita programů. K dispozici má také režim Pulse, který louží k jednoduchému zapnutí přístroje a nastavení jednoho ze dvou stupňů obrátek.

Součástí robota je mixovací nádoba o objemu 1,5 l pro tekuté a 1,2 l pro pevné přísady. Nádoby mají bezpečnostní systém zajištění. K příslušenství patří dále nástavec na klasické odšťavňování a speciální nástavec na odšťavňování citrusů.

V běžném provozu oceníte jednoduchou manipulaci a údržbu, kompaktní design spotřebiče a snadné čištění, neboť všechny demontovatelné díly lze mýt i v myčce. O stabilitu přístroje, a s tím související bezpečnost, se starají přísavné nožičky.
 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: ETA, BSH domácí spotřebiče, Orava, GROUPE SEB ČR