Whirlpool ACE 010 IX – Cena: 7800 Kč

Whirlpool ACE 010 IX – Cena: 7800 První z cenově dostupnějších vestavných kávovarů. Nižší pořizovací cenu rozhodně ale nepoznáte na vzhledu výrobku. Typ má příkon 1100 W a dostačující tlak 15 barů. Samozřejmostí je také tryska na horkou vodu a páru pro přípravu některých druhů kávy. Zásobník na vodu má takřka ideální objem pro každou rodinu – 1,5 litru. Proč je tedy tento přístroj levnější?

Jedná se totiž o tzv. poloautomatický typ, který nemá žádný displej, ale většinu věcí je třeba si nastavit a připravit manuálně. Ovládání ale není nijak složité a připravená káva i capuccino chutnají s trochou cviku stejně jako z dražších typů. Líbí se nám také nerezový vzhled a speciální design zvaný Essence, který dělá přístroj na pohled luxusnějším, než ve skutečnosti je.

Výhodou je možnost použití vícero druhů filtru – malého na jeden šálek, většího na dva šálky a nebo filtr na kávové kapsle. Přístroj umí vyrobit také pouze horkou vodu pro přípravu jiných teplých nápojů. Čištění držáku filtru i výtokového ventilu zvládnete s pomocí kvalitního obsažného návodu hravě.

Plusy: Nízká pořizovací cena, možnost výroby jiných horkých nápojů, funguje i na kávové kapsle.

Minusy: Poloautomatické ovládání, dávkování a kvalita kávy tak záleží na zručnosti uživatele.

Electrolux EBA 60010X – Cena: 20 590 Kč

Electrolux EBA 60010X – Cena: 20 590 KčDruhý testovaný vestavný kávovar již patří mezi klasické, plně automatizované typy. Má také vyšší tlak – 18 barů a větší zásobník na vodu (2 litry). Tryska na horkou vodu a páru nechybí ani u tohoto typu, sám ale nezvládne odvápnění a čištění, což je škoda.

Tento kávovar v sobě integruje také kávomlýnek a umožňuje tak přípravu kávy z čerstvě namletých zrn. Kávových zrn je možno do přístroje nasypat až čtvrt kilogramu. Přístroj má také kvalitní vodní filtr Brita.

Kladně hodnotíme komfortní ovládání tohoto typu - k zahájení programu stačí pouhý dotyk na ikonu zobrazující na čelním panelu požadovaný typ nápoje. Tento kávovar nabízí následující automatické režimy: espresso, dvojité espreso, horká voda a pára. Přístroj má rovněž nerezový vzhled v kombinaci s černou barvou. Oceňujeme úpravu povrchu proti otiskům prstů, což bývá u kovových přístrojů, zvláště vestavných, občas trochu problém.

Plusy: Levnější typ mezi plně automatickými vestavnými kávovary, kvalitní vodní filtr.

Mínusy: Nemá automatickou přípravu capuccina.

Gorenje CFA 9100 E – Cena: 28 850 Kč

Gorenje CFA 9100 E – Cena: 28 850 KčTento typ nabízí za svou vyšší pořizovací cenu celou řadu funkcí navíc oproti předchozím dvěma testovaným kávovarům. Na druhou stranu tlak je stejný jako u prvního, nejobyčejnějšího typu – 15 barů. Zásobník na vodu má 1,8 litru, což je také tak akorát. Přístroj zvládne samostatně odvápnění, čistění ale ne.

U tohoto typu je příprava kávy nejsnazší. Stačí nalít mléko do zásobníku (litrový), nastavit množství vody a nastavit požadovanou sílu kávy. Přístroj má přípravu capuccina zařazenou mezi automatickými programy a umí sám připravit také čaj, stejně jako ohřát mléko. Umožňuje použití jak zrnkové, tak i mleté kávy.

Bonusem navíc je možnost programování vlastních receptů na kávu. LCD displej umí komunikovat celkem osmi světovými jazyky. Přístroj disponuje také vlastním osvětlením. Oceňujeme možnost nastavení stupně mletí a teploty a tvrdosti vody, stejně jako celou řadu bezpečnostních prvků.

Plusy: Rychlý ohřev vody (do 2 minut), kvalitní provedení, příprava capuccina a čaje, automatické odvápnění.

Minusy: Vzhledem k vyšší pořizovací ceně bychom očekávali vyšší tlak.

Závěr: Oba dražší vestavné kávovary jsou samozřejmě luxusnější a mají více funkcí, ale levný kávovar je finančně dostupný všem a v testu kvality pro běžné užití obstál velmi dobře!

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz