Klikněte pro větší obrázek! 1. Harmonie chuti (2 499 Kč, Harmony 2149, ETA)
Příkon 800 W
Pekárna s maximálním objemem až 1,5 kg má formu s nepřilnavým povrchem, 2 hnětací háky, 9 nastavitelných programů pro upečení chleba a 1 pro „výrobu“ džemů, časový spínač, displej se zobrazením stavu přípravy a zvukový signál pro vložení dalších ingrediencí. České názvy programů potěší. 

- Celý proces je plně automatický, pouze
  vložíme ingredience a zvolíme příslušný
  program. 
- Menší typy mají 1, větší 2 hnětací háky. 
- Kontrolní průzor umožňuje sledovat průběh přípravy. 
- Funkce Zpožděný start neboli časovač posune začátek pečení na pozdější dobu (např.
  o 13 hod). 
- Volíme mezi 3 stupni nastavení propečení a až 3 stupni hmotnosti těsta. 
- V pekárně můžeme připravit i džemy, těstoviny nebo dorty. 
- Pečicí nádoba by měla být prostorná a s nepřilnavým povrchem. 
- Funkce 60 minut udržování teploty znamená, že chleba zůstane celou hodinu stejně
  teplý, jako by se právě dopekl. 
- Zvukový signál ohlašuje čas pro vložení dalších ingrediencí.

2. Stříbřitá elegance (2 999 Kč, Home Bread Inox, Moulinex)
Příkon 600 W
Přístroj v atraktivním chromovém provedení s kulatým průzorem umožňuje 3 stupně nastavení propečení a 2 stupně hmotnosti těsta (750 g, nebo 1 kg). K dispozici je 10 programů (např. i superrychlý nebo jogurtový chléb, příprava těstovin, zavařenin atd.) a funkce Zpožděný start. Jednotlivé programy jsou označeny symboly, takže odpadá překlad z angličtiny.

Klikněte pro větší obrázek!3. Pro velkou rodinu (2 499 Kč, Home Bread XXL, Moulinex)
Příkon 800 W
Pekárna s kapacitou až 1,5 kg má 2 hnětací háky, možnost volby ze 3 stupňů propečení a 3 stupňů hmotnosti. Můžeme vybírat ze 14 elektronicky nastavitelných programů, mezi nimiž nechybí ani bezlepkový chléb. Velký kontrolní průzor umožňuje pohodlně sledovat průběh pečení a díky časovači je možné odložit začátek „výroby“ až o 15 hodin. V balení jsou přidány štítky s názvy programů ve 12 jazycích pro přelepení originálních francouzských popisek.

4. Malá a šikovná (1 990 Kč, MAP 201, Gallet)
Příkon 800 W
Nově je k dostání pekárna se 2 noži s maximálním objemem 1,1 kg, která má 9 programů pro pečení chleba (včetně bezlepkového) a 1 pro přípravu džemů. Výhoda je velký LCD displej s výraznými číslicemi, u anglických názvů programů je v závorce i český překlad (typ na snímku je s cizojazyčnými názvy), nechybějí zvukový signál pro vložení dalších ingrediencí, možnost odložit spuštění činnosti až o 13 hodin a funkce 60 minut udržování stálé teploty.

5. Krasavice z linky (2 280 Kč, Morphy Richards)
Příkon 500 W
Kompaktní tvar a nerezové provedení v kombinaci s černým plastem dělají z pekárny ozdobu kuchyně. Jeden sklopný hák uhněte bochníky o hmotnosti 750 nebo 900 g, časovač odloží začátek pečení až o 13 hodin. Na výběr je 12 programů, možnost rychlého pečení i program na přípravu džemů a těsta na koláče. Zvukový signál ohlašuje čas pro vložení dalších ingrediencí.

Klikněte pro větší obrázek!6. Rychle a pohodlně (2 490 Kč, BM 250, Kenwood)
Příkon 480 W
Pekárna hranatého tvaru v bílé barvě má vnitřní a vnější kovový kryt pro optimální využití tepla. Nabízí 12 programů pro rozdílné druhy chleba a těsta včetně 58minutového programu rychlopečení a bezlepkového programu, jejichž průběh můžeme sledovat na velkém LCD displeji. Přístroj se dá nastavit až na 15 hodin a na výběr jsou 3 objemové kapacity (500 g, 750 g a 1 kg).

Názor odborníka

„Pekárny chleba jsou moderní pomůcky, které nabízejí spoustu funkčních variací. Při pečení je důležité dodržet správný postup už ve chvíli, kdy vkládáme ingredience do nádoby. Jako první do ní nalejeme tekutiny, pak vložíme sypké suroviny. Do jednoho rohu nasypeme sůl, do druhého cukr a do dalšího koření. Uprostřed uděláme do mouky důlek, nasypeme do něj droždí a lehce ho zahrneme moukou. Jestliže používáme čerstvé droždí, měli bychom dát cukr přímo k němu. Nikdy k sobě nesmí naopak přijít droždí a sůl. Pokud chceme chléb zdobit semínky, osvědčilo se potřít povrch bílkem rozšlehaným s trochou vody,“ vysvětluje Lukáš Prokop, zástupce šéfkuchaře restaurace Chvalská tvrz v Praze.

Co byste ještě měli vědět?

1. Zavařenina z pekárny
Především v sezoně ovoce z vlastních zdrojů využijeme další praktickou funkci pekárny: jednoduchou přípravu zavařenin, marmelád a džemů.
2. Ukrojte si krajíc (1 165 Kč, Master Class, Naoko)
Nůž na chleba má charakteristický tvar střenky o délce 23 cm. Klasická rukojeť je zpevněna nerezovými nýty. Nože kované z jednoho kusu vysoce kvalitní nerezové karbonové oceli se hodí pro domácí i profesionální užití.
3. Hvězdná pětice (799 Kč, Saturn, Neckermann)
Souprava se speciálně broušeným ostřím a střenkami z pochromované ušlechtilé oceli (chrom/nikl) obsahuje nůž na chleba (délka asi 31,5 cm) a další 4 kuchyňské nože. Blok na jejich uložení je v kombinaci černá umělá hmota + ocel.
4. Jeden jako druhý (990 Kč, Ultimo, ETA)
Čerstvě upečený chléb se obtížně krájí. Pokud chceme mít plátky úhledně a stejnoměrně nakrájené, můžeme využít elektrický kráječ. Má velmi ostrý nerezový nůž a nastavování tloušťky v rozsahu do 15 mm. Zcela odnímatelná pohonná jednotka umožňuje snadné čištění a mytí ostatních částí kráječe v myčce na nádobí.
5. Úspora času
Na trhu je velké množství různých druhů hotových chlebových směsí. Můžeme si vybrat například vícezrnný s vlákninou a lecitinem, ořechový, bezlepkový, sladký atd.


Jana Vaňátková
Zdroj: týdeník Květy
Foto: archiv firem