Ruku v ruce se zdražováním pečiva roste i poptávka po domácích pekárnách. I když výroba domácího chleba také není ve výsledku levnější, můžeme si alespoň upéct chléb dle vlastní chuti a nemusíme spoléhat na leckdy nepříliš vysokou kvalitu produktů v obchodech.


Pekárna Eta Harmony působí velice nenápadným (možná i trochu laciným) dojmem. Pokud ale nemáte přehnané nároky, chléb v ní vyrobíte velice chutnýProč domácí pekárnu?
Velkou výhodu mají domácí pekárny také pro ty, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. Těm domácí pekárna výrazně zjednodušuje život. A jak vlastně domácí pekárny fungují? Co všechno je potřeba k tomu, aby vám doma v kuchyni zavoněl čerstvý chléb? A jakou pekárnu stojí za to koupit? Předně je třeba říct, že domácí pečení chleba není vůbec nic složitého. Zpravidla stačí v obchodě koupit odpovídající směs a tu dát ve správném poměru s vodou (někdo dokonce radí s pivem nebo naředěným pivem) do pekárny. Pak jen zvolit program, který vám vyhovuje...


Český David versus japonský Goliáš
Při testu domácích pekáren jsme se zaměřili na dva kvalitativně podobné výrobky – japonský Panasonic SD 255 a český ETA Harmony. Hlavní rozdíl mezi oběma pekárnami je především v ceně. Zatímco Panasonic je na internetu k sehnání za zhruba čtyři tisíce korun, Etu Harmony seženete už za polovinu! To je opravdu propastný rozdíl! Znamená to snad, že je Panasonic lepší? Odpověď na tuto otázku je složitější, pojďme si tedy projít jednotlivé fukce obou pekáren.


Eta Harmony
Tato domácí pekárna od českého výrobce splňuje všechny předpoklady, aby vám chleba v ní upečený opravdu chutnal. Při zkušebním pečení a přesném dodržení pokynů stál »produkt« opravdu za to. Chleba s propečenou kůrkou byl vynikající! Jako nevýhoda se nám jevil fakt, že tato pekárna nemá automatický podavač na příměsi. Na to je třeba dávat pozor! V případě, že nezareagujete na signál pekárny, nemusí vaše pečení skončit úspěchem. Eta dokáže připravit sedm druhů chleba. Samozřejmostí je příprava klasického těsta nebo možnost výroby marmelády.

Cena: cca 2000 Kč
Rozměry: 30 x 28 x 42 cm
Velikost chleba: 750 gramů a 1400 gramů
Nejkratší doba pečení: Zhruba 2 hodiny.
Váha: 6,3 kg
Možnost odložení pečení: Až 13 hodin po připravení příměsí.
Hlavní výhoda: Velmi chutný chléb. Má dva hnětací háky.
Hlavní nevýhoda: Neumí péct menší chléb o hmotnosti cca 500 gramů. 


Pekárna Panasonic působí luxusně a umí toho mnohem více než Eta. Nevýhodou je ale bezmála dvojnásobně vyšší cena! Panasonic SD 255
Automatický přidavač příměsí je oproti výrobku Eta Harmony největší výhodou. V každém případě je to pro uživetele podstatně pohodlnější. Panasonic se chlubí tím, že je opravdu univerzální. A to opravdu je! Není totiž »jen« pekárna na chleba, kterého zvládne hned osm druhů včetně bezlepkového. Připravit v ní můžete například těsto na pizzu. Například u chleba máte možnost vybrat si, jak propečenou kůrku chcete. Menu pekárny vám nabídne tři možnosti podle intenzity propečení. Pekárna má dva hnětací háky. Jeden pro přípravu běžného těsta, druhý pro žitný chléb.

Cena: cca 4000 Kč
Rozměry: 37 x 28 x 33 cm
Velikost chleba: Možnost tří velikostí – 500 gramů, 750 gramů a více než 1 kg.
Nejkratší doba pečení: Necelé dvě hodiny.
Váha: 7 kg
Možnost odložení pečení: Až 13 hodin po připravení příměsí.
Hlavní výhoda: Automatický přidavač příměsí. Dobrá skladnost.
Hlavní nevýhoda: Cena, která je oproti druhému srovnávanému výrobku dvojnásobná.


Konečný verdikt
Pro nadšené domáci pekaře bude lepší volbou Panasonic, a to zejména díky většímu počtu funkcí a možnosti výroby chleba až ve třech velikostech. Výhodou Panasonicu je také možnost využití přístroje například pro výrobu těsta pro pizzu. Sáhnout do peněženky pro zhruba čtyři tisícovky by ovšem měli jen ti, kteří přistroj budou často využívat! Pokud si totiž děláte domácí chléb jen jednou za čas, je rozhodně lepší volbou Eta, zejména kvůli ušetřeným financím. Etu lze na internetu koupit i za necelé dva tisíce korun, takže vás nebude tolik mrzet, když bude přístroj občas odpočívat hluboko ve skříni.

Text. Martin Kočička
Foto: Eta, Panasonic, Zorijushi