Pračka do kuchyně? Ano, či ne?

O tom, zda se hodí pračka do kuchyně, již bylo vedeno mnoho sporů, a nikdy s jednoznačným výsledkem. Jasnou výhodou je, že pračka pak nezabírá místo jinde, v kuchyni navíc míváme relativně dost místa na manipulaci s prádlem a vhodný podlahový povrch. Sporná může být otázka vhodnosti styku čerstvě vypraného prádla s možnými nečistotami a pachy z kuchyně. Na to si už každý musí udělat svůj názor sám – není ale nic jednoduššího, než nejprve kuchyni uklidit a vaření odložit až na pozdější dobu po praní.

Je nutná vestavná pračka?

Na výběr máme klasickou volně stojící pračku a pračku vestavnou. Pokud chceme dát pračku do kuchyně, většinou nechceme, aby byla na první pohled vidět. Je tedy třeba umístit ji do kuchyňské sestavy, což není problém ani u praček volně stojících. U většiny nyní prodávaných volně stojících praček lze odmontovat horní kryt, a snížit tak pračku tak, aby se vešla pod kuchyňskou linku. Z hlediska estetického si tedy připlácet za vestavbu v podstatě není nutné.

Jak pračku vybírat

Pokud chceme ušetřit za vestavnou pračku a koupit volně stojící typ s možností zabudování do linky, musíme si dát pozor na některé parametry nové pračky. V prvé řadě tedy musí pračka sedět do sestavy rozměrově – tzn. musí se tam vejít celá včetně dvířek! Na možnost odmontování horního krytu se také pro jistotu ještě přeptejte. Zkuste se podívat po volně stojícím typu s panty na eventuální připevnění dvířek kuchyňské skříňky – ušetří vám to hodně práce. Pokud nejste limitování rozměry, volte raději větší pračku, která bývá levnější a většinou také tišší.

Náš verdikt: Volně stojící pračku můžete v kuchyni použít, pokud máte dostatek místa mezi kuchyňskými skříňkami. Nedoporučujeme ji však montovat kontaktním způsobem s dalšími skříněmi či spotřebiči, může se stát, že vám při použití bude vibrovat i okolní prostor.


Pračka by měla ladit s ostatními spotřebiči.

Vestavné pračky – čím se liší?

Pokud se přece jen rozhodnete raději investovat do pračky vestavné, získáte tak za vyšší cenu přeci jen některé nesporné výhody:

  1. Nemusíte řešit, zda se pračka rozměry do vaší nové kuchyňské linky bude hodit – vestavné pračky jsou automaticky standardizovány tak, aby odpovídaly rozměrům běžné kuchyně ve střední Evropě. Musí zapadnout včetně dvířek do sestavy s hloubkou 60 cm, šířkou většinou také 60 cm a výškou pasující do kuchyňské linky ve výšce mezi 85 a 90 cm.
  2. Nebudete se muset starat o kování na uchycení dvířek od skříňky – vestavné pračky mají automaticky zabudované speciální trvanlivé kování.
  3. Nemusíte se starat ani o to, zda odpovídá přívod vody a odpadu, což bývá často opomíjená otázka.
  4. Vestavná pračka většinou pracuje při nižších otáčkách, eliminují se tak vibrace ve skříňce.
  5. Možnost kontaktního montování je zde samozřejmostí – součástí balení bývají i kontaktní lišty pro styk s další plochou a potřebná těsnění.
  6. Výhodný je také speciální systém úpravy zadních nožiček u některých vestavných praček – pračku už můžeme mít umístěnou a šroubováním v přední části přístroje upravujeme zadní nožičky.

Pračka
Pračka by v první řadě neměla rušit vzhled a pracovní prostředí kuchyně.

 Autor: Text: Zuzana Veselá | Fotografie: kurmarble.com, apartmenttherapy.com, woatile.com, alibaba.com