Gorenje FH 9338 WGorenje FH 9338 W – Cena: 7559 Kč

První testovaný typ od firmy Gorenje má objem 230 litrů při rozměrech 85 cm na výšku, 110 na šířku a 70 cm do hloubky. Spotřeba energie je relativně nízká – 0,62 kWh, a výrobek se (stejně jako ostatní testované typy) řadí do energetické třídy A+. Existuje ovšem i lepší třída A++. Mrazící výkon je 20 kg za den, což je odpovídající velikosti mrazničky. Hlučnost 42 dB rovněž odpovídá poměrně velké mrazničce, a nikterak neruší. Líbí se nám možnost regulace teploty. Přístroj funguje na jeden kompresor. Ovládání je mechanické a odmrazování je třeba realizovat manuálně. Na druhou stranu, pultové mrazničky, jsou-li dobře uzavírány, se příliš nenamrazují. Přístroj má také dva koše, ve kterých jsou potraviny zmrazeny rychleji, tyto koše patří ale ke standardní výbavě většiny podobných spotřebičů. Váží 56 kg.

Plusy: Největší objem, slušný mrazící výkon.

Minusy: Přístroj nemá žádné zjevné chyby, ale ani žádné funkce navíc.

Zanussi ZFC623WAPZanussi ZFC623WAP – Cena: 7700 Kč

Poslední testovaný typ se hodí do domácností s menším prostorem díky šikovné koncepci krychle. Měří tak 88 cm na výšku, 80 cm na šířku a 67 cm do hloubky. Nezabere tak příliš prostoru, objem přitom zůstává poměrně velký – 210 litrů. Spotřeba energie je rovněž 0,62 kWh, hlučnost je bohužel nejvyšší v testu – 46 dB. Stále se ale nejedná o nic vyloženě rušivého. Přístroj vydrží bez proudu jen cca 28 hodin a mrazící výkon rovněž není nijak závratný – 14 kg za den. Typ ale díky svému menšímu provedení váží jen 39 kg. Ovládání přístroje je velice jednoduché – manuální v pravé dolní části přístroje. Rukojeť šikovně vystupuje ven, a otevírání je tak bezproblémové. Také u tohoto typu je třeba odmrazování realizovat manuálně, přístroj ale vydrží několik let fungování bez jakéhokoli zásahu v tomto směru. Praktický zejména do domácností s menším prostorem, kde se přesto pultová mraznička využije.

Plusy: Praktické provedení do menší domácnosti, nízká hmotnost.

Minusy: Největší hlučnost v testu.

Whirlpool WH2310 A+EWhirlpool WH2310 A+E – Cena: 8000 Kč

Na první pohled velice dobře zpracovaná mraznička. Má o něco nižší objem – 225 litrů. Na druhou stranu mrazící výkon u tohoto typu je vyšší – až 24 kg za den, což je velice slušné. Oceňujeme také nižší hlučnost 40 dB a o malinko nižší spotřebu energie 0,61 kWh. Ročně je nutno počítat se spotřebou v průměru kolem 223 kWh. Tento typ mrazáku je poměrně málo hluboký –66 cm, hodí se tedy do míst, kde je více prostoru na šířku (112 cm) a na výšku (89 cm). Také tento typ má jeden kompresor a termostat. Plusem je umístění koleček v zadní části mrazáku, takže je možné přístrojem manipulovat. V přední části jsou výškově nastavitelné nožičky. Praktická je také vyčnívající rukojeť, neboť otevírání bývá mnohdy u pultových mrazniček tak trochu oříškem. Oceňujeme také dlouhou odolnost proti výpadku proudu – až 50 hodin se nemusíte o své potraviny vůbec bát, samozřejmě za předpokladu, že mraznička bude po tu dobu otvírána minimálně. Hmotnost je ještě nižší než u prvního spotřebiče – 48 kg.

Plusy: Kvalitně propracovaný typ, nejvyšší mrazící výkon v testu. Vítěz našeho testu!

Minusy: Přístroj je sice dražší testované, ale určitě se vyplatí připlatit.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz