Možná to každému nevyjde denně, ale alespoň o víkendu si udělejte chvilku pro sebe a vychutnejte si v klidu pořádnou snídani. Nebo pojměte víkendovou snídani jako rodinný rituál, kdy si konečně popovídáte o tom, co uplynulý týden přinesl. Kdo si o sobotě a neděli rád pospí, nemusí snídani vypouštět, ale může z ní udělat „brunch“. Výraz používaný především v anglicky mluvících zemích označuje cosi mezi snídaní a obědem, podává se totiž obvykle mezi desátou dopoledne a druhou odpoledne. Složením připomíná spíš snídani - jogurty, slané a sladké pečivo, marmelády a podobné pochutiny doplňují lehčí teplá jídla z vajec, případně párečky. Cílem brunche je nepřesytit, ale dodat dostatek energie pro aktivní odpočinek, který završí až večeře.

 

Pomoc na dosah

Každodenní snídani i víkendový brunch si nejlépe vychutnáte, když budete mít všechny potřebné věci vyskládané na dosah a nebudete muset pořád pro něco chodit. Ze spotřebičů se při snídani pochopitelně nejlépe využije varná konvice, která se hodí nejen pro přípravu čaje, ale třeba i instantních ovesných či jiných kaší. Konvice by měla být vybavena indikátorem výše hladiny vody a světelným značením provozu. Skryté topné těleso a filtr proti usazeninám ve výlevce již patří mezi standardní vybavení. Kávovar na překapávanou kávu či jednoduchou přípravu čaje má výhodu, že se vejde na jídelní stůl a často má časovač, který podle vašeho nastavení spustí vaření. Takže lze v klidu dojít pro čerstvé pečivo a vrátit se k hotové kávě. Přihřívací ploténka nápoj udrží horký i pro případ, že by v pekárně byla opravdu dlouhá fronta.

Topinkovač nejen opeče toast podle přání, ale také rozmrazí pečivo uskladněné pro případ, že by pekař zrovna onemocněl. Topinkovač by měl být vybavený vyjímatelnou miskou na drobky, několika stupni opékání a výrazným tlačítkem na okamžité zastavení. Sendvičovač připraví plněné pečivo na sladko i slano a potěší zejména schopností připravit volská oka. Jeho součástí musí být samozřejmě kvalitní pečicí desky s nepřilnavou povrchovou úpravou, které mohou být vyjímatelné, aby se daly lépe umýt. Dál musí mít sendvičovač automatickou regulaci teploty a indikátory stavu provozu a optimálního zahřátí pro vložení pečiva. Kdo se rád rozmazluje, tomu určitě udělá radost i odšťavňovač. Jeho pomocí se dají využít přebytky ze zahrady či trhu k přípravě nepřeberného množství džusů namíchaných z ovoce i zeleniny.

 

 

Ušlechtilí společníci

K dobré pohodě u snídaňového stolu přispívá i harmonická úprava. Každý, kdo si dá práci s přípravou snídaně, bude chtít vytvořit i hezké prostředí. Na to lze myslet už při výběru pomocníků. Drobné spotřebiče jsou vyráběny s vědomím, že budou reprezentovat na prostřené tabuli. Tomu je přizpůsoben jejich tvar, barvy a materiály. Pro snadnější výběr se někdy nabízí snídaňové sety, tedy spotřebiče vhodné ke snídani, které mají podobný design. Takže dobrá snídaně může nejen utužit zdraví a pozvednout náladu přílivem vitaminů, ale také potěšit na pohled.
 Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: www.Isifa.com, Eta, Mall.cz , Moulinex, Tefal