Nechcete-li se při výběru spotřebiče napálit, ale vybrat si výrobek odpovídající svou kvalitou ceně, neměli byste se do koupě vrhat emotivně, ale nejdříve si o aktuálních výrobcích sehnat dostatek informací. Pomoci mohou i různé nezávislé testy jako např. ty, jež provádí známý časopis dTest.

Nejčerstvěji si posvítil na myčky a otestoval 24 typů od renomovaných i méně známých značek. Vítězi se stali dva "koně" ze společné stáje BSH, kteří získali 69 % a ocenění dobrá kvalita.

Součástí testu byl jak samotný mycí cyklus a jeho délka včetně úsporných programů, tak spotřeba vody a elektrické energie či hlučnost spotřebiče. Přihlíželo se také ke snadnosti obsluhy, zpracování výrobku a jeho vybavení. Plus získávaly spotřebiče za pro uživatele velmi potřebný návod k použití v českém jazyce.

 

Vítězná myčka Bosch SMV69M40EU

Na pomyslný nejvyšší stupínek se probojoval plně vestavný, 60 cm široký model Bosch SMV69M40EU, patřící do energetické třídy A ++ a třídy účinnosti sušení A. Disponuje mycí kapacitou 14 sad nádobí, pro něž má připraven systém flexibilních košů VarioFlexPlus s možností výškového nastavení horního koše ve třech úrovních, tzv. trojnásobný RackMatic.

Myčka nabízí 6 mycích teplot. Spotřeba vody je při programu auto 45-65 °C od 6 l podle stupně znečištění. Kromě mnoha dnes již standardních funkcí se může pochlubit programem Eco 50, který je vhodný pro mytí běžně znečištěného nádobí a spotřebuje na jeden mycí cyklus 0,92 kWh a pouhých 6,5 l vody. Dále nabízí čtyři speciální funkce: IntenzivZone pro odstranění silné nečistoty, VarioSpeed umožňující zkrácení času zvoleného programu až o 50%, HygienaPlus pro odstranění 99,9 % bakterií a funkci extra sušení. Regenerační elektronika se stará o co nejmenší spotřebu speciální soli i vody při zajištění optimálního mycího výsledku.

Cena myčky na trhu se pohybuje od 15 000 Kč.

 

 

 

Druhá vítězka Siemens SN666M095EU

O koňskou délku pozadu, ale se stejnými procenty hodnocení se v testu umístila vestavná myčka Siemens SN666M095EU se standardní šířkou 60 cm, patřící rovněž do energetické třídy A++ a třídy účinnosti sušení A. Obsáhne až 13 sad nádobí a také ona je vybavena systémem flexibilních košů VarioFlexPlus.

Mimo standardní funkce má ve své nabídce program TurboSpeed, při němž se nejprve během 25 minut předehřeje voda v zásobníku a až poté se do myčky naskládá nádobí. Samotný mycí proces pak trvá 20 minut. Dále nabízí funkce Shine&Dry pro zářívé sklo, IntensiveZone pro silně znečištěné nádobí, VarioSpeed pro rychlé mytí a sušení a HygienePlus pro odstranění 99,9 % bakterií.

Na trhu ji pořídíte v cenách od 17 500 Kč.

 

 

 


Do třetice novinka Whirlpool ADP 6966 ECO

Nová, volně stojící myčka nádobí z řady Green Generation se standardní šířkou 60 cm zatím ještě spotřebitelský test neabsolvovala. V programu Eco umyje nádobí s pouhými 6 l vody, čímž se stává nejúspornějším typem ve své třídě.

Technologie 6. smysl pomocí senzorů neustále měří stupeň znečištění a automaticky tomu přizpůsobuje cyklus mytí, díky čemuž lze dosáhnout až 50 % úspory energie, vody i času. Při použití úsporného programu Multizone si lze nastavit umývání nádobí jen v horním koši, anebo ve spodním koši.

Doporučená maloobchodní cena bílého provedení je 16 490 Kč, nerezového 17 490 Kč.
 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.com, Bosh, Siemens, Whirlpool