Na první pohled se ničím neliší od těch z dobových fotografií. Pod tradičním vzhledem však ukrývají moderní technologie. U věhlasných značek se v nových typech spotřebičů kombinují nejlepší z původních vlastností s novými technologickými řešeními.


AGA - symbol britského impéria

Britové se rádi drží tradic, které pro ně zosobňují červené patrové autobusy, telefonní budky či poštovní schránky. K těmto ostrovním symbolům patří i věhlasný sporák AGA, jehož otcem je švédský chemik, nositel Nobelovy ceny za fyziku Nils Gustaf Dalén, který se zabýval využitím plynů. Sporák AGA byl po deseti letech pokusů patentován v roce 1922. Původní verze byla jak jinak než plynová, v současnosti jsou v nabídce plynové, propan-butanové, elektrické, kombinované a dokonce i naftové.

Klasická verze tohoto spotřebiče má čtyři trouby a dvě varné desky. Vyrábějí se ovšem také oblíbené třítroubové a menší dvoutroubové verze se čtyřmi či šesti plynovými hořáky nebo třemi varnými deskami. Sporák je k dostání téměř ve všech barvách: základem jsou tradiční krémová, bílá a černá, dále šedá, modrá, vínová či zelená, ale nechybějí ani odvážné barvy jako pistáciová či lilková.

A čím je ikonický sporák tak jedinečný? Za prvé se AGA vyrábí stále stejným, tradičním způsobem. Používá se litina (v klasické verzi sporák váží 708 kg), kterou narozdíl od ostatních, automaticky lakovaných sporáků opatřují řemeslníci po tři dny několikanásobnými vrstvami sklovitého smaltu. Obojí zajišťuje dlouhou životnost, běžně 50 až 100 let. Litina navíc stojí za akumulačními schopnostmi sporáku, které jsou důvodem jeho úspěchu. Sporák vydává teplo rovnoměrně ze všech stran, narozdíl od přímého zdroje tepla u klasických trub. Kvalitní izolace vnějšího pláště i mezi jednotlivými troubami také zajišťuje úsporu paliva. Elektrické typy odebírají laciný noční proud, u programovatelné trouby si lze varné procesy včetně času zapnutí a vypnutí nastavit. Ovládací dotykový panel se nenápadně ukrývá za jedněmi z dvířek, takže nikterak nenarušuje retro vzhled spotřebiče.

Základem filozofie AGA je pomalé vaření, což umožňuje vařit jídlo jemně, bez rizika spálení. Ráno se jídlo dá do trouby a nechá se sálajícím teplem péct několik hodin, takže je v poledne připravené k podávání. V další troubě se zase hotové jídlo rovnoměrně prohřeje. V každé ze čtyř trub je totiž jiná teplota, přesněji vždy nižší než v předchozí. Jednotlivé trouby tak slouží k pečení, smažení, dušení a udržování teploty pokrmů. Pečicí trouba upeče i chleba, stačí do ní vložit speciální poličku, která odřízne po určitý čas přísun tepla z horní části trouby. Teplo tak přichází jen zespoda, podobně jako při zapnutí spodního ohřevu dnešních běžných trub.
V horní části sporáku jsou umístěny dvě kruhové varné litinové desky opatřené poklopy. Lze na nich připravovat pokrmy jako na grilu nebo na nich vařit v hrncích.

Sporák AGA se snadno udržuje, protože funguje téměř jako samočistící, což je dáno tím, že stále vydává teplo, takže povrch spaluje všechny nečistoty. Pro dokonalou čistotu stačí ho jednou za čas krátce vydrhnout kartáčem. Trouba rovněž nepáchne ani po přípravě ryb, jelikož pach z jídla je odváděn kouřovodem.

 

IMPERIAL - Strohá klasika

Díky černé barvě v kombinaci se stříbrným olištováním a masivními panty, madlem a ovládacími prvky včetně analogových hodin působí multifunkční vestavná trouba OPIM608TG z řady IMPERIAL od italské firmy Fratelli Onofri tak trochu jako starý dobrý kufr. Jako by chtěla zdůraznit svou praktičnost a trvanlivost.

Trouba v energetické třídě A disponuje analogovými hodinami s nastavením konce pečení, dále osmi pečicími programy, katalytickými deskami, hladkými stěnami pro snadnější čištění, vnitřním osvětlením a 3Glass skleněnými dvířky a chladicím ventilátorem. Trojité sklo zaručuje chladnější, a tudíž bezpečnější venkovní povrch.

Tvarově i funkčně je s ní naprosto shodná trouba OPIM608TO, jejímž jediným odlišením je barevné provedení ve starobílé.

 

CASABLANCA - Vybavení z Nautila

Vestavné trouby značky Fratelli Onofri OPC608VR, OPC608VG a novinková OPC608VI z typové řady CASABLANCA promění běžnou kuchyni na lodní. Za touto proměnou stojí samozřejmě opět design, především měděné provedení se starobronzovými doplňky u prvně jmenované, litinová černá opět s doplňky ve starobronzovém zbarvení u trouby druhé a barva slonové kosti se starobronzem u třetí. Půlkulaté okénko dvířek trouby a prohnuté madlo dojem dokreslují. 

Všechny tři trouby mají srovnatelné parametry s představenými zástupkyněmi řady IMPERIAL, jen vnitřní dvířka jsou celoskleněná FullGlass.


MANHATAN - Retro pro moderní interiéry

Také v moderním interiéru se může objevit retro stopa v podobě multifunkční trouby OPK608BK & Skyline Cover z řady MANHATTAN rovněž od Fratelli Onofri. Vybavení i design trouby je zcela moderní, maximálně jednoduchý. Hladkou plochu celoskleněných dvířek narušuje pouze masivní nerezové madlo. V základním provedení si lze vybrat z bílé nebo černé barvy dvířek a čelního panelu, v Cover verzi jsou nahrazeny fotografiemi Manhattanu v sépiovém provedení.

Vestavná trouba v energetické třídě A má dotykové ovládání s TouchControl, osm programů, elektronický termostat, chladicí ventilátor dvířek, hladké vnitřní stěny usnadňují čištění, vnitřní osvětlení a objem 60 litrů.


Vintage styl

Jak takové spotřebiče ladí s kuchyňskou linkou ve stejném stylu, to předvedla na veletrhu For Interior firma DELSO INTERIÉRY, která zde představila svou kuchyň Vintage. Kuchyňská linka je v tomto případě osazena moderní varnou deskou a retro vestavnou troubou Forno 60 ROYAL CHIANTISHIRE značky Fratelli Onofri s trojitě glazovaným povrchem dvířek v antracitovém provedení s chromovými a mosaznými prvky. Spotřebič má objem 60 l a patří do energetické skupiny A. Ovládání je mechanické, doplněné analogovým časovačem. Vnitřní dvířka jsou celoskleněná s chladicím větrákem a pohodlné vysunutí pečicího plechu zajišťují teleskopické výsuvy.

 

Ke stálicím na nebi spotřebičů patří značka Tepany. Že ji neznáte? Seznamte se prostřednictvím článku Tepany: příjemná a zdravá změna v naší kuchyniAutor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.com, Fratelli Onofri a archiv Zuzany Ottové