V testu jsme se zaměřili především na obsluhu, zpracování potravin i následnou údržbu. Mnoho robotů má totiž řadu funkcí, které často ani nevyužijeme, proto jsme se chtěli přesvědčit, zda právě u tohoto robotu se podařilo dát dohromady to nejnutnější příslušenství, které umožní přípravu těch nejvybranějších pokrmů.

Jednoduchost a obsluha na jedničku

Obsluha přístroje se ukázala jako velmi bezpečná a snadná. Bez ochranných krytů se přístroj nezapne, všechny mísy a nástavce do sebe lehce pasují a o nastavení se stará řídicí mikroprocesor, který v závislosti na zvoleném příslušenství vybere vhodnou rychlost.

To vám ovšem nezabrání měnit v průběhu práce rychlostní stupně. Třeba při strouhání šlo použít veškeré rychlostní fáze v celkovém rozsahu přístroje. Počáteční otáčky jsou nejdříve pomalé, zvyšují se však během práce až do hodnoty nastavené rychlosti. Nebylo také třeba v průběhu práce zásobník vyprazdňovat. V klidu pojal až 1 kilogram potravin.

Všestrannost se robotu neupře

Na výběr jsme měli z několika funkčních možností. Jako první jsme otestovali použití ocelového nože. Do nádoby jsme postupně vložili maso, cibuli, mrkev, čokoládu, mandle, ale i zmrzlinu. Pak víko správně upevnili a pomocí nastaveného rychlostního stupně začali pracovat.

Robot všechno v mžiku rozkrájel na požadované kusy. Abychom se přesvědčili o jeho plné výkonnosti, zkusili jsme i mražené ovoce. V odolné nádobě s ocelovými noži to šlo ale naprosto hladce a robot zvládl dokonce i menší kusy ledu.

Milovníci tatarského bifteku zase ocení, že maso nemusejí ručně škrábat. Tento robot se o to postará sám a záleží už jen na vás, jak hrubé nočky budete chtít. Stačí zvolit správný nástavec na hrubost mletí a pak už jen ochucovat oblíbenými přísadami.


Multifunkční kuchyňský robot Fenomen.

Gurmáni si přijdou na své

Kromě standardních 2 kotoučů na jemnější a hrubší strouhání je součástí přístroje také nástavec, který má mnohostranné využití – hodí se třeba na krájení parmazánu na tenké plátky. Populární jsou také profily, které umožňují krájení hranolek či škrábání brambor.

Lahůdkou jsou pak nástavce na sekání, hnětení, mixování a šlehání. Během vteřiny zpracujete vše, a to díky vysoce výkonnému 1000wattovému motoru a kvalitním nerezovým nožům.

K příslušenství ještě navíc patří stěrka, s kterou jednoduše nepřijde ani kapka nazmar. Svým tvarem připomíná cukrářskou, ale má držadlo, díky kterému se neumažete. Je dobře tvarovaná a vypadá jako právě umytá. Je velmi pevná, a navíc se s ní klidně můžete pustit i do vaření.

Jejda, kam s tím?

Menší dilema nastalo jen ve chvíli, když jsme potřebovali stroj uskladnit. Stejně jako má spousta podobných robotů hodně doplňků, které bývají objemné a neskladné, je i u tohoto problém, aby se vešel do skříně.

Na druhou stranu, některé hospodyňky či kuchaři je jednoduše nechávají v kuchyni na lince, kde mají robota pořád k dispozici. Úložný prostor na robota by ale pak mohl být problém, pokud máte malou kuchyň. Nejlepší je větší zásuvka, nejlépe s přídavnými fochy, abyste si vždy pohodlně vybrali požadované příslušenství či nástavec.

Pozor na zaschlé skvrny!

Model je vyroben převážně z plastu a hliníkové slitiny, proto některé části nejdou mýt v myčce. Ostatní příslušenství se myje ručně s použitím klasických přípravků na mytí nádobí, samotný robot se jen otírá vlhkým hadrem.

Malý problém jsme shledali při čištění mixéru. Pokud nádobu hned pečlivě neočistíte, může se stát, že skvrna rychle zaschne a vy bude mít problém ji ze špatně přístupných míst vyčistit.

Očima testujícího:

Není skoro nic, s čím by si tento robot neporadil. Vhodný je pro ty, kteří chtějí vařit nebo péct, a hledají pro svou každodenní práci v kuchyni úlevu. Mně tento stroj zcela změnil kuchařské zvyky, navíc jsem mohla překvapit přátelé i rodinu novými nápaditými pokrmy.

 Tento robot proto nazývám chytrým řešením, jak si užít při vaření více zábavy a pohodlí. Za cenu okolo 4000 Kč se rozhodně vyplatí!

Hodnocení: 90 %

Důležité parametry:

Objem mixovací nádoby: 1 litr
Objem krouhače/strouháče: 3 litry
Objem šlehače/hnětače: 1,5 kg mouky
Řízení mikroprocesorem
Automatické nastavení otáček
Počet rychlostních stupňů 12 - funkce PULSE, TURBO, AUTO PULSE
Hmotnost: 8,1 kg
Záruka: 2 roky
Výkon: 230 V – 50 Hz max. 1000 W
Bezpečnostní pojistka - zablokování nástrojů při otevření víka
+ gumové protiskluzové nožky, které zajistí maximální stabilitu.

Text: Soňa Stehlíková
Foto: archiv výrobce