Mora MEC 57320 GS – Cena: 11 650 Kč

Uživatelsky velice oblíbený model představuje designově zajímavouMora MEC 57320 GS variantu do každé kuchyně. Tento typ disponuje relativně nízkou spotřebou energie při ustáleném chodu (0,79 kWh) a spadá do energetické třídy A. Má klasicky tři standardní zóny a jednu zónu tzv. „HiLight“. Jedna zóna je dvoukruhová, pečící zónu tento typ nemá. Podobně jako u všech sporáků Mora má i tento typ velice kvalitně provedenou troubu, která disponuje osmi funkcemi, včetně moderního horkovzduchu, grilování a rozmrazování. Gril ale nemá otočný rošt. Trouba má vnitřní objem 45 litrů. Oceňujeme speciální systém rychloohřívání zvaný „Cmax“, který velice usnadní práci. Odvod par je zadní vertikální.Sporák je široký 50 cm, vysoký je 85 cm a do hloubky měří 61 cm. Líbil se nám také kvalitní provedení v Eco Emailu. Pro maximální komfort údržby jsou u tohoto typu odnímatelná přední dvířka, která tak lze samostatně omýt. Praktická je také zásuvka ve spodní části, která slouží jako odkládací prostor. Také nastavitelné nožičky nejsou zcela zbytečným doplňkem.

Plusy: Velice kvalitní provedení, nejnižší cena, nejlépe provedená trouba, speciální funkce rychloohřevu.

Minusy: Chybí pečící zóna.

Electrolux EKC 513509 X – Cena: 12 300 Kč

Druhý testovaný sporák vzhledově patří mezi na první pohledElectrolux EKC 513509 X finančně náročnější typy díky provedení v nerezu. Také celkový příkon je o něco vyšší než u prvního testovaného spotřebiče. Sporák rovněž spadá do energetické třídy A. Navíc všechny čtyři varné zónu jsou u tohoto typu „HiLight“. Přístroj má mimo dvoukruhové také pečící zónu, která u sporáku od Mory chyběla. Také na rozdíl od prvního typu disponuje digitálním programátorem času. Trouba je naopak o něco méně šikovně provedená než u prvního typu, byť disponuje shodným objemem. Trouba má sedm funkcí, otočný gril tu také nenajdeme. Praktický je akustický signál po dokončení přípravy jídel, díky kterému nemusíme přímo nad troubou stát. Oceňujeme také trojité zasklení dveří, které odolají nárazům. K tomuto typu patří široké příslušenství v podobě plechů a chromovaného roštu. Rozměry jsou shodné jako u prvního testovaného typu.

Plusy: Zajímavé provedení v nerezu.

Minusy: Nejvyšší cena.

Gorenje EC 773 W – Cena: 11 800 Kč

Poslední testovaný typ patří mezi klasické bílé smaltované Gorenje EC 773 Wsporáky. Celkově se velice podobá druhému testovanému výrobku – má zhruba stejný příkon, spadá také do energetické třídy A, všechny varné zóny jsou HiLight, disponuje také kruhovou a pečící zónou. Trouba se nám ale u tohoto typu přece jen líbila více, měla osm základních funkcí včetně rozmrazování, infragrilu a funkce Aqua Clean. Součástí balení jsou tři plechy a praktický filtr na mastnotu. Trouba je v tomto případě o něco větší, má objem 53 litrů. Práci usnadní také digitální programovatelné hodiny a samozřejmě také moderní funkce Eco Clean. Údržba i čištění jsou u tohoto typu opravdu velmi jednoduché. U všech sklokeramických sporáků je ale třeba opatrně zacházet s jejich sklokeramickou deskou včetně správného výběru nádobí!

Plusy: Výborně provedená varná deska i trouba.

Mínusy: Poněkud zastaralý vzhled.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz