Jak sušičky správně využít jsme si pověděli minule, tentokrát se soustředíme na průřez nabídkou těchto spotřebičů na našem trhu, což vám usnadní orientaci při samotném nákupu.


Než začnete vybírat

Před nákupem spotřebiče si nejdříve ujasněte, co všechno předpokládáte sušit a v jakém rozsahu. Od toho se bude odvíjet potřebný objem sušičky a spotřeba energie. Další otázkou je, kde budete sušičku skladovat a především používat, jestli je nutné upřednostňovat co nejtišší chod. Pro většinu z nás je nezanedbatelná i finanční stránka. Obyčejné sušičky sice stojí jen pár stovek, ale i u nich by měla existovat rovnováha mezi cenou a kvalitou. Promyšlenější typy s více funkcemi už zdaleka nejsou levnou záležitostí, jejich ceny se pohybují v řádech několika tisíc korun.

Obecně platí, že levnější typy nekladou takový důraz na design a materiál. Sušicích plat bývá v základním vybavení méně, zpravidla tři až pět kusů. Princip sušení je obdobný jako u vysoušeče vlasů. Mívají nižší výkon, ale vyšší spotřebu energie a bývají hlučnější. Také volba teploty je omezenější.

U dražších typů se uplatňují složitější způsoby sušení, které docilují rovnoměrného usušení v celém prostoru sušičky. Disponují více programy, což rozšiřuje sortiment produktů. Mají úspornější provoz.

Praktická rada: I když zatím počítáte se sušením potravin jen jako z doplňkovým způsobem konzervace, je možné, že vás sušení nadchne a budete chtít poměr takto zpracovaných potravin ve své domácnosti zvýšit. Myslete na to dopředu. Sušičky mají v základním vybavení různý počet sušicích plat a ne vždy je možné samostatně dokoupit další.


S čím vám sušička pomůže

V kvalitní sušičce s termostatem regulovanou teplotou můžete sušit téměř všechno: ovoce, kořenovou zeleninu, houby, bylinky či květiny, ale i domácí těstoviny, plátky masa apod. Některé typy jsou variabilní, lze v nich například vyrábět i müsli tyčinky nebo dokonce jogurty.


Malá sonda do nabídky trhu

Orava SU-100 - cena 829 Kč

Sušička má příkon 250W a je vybavena ventilátorem pro rozhánění teplého vzduchu. Dodává se s pěti nastavitelnými platy. Dokoupit lze set plat o čtyřech kusech. Objednat ji lze u výrobce.

 

 

 

 


SENCOR SFD 130 A - cena 899 Kč

Tento typ se vyznačuje tichým provozem a možností sušit nejen ovoce, zeleninu a bylinky, ale i maso a další druhy potravin. Do základní výbavy patří pět sušicích plat. Sušička má příkon 250 W. Plusem je podsvětlený spínač na provozním panelu a tepelná pojistka.

Obdobné parametry i cenu mají další sušičky z nabídky SENCOR, například typ SFD 128E nebo SFD 135 E, která se však dodává jen se čtyřmi sušicími platy. Zato se hodí pro sušení silnějších plátků ovoce a dalších potravin. Uživatelé u ní hodnotí dobrý poměr ceny a kvality. Objednat je lze na MALL.cz.

 

 

 

ETA Karina - cena 1 599 Kč

Výrobce této teplovzdušné sušičky potravin garantuje rovnoměrné sušení i větších kousků. Pružný materiál, z něhož je vyrobena, ochrání plata při náhodném pádu před popraskáním. V základní výbavě má devět sušicích plat. Další lze přikoupit. Ovládá se spínačem na panelu, umožňujícím nastavení tří stupňů sušení. Maximální příkon činí 400 W. Záruka je poskytována dva roky. Podle hodnocení uživatelů je prý trochu hlučnější. Objednat lze u výrobce.

 

 

 

 

 

Stockli s časovačem - cena 3 990 Kč

Jedná se o sušičku vyšší kategorie. Přepážky ventilátoru a soustředně uspořádané otvory v základně přístroje rovnoměrněji rozptylují teplý vzduch. Nastavení teploty je možné v rozmezí 30 - 70 °C při hospodárném maximálním příkonu 600 W. Dvanáctihodinový integrovaný časovač zajišťuje přesnou kontrolu doby sušení. Sušička je dále vybavena bezpečnostním samočinným vypínačem, který se aktivuje v případě, že teplý vzduch z jakéhokoli důvodu nemůže volně proudit. Do základního vybavení patří tři plata, sušicí plochu lze rozšířit až o dalších sedm plat, která lze přikoupit v balení po dvou kusech. Spotřebič má hmotnost 3 kg. Záruka je 2 roky. Prodává Sušička.cz.

