Bosch SKT 5112 – Cena: 9460 KčBosch SKT 5112 – Cena: 9460 Kč

Stolní myčka od firmy Bosch zaujme jak svým zpracováním, tak příjemným vzhledem. Největší ocenění si zaslouží přehledné a praktické uspořádání vnitřního koše pro mytí. I tento malý typ zvládne naráz umýt až 4 sady nádobí (sadou se rozumí 1x hluboký talíř, 1x mělký talíř, 1x dezertní talířek, 1x hrníček, 1x příbor). Vybrat si lze z pěti různých mycích programů – silný, normál, eco, jemný a přemytí. Jednotlivé programy se liší nejen v délce trvání, ale také v teplotě použité vody. Průměrná spotřeba energie je 0,51 kWh, což dělá při běžném použití asi 112 kWh ročně. Na jedno mytí se využije asi 10 litrů vody, ročně tedy něco kolem 2090 litrů. Energetická třída a účinnost mytí spadají do třídy A, účinnost sušení patří do třídy B. Pro indikaci soli a oplachu disponuje přístroj praktickou elektronickou signalizací. Ohřev je realizován průtokovým ohřívačem. Oceňujeme bezpečnostní systém úniku vody, praktický ukazatel průběhu programu a výškově nastavitelný horní koš.

Plusy: Nejnižší cena, nejmenší spotřeba energie, výškově nastavitelný horní koš.

Minusy: Myčka je koncipována pro nejmenší počet sad nádobí, přesto spotřebuje na jedno mytí 10 litrů vody.

Electrolux ESF 2450W – Cena: 10 300 Kč

Přístroj značky Electrolux disponuje ještě praktičtějším ovládElectrolux ESF 2450W – Cena: 10 300 Kčáním než první myčka. Vše potřebné je umístěno na čelním panelu myčky v podobě jednotlivých tlačítek a elektronické signalizace indikace soli. Na druhou stranu oplach je třeba kontrolovat pohledem. Tento typ má o něco vyšší spotřebu energie – 0,63 kWh, na druhou stranu spotřeba vody je v tomto případě nižší – na jedno umytí si myčka vezme jen 7 litrů vody. Energetická třída, účinnost mytí a sušení spadají do stejné kategorie jako předchozí testovaný typ. Přitom díky uspořádání koše myčky je schopna pojmout naráz až 6 sad nádobí. Tato myčka nabízí tyto 4 programy: intenzivní, eco, rychlý a auto (možnost volby teploty v rozmezí od 45 do 70 oC). Oceňujeme praktický systém sušení zbytkovým teplem, které šetří energii. Také tento typ má zabudovaný vlastní systém ochrany proti úniku vody.

Plusy: Praktický čelní panel, dobré zpracování, nižší spotřeba vody.

Minusy: Vzhledem k ceně velice praktický a zdařilý typ.

AEG Electrolux F 52860 – Cena: 11 000 Kč

Na poslední testované myčce je patrné spojení firmy AEGAEG Electrolux F 52860 – Cena: 11 000 Kč s firmou Electrolux – například provedení čelní desky je takřka identické s druhým testovaným spotřebičem. Tato myčka je uzpůsobena také pro 6 sad nádobí. Zvládá pět režimů mytí - čtyři jsou shodné s předchozí myčkou, navíc je tu režim „night cycle“. Displej této myčky zobrazuje odložený start, zbývající čas do konce mytí a servisní kód. Dále je možné díky kontrolkám sledovat fázi mytí, sušení, spotřeby soli a ukončení programu. Spotřeba vody a energie je také zcela shodná jako u druhého testovaného typu. Přístroj má zabudovány tři typy filtrů – odpadní filtr, kalový plochý filtr a mikrofiltr.

Plusy: Kvalitní zpracování, řada funkcí navíc.

Minusy: Vyšší pořizovací cena. Přesto se tento typ se stal vítězem našeho testu.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz