Tři trouby v jedné
(3 990 Kč, MO925H, Goddess)
U celonerezového spotřebiče můžeme zvolit 3 možnosti úpravy pokrmů – pomocí mikrovln, grilu či horkovzdušné trouby – a 10 nastavení automatického menu. Kapacita trouby činí 25 l a otočný talíř má průměr 31,5 cm.

+ Levnější přístroje mají mechanické ovládání, dražší digitální.
+ Vnitřek je nerezový (případně smaltovaný) a osvětlený.
+ Objem trouby se pohybuje v rozmezí od 13 do 30 l.
+ Otočný talíř různých průměrů (24 až 31,5 cm) může být i výsuvný či dokonce patrový
   pro ohřev dvou pokrmů najednou.
+ Některé mikrovlnky mají výklopná dvířka, která poslouží jako podložka pro odkládání
   talíře.
+ Multifunkční spotřebiče umožňují kromě grilování i horkovzdušnou úpravu jídel.
+ Pomocí časovače lze naprogramovat začátek a konec provozu až 24 hodin dopředu.
+ Výhoda je automatické rozmrazování a pečení podle hmotnosti a typu potravin.

Klikněte pro větší obrázek!Do kouta, Maxi
(3 490 Kč, Max24WHb, Whirpool)
Mikrovlnka se zaoblenou částí do tvaru půlkruhu a výklopnými dvířky je zvenčí malá, ale uvnitř prostorná. Můžeme ji postavit do rohu kuchyňské linky, navíc má vrchní část upravenou pro odkládání horkého talíře. Kromě funkcí Jet Defrost (superrychlé rozmrazování) a Jet Start (rychlý ohřev potravin s vysokým obsahem vody) nabízí ještě jednu zvláštnost: uvnitř trouby je držák na kojenecké láhve. Obsah je 13 l, otočný talíř má průměr 28 cm.

Křupavá snídaně
(5 499 Kč, Ultimys Duo Grill, Moulinex)
Digitální přístroj v kombinaci s grilem nabízí několik automatických programů, např. funkci označovanou jako Crisp nebo Crousty („dokřupava“), jež bývá ideální pro přípravu pizzy, nuget či pečiva, a možnost ohřevu dvou talířů najednou. Gril je výklopný pro snadné čištění, otočný talíř má průměr 29 cm a ve výbavě je i držák na kojeneckou láhev a talíř Crousty s nepřilnavým povrchem.

Parní stroj
(3 990 Kč, MW505C, DeLonghi)
Mikrovlnná trouba s kapacitou 21 l má elektronické ovládání a umožňuje 5 kombinací přípravy potravin (mikrovlny, gril, mikrovlny s grilem, vaření párou a pečení pizzy). Průměr otočného talíře činTA24,5 cm, časovač s akustickým signálem má rozpětí 60 minut a do základního vybavení patří tác na pizzu a praktické zařízení pro přípravu pokrmů v páře.

Klikněte pro větší obrázek!V jedné ploše
(2 990 Kč, 2205, Eta)
Spotřebič s digitálním ovládáním a časovačem do 95 minut působí kompaktně díky zajímavě vyřešeným dvířkům ve stříbrné barvě s hliníkovými pásky. Vnitřní objem je 20 l a lze kombinovat funkce vaření mikrovlnami s grilem a rozmrazováním. Dvířka se otevírají pomocí tlačítka v ovládacím panelu. Do základní výbavy patří grilovací rošt.

Inteligentní kráska
(4 150 Kč, EMS 2840, Electrolux)
Trouba se snadno ovládá otočnými ovladači a barevně odlišenými tlačítky. Nabízí řadu přednastavených automatických programů a 6 různých stupňů výkonu. Celkový objem je 23 l, průměr otočného talíře 31,5 cm a součást přístroje tvoří rovněž grilovací rošt.

Elegantní vestavba
(6 990 Kč, MT03.0000, Mora)
Nerezový rámeček s příslušenstvím umožňuje zabudování mikrovlnky do horních skříněk kuchyňské linky bez vrtání otvorů. Objem spotřebiče je 23 l, otočný talíř má průměr 27 cm a časovač zle nastavit až na 150 minut. Digitální programátor zobrazuje hodiny, dobu ohřevu a jeho úroveň. Přístroj se otvírá stisknutím tlačítka na bočním panelu.

Klikněte pro větší obrázek!Názor odborníka
Ing. Milan Vykoukal, servisní technik tvrdí: „Pokud si mikrovlnku pořizujete jako všestranného pomocníka a nestačí vám pouze ohřívat a rozmrazovat, vyhlédněte si spotřebič s grilem i horkým vzduchem, který urychluje působení mikrovln. Chcete-li mít na pokrmech zlatavou a křupavou kůrku, vyberte si mikrovlnku s funkcí Crisp, při níž se jídlo rovnoměrně opeče a zůstává šťavnaté. Například pro vaření zeleniny v páře je určena funkce Jet Stream, při níž pokrmy neztrácejí barvu ani důležité vitaminy. Výhodný je i systém Jet Defrost: ten rozmrazuje potraviny až sedmkrát rychleji, než je běžné; například půl kilogramu masa rozmrazí do tří minut. Dětská pojistka, časovač a přehledný displej by měly být samozřejmé.“

Jaké nádobí používat?
Do mikrovlnné trouby nepatří kovové, zlacené ani jinak zdobené nádobí. Nejvhodnější jsou čisté sklo a bílá keramika, stále více se uplatňují kvalitní plasty.

1. Vějíř plný zeleniny (84 Kč, Tescoma)
Na plastovém „pařáku“ rychle ohřejeme knedlíky nebo zeleninu.
2. Do slepičky (55 Kč, Tescoma)
Varná miska na přípravu vajec naměkko se prodává po dvou kusech. Troubu v tomto případě zapínáme na poloviční výkon.
3. Parní „hrnec“ (zařízení Cottura Vapore tvoří součást trouby MW 505, DeLonghi)
Praktická pomůcka umožňuje vařit pokrmy v páře, bez použití tuku.
4. Kam s ní? (3 490 Kč, 4home)
Koupíme-li si volně stojící mikrovlnku, můžeme si na ni pořídit i praktickou skříň, navíc s velkým úložným prostorem. Je vyrobena z lamina v provedení bílá, buk nebo dub.
5. Děti v bezpečí
Starší potomci se naučí s mikrovlnkou rychle manipulovat a je pro ně bezpečnější než plynový nebo elektrický sporák. Úrazům u těch nejmenších zabrání dětská pojistka.


Náš tip na jednoduchou údržbu
Do malé misky dáme trochu vody a vložíme ji do mikrovlnky. Zapneme na 900 W a ohříváme 7 minut. Pára z vroucí vody uvolní nánosy v troubě a dají se pak snadno odstranit.

Z historie
Když se roku 1946 doktor Percy Spencer zabýval při vývoji nového radaru (magnetronu) výzkumem elektromagnetických vln, všiml si, že se mu v kapse rozehřálo cukroví. Zkusil tedy dát do blízkosti magnetronu vajíčko – a to se ohřáté rozprsklo po celé laboratoři. Vědec nelenil, upravil kovovou skříň, umístil do ní elektromagnetický zdroj a první „mikrovlnka“ byla na světě.

Jana Vaňátková
Foto: archiv firem
Připravila Jarmila Kultová

Zdroj: Květy