 

 

 

 

 

 

EZIDRI SNACKMAKER FD 500 - cena 4 149 Kč

Další z propracovanějších typů, který lépe hospodaří s ohřátým vzduchem, a tím šetří spotřebu energie. Vzduch nasávaný otvory v základní jednotce se ohřívá na teplotu nastavenou elektronickým termostatem a je soustavou rozváděcích kanálků na obvodu každého plata vháněn do vnitřního prostoru jednotlivých plat. Středovým otvorem plat a víka je část vzduchu vytlačována ze sušičky ven a část se nasává zpět, dohřívá se a vhání opět do sušicího prostoru. Díky třem sušicím programům s teplotním rozsahem 35 - 60 °C lze sušit také bylinky a květiny. Maximální příkon sušičky je 500 W, spotřeba elektrického proudu je nízká, v průměru 0,1 – 0,2 kWh.

Sušička se dodává s pěti platy, fóliovou miskou a síťkou. Základnu lze rozšířit maximálně na patnáct plat, která jsou vyrobena z neprůhledného materiálu, aby se zabránilo ztrátě vitaminů působením světla. Kapacita jednoho je 0,3 - 0,4 kg. V sadách lze dokoupit jak další plata, tak i síťky a misky na sušení drobného ovoce. Hmotnost sušičky je 3,4 kg.

Uživatelé ji hodnotí jako bezporuchovou s dlouhou životností, nízkou spotřebou i hlučností. Její velkou předností je rovnoměrné a časově jednotné sušení na všech platech. Vyšší plata navíc umožňují sušit větší kousky potravin. V nabídce MALL.cz.

Sušička L'Equip Filter Pro - cena 4 990 Kč

Největším plusem této sušičky je, že vzduch, který je využívaný k sušení, prochází nejdříve účinnou filtrací. Ta ho zbavuje nečistot, choroboplodných zárodků i pachů. Unikátní systém proudění vzduchu zajišťuje rovnoměrné sušení surovin i v rozích pater. Proces sušení je řízen elektronicky, termostat lze nastavit v rozmezí 35 - 70 °C, čas a teplota sušení se zobrazuje na digitálním displeji. Příkon je 400 W. Rozměry jsou dxšxv: 432x305x307 mm. Na sušičku se vztahuje prodloužená záruka 6 let.

V základní výbavě jsou dvě vyšší plata vhodná na sušení celých plodů a čtyři nižší. Všechna plata jsou navíc doplněna snímatelnou síťkou pro snadnější čištění. K vybavení patří také dva vkládací tácy na sušení tekutých surovin a čtyři misky na výrobu jogurtu. K rozšíření kapacity sušení lze dokoupit další patra, a to až do celkového počtu dvaceti pater.

Kromě úspory elektrické energie patří tato sušička do ekologické řady produktů L'Equip, jejichž výrobce vysazuje strom za každý prodaný produkt své značky. Nabízí ji Sušička.cz.


Sedona s časovačem - cena 10 990 Kč

Je pravděpodobně nejdražším typem na trhu. Upoutá ihned svým pro sušičky netradičním, ale přitom praktičtějším tvarem. Na rozdíl od běžných sušiček potravin pracuje na principu horizontálního proudění vzduchu místo svislého. Vzduch proudící zezadu dopředu zajišťuje rovnoměrné sušení ovoce, zeleniny či bylinek, ale i možnost výroby koláčků, ovocných a zeleninových tyčinek apod. Dvě sušicí sekce umožňují sušit buď jen v horní části nebo v sušičce celé, což přispívá k úspoře energie.

Sušička disponuje digitálním měřičem teploty, který hlídá stálou teplotu, a tím kvalitní usušení potravin se zachováním důležitých živin a vitamínů. Na displeji se zobrazuje nastavená teplota a čas zbývající do konce sušicího procesu. Výkon sušičky činí 550 W. Další vychytávkou je možnost nastavení denního nebo nočního režimu. Při nočním provozu přejde ventilátor do nižších otáček, čímž se sníží jeho hlučnost a proudění vzduchu i proces sušení se zpomalí. K jejím přednostem patří skleněná dvířka, jimiž lze průběžně kontrolovat sušení bez nutnosti otevírání sušičky, při němž dochází k nevhodnému snížení teploty.

Součástí vybavení je devět černých plat, jedno plastové uzavřené plato a devět plastových síťek. Rozměry dxšxv jsou: 433x500x370 mm. V nabídce na Sušička.cz.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: www.isifa.com, ETA, Orava, MALL.cz, Atranet International - Sušička.cz