DeLónghi XU 440 – Cena: 1219 Kč

www.obchodni-dum.cz. Klikněte pro zvětšení!Stolní trouba DeLónghi je finančně nejméně náročnou variantou. Objem má osm a půl litru a celý spotřebič váží necelých 5 kilogramů - svou nízkou váhou se tak hodí i na případné převážení, kterému jsou příznivé i rozměry: trouba je 41 cm široká, 21 cm vysoká a 28 cm hluboká. Maximální výkon má 1200 W, při kterém zvládá klasické pečení, grilování a toastování. Navíc zvládne i udržování teploty již uvařeného jídla díky speciální funkci keep-warm. Takřka samozřejmostí je dnes funkce časovače s automatickým vypnutím po skončení programu. Tak jako u klasické trouby i zde můžeme volit teplotu pečení – od 60 do 230 stupňů. Dno trouby je upraveno tak, aby jej bylo možné snadno čistit díky jednoduchému vyklápění. O chodu přístroje informuje světelná kontrolka termostatu. K přístroji je standardně dodávaná mřížka na pečení, rožeň na grilování a hliníkový pekáček v odpovídající velikosti. V případě zájmu je ale možné libovolný počet dalších pekáčků dokoupit. Barva této trouby je neutrální bílá.

Plusy: Nízká hmotnost, skladnost, kompaktnost a nízká cena.

Minusy: Časovač bohužel funguje jen na kratší dobu, maximální stupeň pečení je jen 230 stupňů.

Moulinex OV185101 Principio – Cena: 1500 Kč

www.obchodni-dum.cz. Klikněte pro zvětšení!Výrobek firmy Moulinex zaujme zajímavým a netypickým, zpracováním – počínaje stříbrnou barvou a prohnutými, oblými tvary konče. Další zajímavostí tohoto typu je to, že takřka při stejných rozměrech jako u první testované trouby, je zde objem až trojnásobně velký. Rozměry přístroje jsou: 47 cm na šířku, vysoký je 28 cm a hluboký 32 cm. Pravdou ovšem zůstává, že větší objem se projevil na váze přístroje, která je bezmála 8 kilogramů, nehodí se tak na časté převážení. Příkon činí v tomto případě 1500 W, pro grilování pak 800 W. Přístroj je také možné načasovat, aby pracoval sám, a to i po dobu 2 hodin! Termostat má v tomto případě větší rozsah – trouba zvládne fungovat i při 260 stupních! Vnitřní povrch trouby je z velmi kvalitního aluminia. K tomuto výrobku od výrobce obdržíte i smaltovanou pečící misku a oboustranný vyjímatelný rošt. Je jen na vás, ve které ze čtyř poloh budete rošt při pečení mít, čímž ovlivníte intenzitu pečení stejně jako u trouby klasické.

Plusy: Brilantní zpracování, atraktivní vzhled, velký objem (18 l).

Minusy: Robustnost přístroje a vyšší hmotnost.

Singer Luxell LX 3520 – Cena: 1850 Kč

www.obchodni-dum.cz. Klikněte pro zvětšení!Poslední testovaný výrobek patří při svém objemu 39 litrů už do kategorie těch větších stolních trub. Tomu odpovídá i váha (13 kg) a rozměry (60 cm na šířku, 40 cm na výšku a 35 cm do hloubky). Tuto troubu je možné nastavit až na teplotu 280 stupňů. Funguje při maximálním příkonu 1450 W. Vzhled přístroje ničím nepřekvapí, ani neurazí. Celkovou strohost doplňuje bílé provedení v kombinaci s černými prvky. Vzhledem k větším rozměrům této trouby je možné péci hned ve dvou patrech, od sebe oddělených mřížkou a také plechy mají u tohoto typu už takřka standardní rozměry (43,5 cm x 32,5 cm). Od výrobce dostanete k troubě jeden rošt a dva pečící plechy.

Plusy: Největší objem a nejvyšší možná teplota z testovaných přístrojů.

Minusy: Tuto troubu je obtížné přemisťovat!

Text: Zuzana Veselá
Foto: Archiv výrobců