Cena přiměřená

Tento lis už z počátku jasně prokázal, že se bude jednat o mechanicky jednoduchý a zároveň efektní lis za poměrně příznivou cenu. Ač jsou u nás k dostání i levnější přístroje, tak nad částkou 999 Kč byste se rozhodně neměli rozpakovat. Vrátí se vám velmi brzy na úsporách, které byste jinak vydali za balené ovocné šťávy.

Navíc umožňuje zpracování celé škály citrusů a je i dobrým tipem na dárek. Pojďme ho ale prozkoumat detailněji…

Pěkně do detailů

Při testování jsme se snažili vyzkoušet všechny funkce a možnosti, které by klasický citrusovač měl splňovat. Začněme ale u popisu. Tento domácí citrusovač je skladný a kompaktní, má velkou nádobku pro vylisovanou šťávu.

Sice není zrovna malý a váží bezmála 2 kilogramy, ale jeho výkonný motor s velmi tichým chodem zajistí maximální výtěžnost čerstvé šťávy. Také se lehce ovládá a vejde se i do menší kuchyně.

Má ale i elegantní stránku – je nádherným kuchyňským doplňkem, na který se díky průhlednému krytu nepráší. K přístroji z matného nerezu také patří stylový nerezový pohárek o objemu 2 dl, který celou soupravu krásně doplňuje.


Dnes jsme prověřili lis na citrusy od firmy Eta.

Rychle, snadno, úsporně a čistě

A co vlastně tenhle citrusovač umí a proč ho užijete právě u vás doma? Hlavním kritériem v testu byla rychlost, efektnost a praktičnost. Přesvědčili jsme se zároveň, že zvládne i těžko zpracovatelné citrusy, jako třeba pomelo, malé limetky, citróny, mandarinky, pomeranče i velké grapefruity.

Stačilo jen rozříznout ovoce na půlku, lehce přitlačit na lisovací trn a za několik vteřin jsme měli v pohárku vynikající čerstvou šťávu, přičemž na nástavci zůstala pouze tvrdá slupka. Bez nepořádku kolem.

Díky uzavíratelnému výtokovému systému totiž šťáva tekla z hubice jen tehdy, když jsme chtěli. Stačilo jen hubici pro výpust šťávy jedním pohybem uzamknout, a zamezit tak nežádoucímu odkapávání šťávy po ukončení lisování.

Jednoduchá údržba

Dvě různé velikosti lisovacího trnu také daly možnost vybrat úměrně vhodnou velikost k citrusu. Například pomeranč a grapefruit jsme báječně vymačkali na ostřejším trnu a mandarinky, limety a citróny pak na kulatějším nástavci, do kterého ovoce lehce zapadlo.

Šlo pak vytvořit zásobu šťávy z citrusů na celý den. Jednoduchý je tento citrusovač rovněž na údržbu – pohonná jednotka s odnímatelnou plastovou částí hřídele se čistí měkkým vlhkým hadříkem, ale ostatní příslušenství lze klidně mýt v myčce.

Na co si dávat pozor?

Tento citrusový lis má jen dvě malé nevýhody, které ale jistě přehlídne i náročný zákazník. Nemá výměnné nerezové filtry, které umožňují připravit buď lehký džus bez dužiny, nebo džus hustší konzistence.Tímto přístrojem zkrátka vytvoříte jen jeden druh džusu, ve kterém bude stále trochu dužiny.

Lis také nemá bezpečnostní pojistku, tudíž ho lze používat i bez krytu. To ale není žádný velký problém. Speciální systém citrusovače je pro použití v domácnosti zcela bezpečný a všechny kryty chrání při manipulaci s ním.

Celkové hodnocení: 95%

Očima testujícího:

„Domácí šťávy si fakt užívám. Z maminčiny kuchyně jsem ale znala jednoduchý ruční lis na citrusové plody, který ovšem vyžadoval velkou námahu a práci. Tento přístroj je nesrovnatelně jednodušší a pohodlnější. Umí přesně to, co čekáte od citrusovače – nic více, nic méně. Ovšem šťávu z čerstvých citrusů si díky němu můžete vychutnávat každou chvilku, a to s minimem práce.“

Důležité parametry:

Napětí: 230 V
Příkon 100 W
Záruka: 2 roky

Text: Soňa Stehlíková
Foto: archiv výrobce