Scarlett SC 014 – Cena: 1499 Kč

Scarlett SC 014 – Cena: 1499 Kč První testovaný odšťavňovač nás sice příliš nezaujal svým strohým vzhledem a nepříliš bytelným zpracováním, oceňujeme ale praktičnost provedení – lehce kouřový tmavý plast je částečně průhledný, takže lze v některých fázích odšťavňování na chod dohlížet.

Příkon typu je 850 W. Oceňujeme velkou nádobku na odpad o objemu 1,5 litru a také dostatečný objem misky na šťávu – 1 litr. Líbil se nám dostatečně velký průměr trubice na ovoce, takže tento typ je vhodný i pro celé kousky ovoce.

Výrobce poukazuje na vhodnost tohoto typu pro odšťavňování jablek. Praktický je také vývod džusu s možností zablokování odtoku šťávy.

Tento typ je vhodný pro uživatele, kteří nemají s odšťavováním žádné zkušenosti, neboť je na ovládání velice jednoduchý. Má dvě rychlosti, podle potřeby intenzity chodu - zvládne tak i relativně tvrdé ovoce nebo zeleninu. Maximální rychlost otáček je 20 000 za minutu, což je dostatečné. Oceňujeme také bezpečnostní prvky.

Plusy: Nejnižší pořizovací cena, zato nejvyšší počet otáček při chodu.

Minusy: Možné horší dílenské zpracování.

Zelmer 176 Juice Master – Cena: 2500 Kč

Zelmer 176 Juice Master – Cena: 2500 Kč Druhý testovaný spotřebič byl o celou tisícovku dražší, byli jsme proto zvědaví, zda za to opravdu stojí. I přes vyšší cenu má tento typ příkon pouhých 420 W a 6300 otáček za minutu. Zato objem nádobky na odpad byl u tohoto přístroje více než dostatečný – celé 3 litry.

Tento typ nabízí speciální švýcarské síto se šesti strouhači. Ty zajistí efektivnost odšťavení i při menším množství otáček. Tento přístroj si hravě poradí se všemi druhy zeleniny i ovoce, včetně problémového rybízu a malých borůvek. Naopak průměr trubice 7 cm umožňuje průchod většiny druhů plodin v celku.

Typ se velice snadno udržuje a čistí, neboť většinu jeho částí lze rozebrat. Odšťavňovač od Zelmeru má jednu rychlost a navíc turbo chod, který lze využít i pro finální pročištění síta. Oceňujeme také rychlost odšťavení a moderní vzhled.

Plusy: Snadná údržba, vhodný pro všechny typy ovoce a zeleniny.

Minusy: Nižší počet otáček při odštavování.

Kenwood JE 810 – Cena: 3700 Kč

Kenwood JE 810 – Cena: 3700 Kč Poslední testovaný typ již patří mezi opravdu finančně náročnější typy. Tomu ale skutečně odpovídá praktické, masivní a kvalitní provedení. Speciální leštěná úprava nerez oceli, na které nezůstávají otisky prstů, vydrží dlouho hezká. K využití je tak také například pro drobné podnikání – díky své spolehlivosti, rychlosti a „neúnavnosti“.

Hodí se totiž nejen pro přípravu čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy, ale také například pro výrobu originálních koktejlů. Příkon typu činí 850 W.

Objem nádobky na odpadky je ideální (3 litry), čistý mošt pak odtéká do nádoby o objemu 1 litru. Spotřebič je výborný pro lisování citrusových plodů, díky speciálnímu „vyrážeči“ dužniny, díky kterému se nemá šanci do čistého nápoje dostat.

Přístroj má dvě rychlosti, maximum je kolem 10 000 otáček za minutu. Také do tohoto podavače se nám podařilo vložit i menší celá jablka. Využíváte-li odšťavňovače často, je pro vás tento typ ideálním řešením.

Plusy: Takřka profesionální typ s perfektním propracováním i funkčností.

Minusy: Vysoká pořizovací cena.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.obchodni-dum.cz