Slim neboli štíhlé nebo také mělké pračky s předním plněním nepatří mezi nejběžnější typy spotřebičů. Jejich volbu předznamenává nedostatek prostoru pro pračku klasických rozměrů v koupelně nebo kuchyni.

Nakolik jejich rozměr omezuje kvalitu výkonu, měl odhalit spotřebitelský test známého časopisu dTestu. Překvapivé je, že jeho výsledky příliš nekorespondují s názory těch, kteří si testované pračky pořídili. Paradoxně pračka, která v testu obstála nejlépe, si u uživatelů až tak vysoké hodnocení nezískala, a naopak ta, která ve spotřebitelském dTestu úplně propadla, je hodnocena víceméně kladně.


Hlavní slabiny slim modelů

Test potvrdil, že není radno spoléhat se na renomé značky. Pouze čtyři testované pračky podle testu kvalitně vyperou prádlo. Nepříliš účinná se jeví funkce parního praní silně znečištěného prádla. S přihlédnutím k ostatním hodnoceným parametrům, jako jsou např. máchání, odstřeďování, obsluha a hlučnost, nezískal žádný z porovnávaných modelů lepší hodnocení než uspokojivé.

Jako největší slabinu mnoha modelů dTest odhalil příliš nízko umístěný filtr, což má za následek špatný přístup při jeho vyjímání k čištění. Pokud filtr nemá odtokovou hadičku, hrozí navíc rozlití zbytkové vody na podlahu. Také zásobníky pracího prostředku mají nedostatečnou velikost, špatně se do nich sype prací prášek nebo jim chybí dělení na práškový a tekutý prací prostředek.


Vzestup i pád

Celkově nejlépe si vedla nejlevnější pračka v testu Samsung WF0500NUV. Kromě dobrých pracích výsledků má i nízkou spotřebu vody a elektrické energie. Vyšší stupeň hodnocení této pračce unikl jen těsně, a to kvůli horšímu máchání, vyšší hlučnosti a nedostatkům v obsluze. Oproti tomu se na konec tabulky zařadila pračka LG F1280NDS, která je víceméně hubenou variantou vítězky testu klasických praček LG F1480QDS.


Vítězka očima uživatelů

Vítězná pračka Samsung WF0500NUV je v průměru uživateli hodnocena jako velmi dobrá. V plusech se shodují s dTestem co se týká nízké spotřeby vody a elektrické energie i poměru kvality k ceně.

Zcela protichůdné jsou názory jednotlivých uživatelů, dané předchozími zkušenostmi s jinými typy praček. Zatímco jedni ji označují jako tichou, druzí si stěžují na vysokou hlučnost při odstřeďování, někteří i na poměrně hlučný motor celkově. Podobně je to s názory na ždímání. Jedni považují prádlo za dobře vyždímané, druzí tvrdí přesný opak.

K nejčastěji uváděným kladům patří pěkný, moderní vzhled, intuitivní displej, až na ukazatel zbývajícího času. Dále automatické rozpoznání hmotnosti prádla a navolení optimální spotřeby vody, menší pomačkání vypraného prádla, zvukový signál ukončení praní a automatické vypnutí pračky po 10 minutách od skončení praní, dětská pojistka. Velmi dobré ohlasy jsou na rychlý program 15minutového praní a volitelnost odloženého konce, kterou preferují před odloženým startem, neboť je pro ně určující, kdy bude prádlo doprané. Plusem je i autodiagnostický systém hlášení závad. Vyšší umístění bubnu jim zase usnadňuje vkládání a vyndávání prádla.

K nevýhodám patří podle majitelů pračky široký a velmi mělký buben, který má za následek vypadávání vkládaného špinavého prádla, nedostatečné vyprání více zašpiněného prádla a nevyprání skvrn i při nejdelším pracím cyklu. Pro lepší vyprání prádla a odstředění je třeba prát zhruba poloviční dávku prádla, než udává výrobce. Chybějící přepážka v nádobce na prací prostředek znesnadňuje použití tekutého pracího prostředku.


Čest poražené

Pračku LG F1280NDS, která zažila v testu nepěkný propad, hodnotí v průměru majitelé lépe než vítězku, mnozí prý výsledky testu nechápou.

Stejně jako u vítězného modelu se liší názory na dostatečnost odstřeďování. S nepřílišnou funkčností páry podle testu souhlasí také jen někteří, jiní si ji naopak pochvalují. Měřítkem účinnosti bude zřejmě míra zašpiněnosti prádla, kdy si s výrazně znečištěným prádlem už samotná pára neporadí. Rovněž výrobcem uváděná maximální hmotnost náplně prádla 6 kg se uživatelům jeví jako nereálná, jak z důvodu špatné plnitelnosti mělkého bubnu, tak následné kvality praní a máchání s odstřeďováním.

K nedostatkům patří horší účinnost odstřeďování, umocněná ještě ulpíváním zbytků prášku či vlasů a žmolků na prádle. Určitou pomocí je máchaní navíc. Jeden z uživatelů upozorňuje na to, že vzhledem k vypouklému tvaru není hloubka spotřebiče uváděných 44 cm, ale cca 51 cm.

Kladně hodnotí energetickou třídu A++, 6 pracích pohybů, odložený konec praní, snadné a přehledné ovládání. Dále nízkou hlučnost při praní a odstřeďování, danou systémem pohonu bubnu "Direct drive", kdy je motor místěn přímo na ose bubnu, což zaručuje efektivitu, delší životnost a stabilitu. Oceňují i program pro alergiky, program na sportovní prádlo, refresh či málo pomačkané prádlo vzhledem k odstřeďování pomocí volného pádu.


Co si uživatelé pletou

Mezi negativy se objevují názory, že i přes diamantový buben je prádlo zmačkané, že buben je po pár praních poškrábaný, tudíž že není tak odolný. Tyto nedostatky však s pojmem "diamantový buben" vůbec nesouvisejí. Za vše může poněkud matoucí označení, proto bude dobré si pojem "diamantový buben" vysvětlit. Nesouvisí totiž ani s tvrdostí materiálu, ani přímo s funkcí odstřeďování. Jde o perforaci bubnu ve tvaru broušeného diamantu, o nějž se prádlo nezachytává jako o běžně vysekávané otvory, čímž je chráněno před zatrhnutím, vytažením nití a zamotáním.


 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: Samsung, LG, Whirlppol