Zanussi ZUF 6114 A – Cena: 8900 Kč

Mraznička od firmy Zanussi patří mezi ty levnější typy v této Zanussi ZUF 6114 Ařadě spotřebičů. Je zástupcem podstavné skříňové mrazničky v energetické třídě A (spotřeba energie – 0,58 kWh/den). Za 24 hodin vyprodukuje 18 kg ledu a to vše při průměrné hlučnosti 40 dB. Členění tohoto typu na čtyři zásuvky – 3 standardní větší zásuvky a jednu menší, se osvědčilo jako praktické. Do spodní malé rychlozmrazovací přihrádky lze oddělit například ryby, od nichž mohou ostatní potraviny načichnout, nebo třeba zmrzliny pro děti, které si je mohou samy vyndat, aniž by udělaly nepořádek v ostatních šuplících. Tento typ je ovládán elektronicky a nabízí funkci rychlozmrazení, ale i manuálního rozmrazování. Zavěšení dveří lze měnit z levé na pravou stranu podle případě potřeby. Je-li teplota uvnitř spotřebiče příliš vysoká, rozsvítí se světelná kontrolka. Dle výsledků v testu se jedná o praktický typ, který zvládl bez problému veškeré potřebné funkce.

Plusy: Nejlevnější z testovaných typů, žádná z podstatných funkcí ale nechybí. Velký mrazící výkon. Dobré členění vnitřního prostoru.

Minusy: Neobjevili jsme závažné nedostatky.

Gorenje FIU 6101 W – Cena: 9000 Kč

Mraznička značky Gorenje u nás vítězí po stránce designGorenje FIU 6101 Wové. Její čistý objem je ale o dost menší (86 litrů) než u první testované. Spotřeba energie je adekvátně objemu o něco menší – 0,56 kWh/24 hodin. Za rok je tedy třeba počítat cca s 205 kWh. Energetická třída je tedy i v tomto případě A. Tento typ má ale také o dost nižší mrazící výkon – 8 kg ledu za den. Zato hlučnost je naopak o něco vyšší – 42 dB. Otevírání dveří je i v tomto případě stranově zaměnitelné. Tento typ ale nabízí také výškově nastavitelné nohy, což je také velké plus. Ruční odmrazování i rychlé zmrazování zvládne i tato mraznička. Ovládání je ale u tohoto typu pouze mechanické – signál příliš vysoké teploty je akustický. Unikátní je v tomto případě systém „dveří bez šroubků“, které jsou bezpečné a snadno se instalují. Příslušenství tvoří dva praktické koše na skladování potravin a jeden koš určený pro rychlé zmrazení.

Plusy: Hezký vzhled, nízká spotřeba energie.

Minusy: Nejmenší čistý objem, vhodný spíše do domácností s menším počtem členů.

Whirpool AFB 827A – Cena: 9900 Kč

Mraznička firmy Whirpool je kompromisem mezi Whirpool AFB 827Apředchozími dvěma testovanými spotřebiči. Má průměrnou spotřebu energie 0,57 kWh, což činí ročně asi 208 kWh. Energetická třída je stále A. Tento typ má mrazící výkon 12 kg/den, což při objemu 94 litrů není nijak moc. Tento typ ale velice chválíme za zdaleka nejnižší hlučnost 38 dB. I tento typ nabízí možnost změny otevírání dveří a navíc ještě možnost uchycení dekorativních dveří. Teplota uvnitř mrazničky je nastavitelná díky termostatu. Tento typ má dvě větší zásuvky a jednu menší určenou pro rychlozmrazení. Jedna z polic má praktická výklopná dvířka. Má také tlačítko rychlého zmrazování. Na panelu jsou tři kontrolky – zelená pro chod, červená jako alarm v případě vysoké teploty a oranžová pro rychlozmrazení. Tento typ se v testu osvědčil velice dobře.

Plusy: Nejnižší hlučnost, kvalitní termostat.

Minusy: Členění jen na dvě zásuvky považujeme za méně praktické.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz