Aranžmá ze sušených rostlin k podzimu neodmyslitelně patří. Když ho vytvoříme z vlastních zdrojů, mnohdy se stane, že rostlinky po krátkém čase začnou opadávat a květy blednout nebo hnědnout. Je to následkem nesprávného usušení. A právě tady může pomoci bílá technika a ujmout se na chvíli vznosnější role, než jaká je jim připsána.


Co se hodí k sušení

Ne všechny rostliny se pro tento typ sušení hodí. Z nejznámějšího rostlinného materiálu jsou vhodné například afrikány, hortenzie, chryzantémy, laskavce, levandule, růže, rozmarýn, řebříček, slunečnice nebo plody jeřábu ptačího, přísavníku či nejběžnější šípky. Dále také citrusové nebo jadřincové ovoce nakrájené na plátky.

Rostliny k sušení mají různou dobu zralosti, obecně však platí, že nesbíráme již příliš rozvité květy, zejména u růží volíme raději poupata. Sběr vhodného materiálu provádíme vždy za sucha, jinak hrozí uhnívání.

Sušit můžeme také jen okvětní plátky, čímž lze využít i plně rozkvetlé květy, které by při sušení jako celek opadaly. Uplatní se v pot-pouri, který krásně provoní byt nejen o Vánocích.

Sušit se dají samozřejmě i bylinky, ale na jejich sběr už je poněkud pozdě. Aby byly účinné, je rovněž třeba jejich sušení věnovat více pozornosti, než je tomu u dekorací.


Základní pravidla sušení

Kvalitu usušeného materiálu ovlivňuje několik hlavních faktorů. Základní nutností je sušení při nižší teplotě se stejnoměrným prouděním vzduchu, některé druhy rostlin navíc vyžadují i tmu.

Drobnější rostlinky, květy či plody se nejlépe suší řídce rozložené na platech nebo plechu vyloženém pečicím papírem. Svazečky rostlin je možné do trouby nebo některých sušiček zavěsit, aby k nim měl vzduch přístup ze všech stran.

Sušení probíhá zpravidla v rozmezí od 30 do 50 °C. Kořeny, které mají větší objem vody, se suší zpravidla při teplotě okolo 50 °C. Naopak snítky levandule či rozmarýnu si uchovají své aroma při rychlém sušení při teplotě do 60 °C.

 

 

Sušička

Nejlogičtějším výběrem pomocnice na sušení rostlin je sušička potravin. Kvalitní výsledek zajistí jen taková, která má regulaci teplého vzduchu už od 30 °C a skutečně rovnoměrně jí proudí teplý vzduch.

Doba sušení závisí jak na rostlinném materiálu, tak na výkonu sušičky. Je třeba prostudovat pokyny ke spotřebiči, i když jen praxe ukáže, jaká teplota a doba je pro sušení konkrétních rostlin ta pravá.


Trouba

Ideální je pro tyto účely horkovzdušná trouba nebo všechny multifunkční typy vybavené ventilátorem, rozhánějícím vzduch po celém prostoru trouby.

Rostliny rozložíme na pečicí plech nebo na děrované grilovací tácky vyložené pečicím papírem. U lehkých rostlinek je potřeba papír na plechu nebo tácku v rozích zatížit, aby ho proud vzduchu nezvednul a rostlinky nerozmetal.

Svazečky rostlin lze zavěsit na mřížku, na kterou se v troubě umisťují plechy. Stačí ji dát do nejvyšší polohy. Větší rostlinky či svazky na ni můžeme také rozložit.

Horkovzdušnou troubu zapneme na 60 °C, běžným rostlinám postačí k usušení 20 minut.
Pro sušení v klasické troubě nastavíme střední teplotu a při otevřených dvířkách rostliny sušíme od 30 minut výše. Opět závisí na velikosti sušeného materiálu a objemu vody, který obsahuje.


Mikrovlnka

Pomoc mikrovlnné trouby vyhledávají zkušenější aranžérky a aranžéři, kteří choulostivé květy suší v silikagelu, jenž absorbuje jejich vlhkost. Nejčastěji se takto upravují květy růží, gerber či hortenzií, které jsou náchylné k vyblednutí.

Se silikagelem je potíž v tom, že patří mezi registrované chemikálie, které nelze běžně koupit. Pokud je možnost ho sehnat, je pro trvanlivost a krásu květů tím pravým prostředkem.

Dno plastové nádoby vhodné do mikrovlnné trouby vysypeme silikagelovým granulátem. Na něj rozložíme květy, které chceme usušit, a opatrně je granulátem zasypeme. Vložíme do mikrovlnky spolu s nádobkou s vodou. Sušení probíhá opět v závislosti na druhu rostlin. Menší kvítky jsou vysušeny za cca 2 až 3 minuty. Nádobku vyjmeme z trouby, necháme vystydnout a teprve poté květy opatrně vyjmeme. Silikagel vyklepneme nebo odstraníme měkkým štětečkem.


Žehlička

Ještě je tu jedna domácí pomocnice, která snadno a celkem rychle vysuší a vyhladí zajímavé listy. Stačí je položit mezi dva pijáky a horkou žehličkou (samozřejmě s vypnutým napařováním) listy přejíždět tak dlouho, až se z nich voda postupně vypaří a zbytek se zachytí do pijáků.


Fantazii se meze nekladou

Nyní stačí jen zapojit fantazii a vhodně zkombinovat usušený materiál s dalšími přírodninami nebo přizdobit stužkou. Kromě složitějších aranžmá jsou tu i taková, která zvládnou i nejmenší členové domácnosti. Například řetězy z vyžehlených listů se mohou stát krátkodobou alternativou závěsu v oknech. Drobnými květy a lístky lze také přizdobit rámečky na fotografie nebo různé dárkové krabičky. Možností využití sušených rostlin je nepřeberně. Inspiraci můžeme najít i v tématických publikacích.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.com, Eta, Miele, Gorenje, Solac, MALL.CZ, bionare.cz