Indukční systém varných desek již není třeba příliš vysvětlovat. Tím, že se při vaření zahřívá pouze dno nádoby, je jejich provoz z energetického hlediska velmi úsporný. Je také maximálně bezpečný. Nemůže dojít k popálení osob nebo zapálení hořlavých předmětů odložených v blízkosti zapnuté varné desky. Nové varné desky nabídnou svým majitelům ještě větší komfort co do efektivnosti i flexibility.


Profesionální velikost

Takřka profesionální kuchařské zázemí poskytne indukční sklokeramická deska Siemens EH 975SZ11E. Vzhledem k šířce 90 cm může nabídnout pět indukčních varných zón. Ocení ji především početnější rodiny a ti, kteří častěji vaří několikachodové menu.

Střed desky tvoří kulatá varná zóna, jejíž nejširší průměr je 32 cm. Po obou jejích stranách jsou umístěny obdélníkové varné zóny se systémem flexIndukce. Ty je možné používat buď jako čtyři menší nebo dvě větší, každou o rozměrech 20x40 cm.

Deska je opatřena funkcí Power Boost, jíž lze zvýšit výkon až o 50 %, čímž se zkrátí čas přípravy pokrmů až o 35 %. Nastavení požadované doby vaření umožňuje timer, který po uplynutí dané doby varnou zónu automaticky vypne. Pokud se během vaření deska znečistí, lze všechny funkce senzorového ovládání na 20 vteřin deaktivovat a desku bez problémů utřít. Po uplynutí doby se systém automaticky vrátí do původního nastavení a příprava pokrmů pokračuje tam, kde byla přerušena. Nechybí ani dětská pojistka.

Ač se jedná o kuchyňský spotřebič, ovládá se podobně jako mobilní telefon nebo iPad pouhým dotknutím se ikonky na ovládacím panelu desky. Za zmínku jistě stojí rovněž čistě minimalistický fazetový design, díky němuž si bude varná deska rozumět prakticky s jakýmkoliv typem kuchyňských linek.


Maximální flexibilita

Druhá novinka, indukční deska CX 480, kterou představila značka Gaggenau poprvé na veletrhu Living Kitchen v lednu 2011 v Kolíně nad Rýnem, se sice s předchozí co do šířky nemůže měřit, ale i při své standardní velikosti nabídne mnohem více flexibilního prostoru na vaření. Varná plocha totiž vůbec poprvé zabírá celý povrch desky. To umožňuje použít k přípravě jídel nádoby nejrůznějších tvarů a velikostí, samozřejmě uzpůsobených pro indukční vaření. Podle výrobce je možné zároveň vařit až ve čtyřech různých hrncích nebo pánvích. Nádoby lze na desce libovolně poskládat a během přípravy také podle potřeby posunovat, neboť systém okamžitě detekuje jejich novou pozici a pokračuje ve vaření při stejné teplotě.

Pohled pod sklokeramický povrch indukční desky CX 480 by odhalil 48 rovnoměrně rozložených mikroinduktorů, umístěných těsně vedle sebe, které vytvářejí jednu velkou varnou plochu.

Také tato varná deska se ovládá pouhým dotykem na příslušný symbol vyznačený na TFT displeji.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: archiv firem