Ariston DZ F (IX)/HAAriston DZ F (IX)/HA – Cena: 7000 Kč

Na první pohled takřka profesionální fritéza určená pro opravdové gurmány v oboru smažení potravin! Oceňujeme kvalitní nerezové provedení, a to včetně fritovacího koše a nádoby, i plynulou regulaci teploty. Šíře této fritézy je pouhých 30 cm, vejde se tak i do menších kuchyňských linek. Typ disponuje také několika bezpečnostními prvky – mj. kontrolkou chodu a bezpečnostní pojistkou. Tento fritovací hrnec je velice jednoduchý na montáž. V době, kdy nefritujeme, ale i v době, kdy je fritéze v chodu, můžeme využít přikrytí přiloženou pokličkou. Díky ní lze plochu fritézy normálně při vaření využít, nijak na lince nepřekáží. Tento typ splňuje nejmodernější nároky na fritování, díky nimž připravíme rychle a chutně minimálně dvě větší porce hranolků nebo dva řízky naráz.

Plusy: I přes nejnižší pořizovací cenu se nám tento typ jevil svou kvalitou a celkovým řešením jako dobrý zástupce vestavných fritéz.

Minusy: Výraznější nedostatky nebyly v testu odhaleny.

Baumatic PF 1 SS

Baumatic PF 1 SS – Cena: 8350 Kč

Podobně fungující typ jako předchozí fritéza. Tento přístroj má o něco větší příkon a srovnatelnou třílitrovou olejovou náplň. Ovládání je i v tomto případě umístěno v čelní části přístroje, což je praktické díky snadné dosažitelnosti na lince. Nádoba na tuk i nerezový koš jsou vyjímatelné, čištění tohoto typu je díky tomu značně usnadněno. Celý typ váží jen necelých 5 kg a jeho instalace je rovněž velice snadná. Šíře tohoto typu je rovněž 30 cm. Navíc lze dokoupit různé doplňky pro instalaci jako spojovací lišty pro konkrétní typ desek. Spotřebič má hezky propracovanou přední část, celkově ale co do kvality použitého materiálu se nám více líbil první typ. Navíc postrádáme praktickou světelnou kontrolku chodu.

Plusy: Praktické ovládání, snadná instalace.

Minusy: Chybějící světelná kontrolka chodu.

Ardo FD 0FArdo FD 0F – Cena: 8000 Kč

Poslední testovaný spotřebič se velice podobal co do použitých materiálů a funkčnosti druhému testovanému typu. Disponuje ale světelnou signalizací chodu. Ovládání této fritézy je stejně jako u všech předchozích typů manuální, s možností regulace teploty v rozmezí od 40 do 200 stupňů. Šířka tohoto typu je o něco menší – 28,5 cm, do hloubky zabírá 48,5 cm a je třeba počítat s výškou 15 cm. Provedení je rovněž v nerezu. Celkový vzhled a provedení se nám líbilo ze všech testovaných typů nejméně. Také při praktické zkoušce smažení se nám pracovalo o něco méně pohodlně – zejména kvůli nepříliš praktickému provedení kovového madla.

Plusy: Možnost plynulé regulace teploty v široké škále teplot.

Minusy: Dle našeho názoru nejméně propracované provedení.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz