Fagor CV – 900 M – Cena: 1010 Kč

Cenově velmi zajímavý parní hrnec značky Fagor Fagor CV – 900 Mna první pohled ničím neurazí. Kombinace bílého, průhledného a bledě-modrého provedení je pro kuchyňské spotřebiče oblíbenou variantou. Tento parní hrnec disponuje klasicky třemi nad sebou posazenými nádobami o celkovém objemu 6,3 litru. Šikovnou konstrukci typu oceníte během vaření, kdy je možno i po spuštění programu dolévat vodu. Ta se poté automaticky mění v přístroji na páru. Tento hrnec lze také pohodlně načasovat na potřebnou dobu vaření (maximálně na hodinu) a částečně můžeme spustit přístroj z dohledu. Všechny misky lze od sebe oddělit a omývat v myčce. Jedná se sice o jednoduchý typ, vaření v páře ale v testu zvládl bezproblémově a pro domácnosti, které nejsou příliš velké a obávají se, že vaření v páře až tolik nevyužijí, představuje ideální variantu.

Plusy: Nejlevnější testovaný typ, praktické provedení.
Minusy: Nehodí se pro náročné zákazníky.

Tefal VS400136 VitaCuisine – Cena: 2500 Kč

Na první pohled trochu odlišný typ parního vaření, nTefal VS400136 VitaCuisineež jsme zvyklí u starších typů. Dle prospektu má jít o nejrychlejší a nejšetrnější úpravu potravin vzhledem k ostatním dostupným hrncům. Co se týče rychlosti, nemá tento typ opravdu konkurenci, i když jde o zkrácení doby přípravy jen o pár minut. Vaření v tomto hrnci je celkově rychlejší, navíc má ale ještě i funkci Viramin+ pro extra rychlou přípravu pokrmu. Všechny potraviny připravené v parních hrncích na oko vypadají čerstvě a zdravě, těžko tedy poznat množství zachovaných vitamínů a minerálů. Oceňujeme samostatnou 1,5 litrovou nádobu na vaření omáček a šťáv, kterou lze použít i samostatně. V domácnostech s milovníky chutné nevysušené rýže se jistě využije i speciální nádoba na přípravu rýže. Také tento typ disponuje časovačem a navíc ještě funkcí „keep warm“, která pomáhat udržet vyrobený pokrm teplý i po dokončení přípravy. Tento hrnec váží asi 3 kg, a je tak vhodný i na převážení.

Plusy: Velice rychlá příprava pokrmů při maximální šetrnosti k potravinám, funkce „keep warm“.
Minusy: Vyšší cena.

Kenwood FS 560 – Cena: 2400 Kč

Poslední testovaný typ byl cenově srovnatelný s Kenwood FS 560předchozím výrobkem. Byli jsme proto zvědaví, zda nás také příjemně překvapí. Na první pohled se hrnec nijak neliší od ostatních levnějších typů, vzhledově to také není žádný zázrak. V testu se ale ukázalo, že tento typ má rozhodně spotřebiteli co nabídnout. Disponuje digitálním ukazatelem, který umožňuje pohodlně nastavit potřebné časy vaření. Největší plus je ale speciální systém rozdělování páry v přístroji, kdy se do všech tří misek naráz dostává stejný objem páry. To umožňuje dvojité proudění páry jak parní trubkou, tak skrz jednotlivé koše. Koše mají vzrůstající objem – 2,6 litru, 3,5 litru a 4,5 litru. Tento typ se hodí tedy i pro větší počet strávníků. Součástí je i zde koš na rýži nebo marinování jiných potravin. Praktické jsou kvalitní nerezové vložky do jednotlivých košů, které zabraňují průniku zápachu z jednotlivých pater do dalších. Prakticky řešený je také průhledný kryt, který lze zároveň využít i jako menší misku pro vaření. Tento typ je ale poněkud mohutnější a váží celých 9 kg.

Plusy: Speciální systém distribuce páry, praktické řešení misek.
Minusy: Trochu mohutnější a nepříliš líbivé provedení.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz