Celá jablka ani švestky či broskve s peckami už nejsou pro některé typy odšťavňovačů problém, ne každý ale umí všechno, proto nejdříve pozorně pročtěte popis přístroje, poptejte se prodavačů a také si rozmyslete, která z případných přípravných prací vás bude nejméně zatěžovat. Záleží i na tom, s jakou četností budete odšťavňovač používat a zda vám bude sloužit jen k přípravě šťáv k okamžité konzumaci, nebo s ním budete chtít zpracovávat úrodu ze zahrádky pro dlouhodobější uchování.

 

Bosch MES3000 - cena 3 490 Kč , MES20A0 - cena 2 990 Kč a MES20G0 - 2 990 Kč

Přístroje lze použít k odšťavnění ovoce i zeleniny. Velký plnicí otvor umožňuje zpracování celého ovoce nebo zeleniny, ale neporadí si s peckami. Pro přípravu většího množství nápoje například z třešní nebude pro mnohé spotřebitele tím pravým.

Všechny důležité součásti, jako jsou mikrofiltr nebo výpusť šťávy, jsou vyrobeny z nerezu, což prodlužuje životnost přístroje a chrání šťávy před ztrátou vitaminů. Součástí spotřebiče je také velká vyjímatelná nádoba na vylisovanou masu a nádoba na šťávu s oddělenou částí pro pěnu. Kromě pohonu lze mýt všechny části v myčce na nádobí, i když podle zkušeností uživatelů je většinou stačí ihned po použití jen opláchnout proudem vody.

Odšťavňovače disponují výkonným motorem s příkonem 700 W, mají dva rychlostní stupně pro tvrdé a měkké ovoce. Jejich hlučnost je udávána 75 dB. O bezpečnost provozu se starají mikrospínače pod víkem, které dokáží zastavit odšťavňování do jedné vteřiny od nechtěného otevření. Funkce Active Motor Management zajišťuje, aby spotřebič bylo možné spustit, jen když je správně sestavený.

Odšťavňovače si lze vybrat i podle barevného provedení. Buď MES 3000 v kombinaci nerezu a modrého plastu, MES 20A0 v neutrální bílé s antracitovými doplňky nebo MES 20G0 ve svěže jarní bílo-zelené. Rozměry spotřebičů jsou jednotné vxšxh: 310x312x180 mm.

 

Odšťavňovač Fresher - cena 3 329 Kč

I další odšťavňovač, tentokrát z nabídky firmy ETA, se může pochlubit obdobnými vlastnostmi. I on spolkne celé velké jablko nebo mrkev a poradí si i s tuhou zeleninou. Husté nerezové sítko zachytí zbytky slupek a jadřinců, takže do nádobky vtéká pouze čistá šťáva.

Příkon motoru je u tohoto spotřebiče ještě o 100 W vyšší, tedy 800 W, navíc si výkon sám automaticky reguluje podle momentálního zatížení. Přepínání stupňů otáček je řešeno kolečkem, jímž podle potřeby otáčíte, díky čemuž je přechod plynulý.

Přístroj je uživateli hodnocen velmi kladně, zejména jednoduchá montáž a demontáž, snadné mytí, možné kromě pohonu a podstavce v myčce, a také tichý chod. Jako mínusy uvádějí nutnost nechávat motor po pár minutách odpočinout, na což upozorňuje i sám výrobce. To prodlužuje čas při zpracování většího množství surovin. Za další negativum je považována nádobka na šťávu s objemem jen 0,7 l, oproti tomu nádoba na dužinu pojme až 2 l. Celkem pochopitelně je mínusem také zanechávání otisků prstů na nerezovém těle přístroje.

 

 

 

OBH NORDICA 6754 - 2 149 Kč

Přístroj na první pohled zaujme svým dynamickým designem. Samozřejmě ani pro něj není větší ovoce nebo zelenina problémem. Při výrobě šťávy se nezastaví ani před peckami. Podle výrobce si můžete vybrat, zda si připravíte čistou šťávu, nebo v ní ponecháte dužinu obsahující velkou část vitaminů a dalších prospěšných látek. Názory uživatelů na vylisovanou šťávu se značně rozcházejí. Pro někoho je příliš hustá i napěněná.

Spotřebič je vyroben z ABS plastu, všechny části mimo pohon lze mýt i v myčce. Uživatelé si trochu stěžují na větší počet dílů, které se jim při používání v menším rozsahu nechce demontovat a umývat. Velká nádobka s objemem 1,4 l postačí pro přípravu šťávy pro celou rodinu. Nádobka na dužinu je u tohoto typu odšťavňovače o něco menší, má objem 1,25 l.

Výkon motoru je opět 700 W, udávaná rychlost 14.000 ot./min. Nastavit lze dvě rychlosti, zkušenosti ukazují, že na běžný provoz stačí zapnout nižší rychlost, jen u tvrdších surovin přichází na řadu i druhý. Nechybí bezpečnostní pojistka. Rozměry vxšxd: 390×250×480 mm.

K plusům patří mimo jiné maximální výkonnost a skladnost přístroje.


Catler JE 4010 - cena 4 740 Kč

Spotřebič patří k nejprodávanějším ve své třídě. Vzhledově se velmi podobá odšťavňovačům Bosch a ETA. Jeho předností je odolnost, kterou odšťavňovači dodává broušená nerezová ocel. Nepřekvapí, že i on je navržen s ohledem na bezpečnost a snadné mytí.

Catler je skutečně velký pracant, podle pokynů výrobce zvládne bez přestávek zpracovat až 20 kg ovoce. Plnící otvor má průměr 84 mm, což víc než postačuje pro vhození i velkého jablka nebo pomeranče. Pro maximální výtěžnost má mikrosíto z nerezové oceli a ostří zpevněné titanem. Podle návodu dokáže "vymáčknout" z 1 kg jablek až 800 ml šťávy a z na první pohled suché mrkve dostane až 720 ml. Výrobce je v návodu velmi důkladný, upozorňuje na potřebu zbavit citrusové plody slupky a středu, jahody stopek a zeleninu nati. Není vhodné nasypat do přístroje naráz příliš mnoho bobulového ovoce. Nehodí se rovněž pro lisování šťávy z listové zeleniny či bylinek.

Nádoba na šťávu má objem 1,2 l a je rovněž opatřena oddělovačem pěny. Odnímatelné části přístroje lze mýt v myčce na nádobí.

Přístroj nabídne hned 5 stupňů otáček, ovladač rychlosti je řízen elektronicky, nastavený program se zobrazuje na LCD displeji.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: BSH domácí spotřebiče, ETA, Mall.cz, Atranet International a.s.