Scarlett SC 1032 – Cena: 300 Kč

Na první pohled velice obyčejný bílo-modrý plastový kávovar nás přece jen zaujal nejen svou nízkou pořizovací cenou, ale také dalšími vychytávkami.

Líbilo se nám, že je přístroj malý, a tedy nezabírá zbytečné místo. I přes to ale má speciální funkci, a to vaření kávy hned do dvou hrnků naráz. Tato funkce by slušela i řadě dražších typů.

Dva keramické šálky jsou u tohoto typu v ceně a slouží v podstatě místo konvice. Typ zvládne hravě běžnou přípravu kávy, která z něj chutná srovnatelně s daleko dražšími typy, ale také čaje.

Příkon činí 450 W. Přístroj má také ukazatel hladiny vody v zásobníku a dokáže sám vypustit nadbytečnou vodu. Výhody vyjímatelného filtru spočívají zejména ve snadné manipulaci se zbytkovým lógrem a ve snadném čištění filtru a potažmo i celého přístroje.

Jedinou nevýhodou tohoto typu je jeho předpokládaná nižší životnost.

Plusy: Levný, drobný, praktický kávovar.

Minusy: Jste-li zvyklí používat konvici, zde ji nenajdete, přístroj lije kávu rovnou do hrníčků.

Fagor CG-306 – Cena: 620 Kč

Za cenu pohybující se kolem šesti stovek již lze najít na trhu širší paletu kávovarů. Tento typ disponuje klasickou skleněnou konvicí o objemu 0,8 litrů (cca na 6 středních šálků kávy nebo čaje), příkonem 750 W a vyjímatelným nylonovým filtrem, který je součástí balení.

Nylonový filtr většinou mívá při běžném použití poměrně dlouhou životnost a je snadno omyvatelný. Přístroj má praktický vodoznak. Rovněž jsme ocenili možnost dodatečného ohřevu kávy, přihřátá káva sice nikdy není srovnatelná s čerstvou, jsou chvíle, kdy ohřátá káva přijde k chuti.

Přístroj má také ventil proti odkapávání zbytků kávy po ukončení vaření, což je praktické, zvláště pokud jste zvyklí celou konvici z přístroje vyndávat. Ve spodní části je prostor pro umístění kabelu po dobu, kdy není přístroj v chodu.

Kombinace bílého plastu s bledě modrou se hodí do každé kuchyně, na pohled i po několika vyzkoušeních se provedení jeví jako poměrně kvalitní.

Plusy: Nylonový filtr, přijatelně velká konvice, možnost ohřevu.

Minusy: Dílenské zpracování nemusí být vzhledem k ceně dokonalé.

Eta 7174 90000 PRESTO – Cena: 950 Kč

Poslední testovaný kávovar má nejvyšší pořizovanou cenu v testu. Vyšší cena se ale výrazně v tomto případě projevila na kvalitě zpracování i samotném designu přístroje.

Líbí se nám dobře propracovaná konvice s ergonomickým držadlem o adekvátním objemu kolem litru – zvládne tak naráz asi 10 středních šálků.

Příkon činí 900 W. Tento typ má ale již také displej, který ukazuje čas a umožňuje nastavit dobu startu – velice praktická funkce. Kávovar rovněž umožňuje dodatečné přihřívání již hotového nápoje.

Vodoznak je prakticky umístěn jak na zásobníku vody, tak i na konvici, můžeme proto sledovat, kolik kávy je možné vyrobit z daného množství vody. I tento typ má vlastní systém „drip stop“, tedy účinně zamezuje následnému odkapávání vody ze zásobníku po ukončení vaření kávy nebo čaje. Velice praktický typ.

Plusy: Hezký a propracovaný vzhled, praktický displej, přehledné vodoznaky.

Minusy: Pořizovací cena je sice nejvyšší v testu, ale stále ne nijak závratná. Přístroj navíc disponuje funkcemi, které některé dražší typy ani nemají.

Očima testujícího

V dnešním testu obstály všechny tři kávovary. Jak se tedy mezi nimi rozhodnout? Pro občasné vaření kávy v minimálním množství je přímo ideální první testovaný typ, za danou cenu se hodí i na chaty, chalupy nebo studentské koleje.

Ostatní dva budou slušet domácnostem, kde se káva vaří běžně. Rozhodnutí, který bude právě pro tu vaši ten pravý, tak závisí hlavně na penězích, které do nákupu chcete investovat, a také na designu. Kávovar by totiž měl kuchyni slušet.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz